Najlepszy powód, by żyć

Tom 1 cyklu Najlepszy powód, by żyć

Chyba każdy z nas, a przynajmniej zdecydowana większość, zna "Trzynaście powodów", nie ważne czy w formie książki czy serialu. Przed wami historia zupełnie inna, pokazująca, że zawsze znajdzie coś lub ktoś, co pokazuje, że warto żyć.

Dominika Bąk przeżywała ogromną tragedię. Ponad 50% jej ciała uległo znacznemu poparzeniu. Cały czas nie może pozbierać się po tym wydarzeniu, nie tylko ze względu na ból i blizny, ale również świadomość, że zrobił jej to ukochany ojciec pod wpływem alkoholu. Nie wierzy, że zrobił to specjalnie, bardzo za nim tęskni i czeka na moment, kiedy wyjdzie z więzienia. Przez to poparzenie dziewczyna jest wyłączona z życia towarzyskiego. Mimo zaledwie 18 lat dźwiga ogromny bagaż doświadczeń, który sprawia, że nie interesują ją rzeczy, które są ważne dla jej rówieśników.
Na swojej drodze poznaje Tomka, młodego, ambitnego lekarza, który opierając się na jej przypadku medycznym pisze pracę naukową. Z czasem ich znajomość przeradza się w coś głębszego. I kiedy wydaje się, że wszystko będzie się układać, Dominika poznaje Marcela, brata lekarza, który jest czarną owcą w rodzinie. Młoda Bąkówna nie jest osobą, która pozwala obcym blisko podejść do siebie, trzeba się natrudzić. Czy Marcel nie straci zainteresowania dziewczyną i będzie o nią walczył? Czy ojciec Dominiki wyjdzie z więzienia?

Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania książki odpowiedziałam od razu. Dlaczego? Lubię bohaterów z przeszłością. I Dominika jest ewidentnie taką bohaterką, chociaż jak się dowiecie w książce, nie tylko Dominika. Następnie dostałam książkę, zaczęłam czytać i przepadłam. Tak się składa, że robiłam to w pociągu, jeżdżąc do i wracając ze szkoły, więc niektórzy byli lekko zdziwieni, kiedy uroniłam kilka łez. Ale ja się tego nie wstydziłam, bo świadczy to o tym, że "Najlepszy powód, by żyć" wywołuje emocje.

Książka to naprawdę dobry kawał literatury New Adoult. Jestem zadowolona z tego, że autorka zrobiła niezły research, więc wszystkie sceny pobytu w szpitalu i rekonwalescencji są bardzo dobrze opisane. Do tego ciekawy zabieg narracyjny, rozdziały pisane są z dwóch perspektyw, Dominiki i Marcela, a do tego w dwóch perspektywach czasowych. Zaraz po wypadku, czyli czas w szpitalu i to co się dzieje teraz, czyli główna fabuła. I mimo, że jest to wielki atut, to momentami również wada. Bo czytelników łatwo może się w tym wszystkim zagubić.
Czasami miałam również wrażenie, że autorka trochę za dużo wymyślała wszystkich komplikacji i problemów. Jakby może myślała, że im więcej tym lepiej. Bo jak się okazuje, wszyscy, albo prawie wszyscy bohaterowie mieli tam jakieś problemy. A ja momentami myślałam: "Naprawdę?Co jeszcze?''. Ale mimo tego nadmiaru Augusta Docher bardzo zgrabnie połączyła ze sobą wszystkie wątki i wszystkich bohaterów. A to duża sztuka.

Jeżeli sięgnięcie po książkę, albo komuś chcecie ją podarować, to musicie wiedzieć, że docelowym wiekiem, który spokojnie może przeczytać książkę jest 16+. Jeżeli jesteście uczuleni na sceny seksu czy wulgaryzmy, to one się zdarzają. Nie są to jednak elementy przeważające, czy takie, które rażą czytelnika.
Czytając opis można się domyślać, że będziemy mieć do czynienia z trójkątem miłosnym. Tak jednak nie jest. To tylko takie pozory, bo uczucia łączące bohaterów są zupełnie różne.

"Najlepszy powód, by żyć" to cudowna historia o podnoszeniu się po tragedii, o wybaczaniu, nowych początkach i nadziejach na lepsze jutro. Polecam nastolatkom, ale i trochę starszym kobietom, bo wiem, że i one będą czerpać radość z lektury tej książki.

Informacje dodatkowe o Najlepszy powód, by żyć:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-09-25
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-240-4638-6
Dodał/a opinię: Dominika Pyza

Zobacz opinie o książce Najlepszy powód, by żyć

Kup książkę Najlepszy powód, by żyć

Nie sposób skąpić kolejnych szans, gdy kogoś kochasz. I choć rozsądek podpowiada, że to głupie, że będziesz cierpieć, że znów spotka Cię rozczarowanie, póki kogoś kochasz, Twoje serce nie potrafi skapitulować.

Bo tak jest, gdy kogoś kochasz , to po całości. Nie w częściach.

Cała ja
Augusta Docher0
Okładka ksiązki - Cała ja

Milena całkowicie traci głowę, gdy całuje Jacka po raz pierwszy. W starszym, zamożnym przyjacielu rodziny odnajduje wszystko, czego brakuje jej rówieśnikom...

Anatomia uległości
Augusta Docher0
Okładka ksiązki - Anatomia uległości

Co się zdarzy, gdy na drodze Melanii Duvall, niezależnej i wyzwolonej trzydziestoletniej singielki, stanie Adam Harding? Co będzie, gdy ten twardo stąpający...