Na skraju załamania

Cass Anderson to trzydziestotrzyletnia, zamężna nauczycielka, główna bohaterka "Na skraju załamania". Właśnie zaczyna urlop. Wraca do domu drogą przez las, za oknem ciemno, szaleje burza. Wtem zauważa w zatoczce inny samochód z kobietą w środku. Zatrzymuje się, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Nie zauważając reakcji kobiety, ani prośby o pomoc, dodatkowo obawiając się, że może to być pułapka, odjeżdża.
Następnego dnia dowiaduje się, że kobieta, którą spotkała nocą, została zamordowana. Na dodatek okazuje się, że od niedawna ją znała, a nawet miała nadzieję, że się zaprzyjaźnią. Wiadomość ta sprawia, że Cass zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia spowodowane tym, że nie udzieliła jej pomocy. Nie wie, czy zadzwonić na policję. Utrzymuje wszystko w tajemnicy, nawet przed swoim mężem.
Niebawem zaczyna odbierać głuche telefony. Czuje się obserwowana. Ma kłopoty z pamięcią, zapomina o spotkaniach, gubi torebkę, nie pamięta, że podpisywała dokumenty. Z czasem głuche telefony przybierają na częstotliwości, a bohaterka zaczyna popadać w paranoję. W pewnym momencie dochodzi do przekonania, że odziedziczyła skłonności do choroby psychicznej po matce, która zmarła na demencję w młodym wieku. Przyjaciółka Rachel przekonuje ją, że jej stan spowodowany jest jedynie stresem i zmęczeniem.
Czy to wszystko to wymysł chorej wyobraźni, czy może czyjeś celowe działanie?
Rosnący niepokój i lęk bohaterki udziela się także czytelnikowi. Seria niefortunnych zdarzeń, takich jak morderstwo, głuche telefony, czy problemy z pamięcią oraz dręczące nieustannie wyrzuty sumienia mogą doprowadzić człowieka na skraj załamania.
Książka pokazuje, jak skrywane kłamstwa i gra pozorów wpływają na nasze życie, jak łatwo można manipulować drugą osobą, zwłaszcza wówczas, gdy bezgranicznie nam ufa.
Przez znaczną część książki, poza opisem stanu psychicznego bohaterki, postępującej paranoi i demencji, niewiele się działo. Momentami była więc nieco monotonna. Chociaż osobę sprawcy można było dość szybko odgadnąć, samo zakończenie było zaskakujące. Mimo wszystko polecam.

Informacje dodatkowe o Na skraju załamania:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-02-15
ISBN: 978-83-8125-124-2
Tytuł oryginału: Breakdown
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Dodał/a opinię: dlb

Zobacz opinie o książce Na skraju załamania

Kup książkę Na skraju załamania

„Ledwie biorę się do pracy, podrywa mnie z krzesła warkot przejeżdżającego pędem samochodu. Słucham, jak dźwięk niesie się w stronę budynków na początku drogi, coraz cichszy, i zastanawiam się, dlaczego nie było słychać, jak samochód nadjeżdżał. Chyba że cały czas stał koło mojego domu.

Staram się o tym nie myśleć, ale nie potrafię. Ogarnia mnie panika, pytania kłębią mi się w głowie. Czy samochód przyjechał wcześniej, kiedy spałam? Kto prowadził? Morderca? Czy obserwował mnie przez okno, śpiącą na kanapie, niczym lalkę na scenie? Wie, że to brzmi niedorzecznie, tak podpowiada mi rozum, ale przenika mnie koszmarnie autentyczny strach."

„Mam wrażenie, że jazda tą drogą jest coraz bardziej niebezpieczna. Błyskawice znów przecinają niebo i zaraz pojawia się drogowskaz na Nook’s Corner, małą wioskę, gdzie mieszkam. Czarne litery na białym tle, lśniące w blasku reflektorów niczym jakiś sygnał, wyglądają tak zachęcająco, że raptownie, w ostatniej chwili, gdy jest już prawie za późno, skręcam w lewo, w skrót, którym Matthew zabronił mi jechać. Z tyłu dolatuje wściekły ryk klaksonu i goni mnie po ciemnej leśnej drodze – brzmi to jak omen.”

Dylemat
B.A. Paris0
Okładka ksiązki - Dylemat

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia? Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo...

Za zamkniętymi drzwiami
B.A. Paris0
Okładka ksiązki - Za zamkniętymi drzwiami

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe...