Na końcu ulicy

Na końcu ulicy to książka, która zawiera dwie historie. Dwie historie która jedna z nich jest genialna a druga słaba, dlatego mam mieszane uczucia.

Kayli ( 2010 r)
Kayli Carter wraz z mężem zakupili działka, na której postawili postawić dom na końcu ulicy w Round Hill. Jednak poczas budowy domu mąż Kayli zmarł spadając ze schodów, została sama z małą córeczką i ich wymarzonym domem. Domem który z jednej strony kochała, bo zawierał "duszę", pomysły jej zmarłego męża zaś z drugiej strony go nienawidziła że zabrał jej ukochaną osobę. Kiedy przeprowadziła z córką do domu zaczęły się dziwne wypadki, jakby ktoś chciał ją wystraszyć aby porzuciła swoje miejsce zamieszkania. Czy Kayli grozi niebezpieczeństwo? Co kryje las za domem, jakie duchy skrywa?

Ellie ( 1965 r)
Ellie, która wiedzie dość wygodne życie, ma u swego boku dobrą partię, duży dom i kochającą rodzinę. Jednak w jej życiu pewne wydarzenia drążą jej sumienie do tego stopnia że jej światopogląd zaczyna się zmieniać. Gdy była mała w jej obecności zginęła w jeziorze czarnoskóra córka ich gosposi. Jej ciocia Carol była aktywistką i walczyła o prawa ludzi. Te wydarzenia wpłynęły tak mocno na dziewczynę iż w przerwie wakacyjnej między kolejnym rokiem studiów na farmakologii postanawia dołączyć do ruchu SCOPE, który namawia ciemnoskórych ludzi do próby głosowania. Motywuje, nawołuje, uczy, protestuje. Biała dziewczyna wchodzi w świat, którego nie znała i zaprzyjaźnia się Winem ciemnoskórym chłopakiem, który wraz z nią chodzi pieszo od drzwi i namawia ludzi aby poszli głosować, kiedy ustawa przez ówczesnego prezydenta zostanie podpisana. Czy Elli będzie gotowa na zagrożenia które przyniesie jej nowe otoczenie, poglądy rasowe ?

Na końcu ulicy to genialna historia Elli młoda, naiwna, biała dziewczyna wkracza w świat ograniczeń, radykalnych poglądów oraz rasizmu. Czytelnik widzi jak dziewczyna się zmienia, jej naiwność zostaje przygnieciona brutalną prawdą życia ciemnoskórych ludzi. Czasy gdzie biała dziewczyna nie może być widziana z czarnoskórym mężczyzną. Czasy gdzie takie poglądy nie zagrażają tylko Eli ale status społeczny jej rodziny zależy od działań dziewczyny. Wpadłam jak " śliwka w kompot" ta historia pochłonęła mnie całkowicie, odkrywanie świata tak ograniczonego, niesprawiedliwego, świata który był na początku zmian.
Jednak o ile historia Elli była genialna tak historia Kayli mnie nudziła. Wydaje mi się iż książka byłaby bardziej "cenna" gdyby autorka skupiła się tylko na historii Elli. Opowiedzenie historii białej dziewczyny walczącej o prawa niższej rasy społecznej i oddanie głosu czarnoskóremu chłopakowi jak i rodzinie dziewczyny to byłaby wybitna historia. Dla mnie Kayli jest niepotrzebnym szumem w tak wartościowej historii Elli która pochłania czytelnika.

Informacje dodatkowe o Na końcu ulicy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-08-09
Tytuł oryginału: The Last House On The Street
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Na końcu ulicy

Kup książkę Na końcu ulicy

Prawo matki
Diane Chamberlain0
Okładka ksiązki - Prawo matki

Jej syn został oskarżony o zabójstwo. Jak daleko posunie się, by go chronić? Świetna powieść, dobrze napisana i do końca trzymająca w napięciu! Równie...

Latarnia z Kiss River
Diane Chamberlain0
Okładka ksiązki - Latarnia z Kiss River

Lata 40. XX wieku. Czternastoletnia Elizabeth Poor, córka latarników z Kiss River, zakochuje się w Sandym, żołnierzu ze Straży Wybrzeża....