Nie bez powodu

"Nie bez powodu" to niezbyt długa książka, ale za to z wielką wartością, całą masą emocji i wzruszeń oraz wielkim przesłaniem.
Zaciekawił mnie opis książki, który sugerował temat nie łatwy, ale zdecydowanie warty uwagi. Kalectwo wśród młodzieży i to jak takie osoby są traktowane to temat na czasie, który w dzisiejszych czasach jest bardzo aktualny.
Patryk to młody chłopak, który od najmłodszych lat skazany jest na kalectwo. Dodatkowo nie ma łatwo w domu, w którym często jest traktowany jak wyrzutek, głównie przez swoją rodzicielkę. W szkole poznaje wyjątkową dziewczynę Kaje, z którą nawiązuje przyjaźń.
Bo czy, gdy jest się kaleką, to już nic od życia się nie należy... Przecież to taki sam człowiek, jak każdy inny, tylko nie chodzi.
Książka wywołała we mnie wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
Nie mogłam zrozumieć złego traktowania Patryka przez jego matkę. Zdarzały się momenty, gdy wydawała się być idealną matką, a już za chwilę nie byłam w stanie zrozumieć jej zachowania. Sama jestem matką i dla swego dziecka chciałabym wszystkiego co najlepsze. Staram się go wspierać i podbudowywać. Myślę, że znajdując się na miejscu matki Patryka wręcz byłby on przeze mnie faworyzowany. Starała bym się pomagać za wszelką cenę i na każdym kroku. Co prawda nie znalazłam się w takiej sytuacji, ale nigdy świadomie nie sprawiłabym przykrości własnemu dziecku, a co dopiero gdyby było niepełnosprawne.
Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Jest napisana prostym językiem, a akcja dzieje się w odpowiednim tempie, gdzie nie mamy problemu z nadążeniem za akcją, ale na nudę również nie narzekamy.
W książce nieco zabrakło mi rozwinięcia niektórych wątków, bo zdecydowanie można było je bardziej rozbudować.
Zakończenie książki i losów bohaterów, dla mnie zostało jednak otwarte, czego w literaturze nie lubię. Wolę jasne i klarowne zakończenia, aniżeli snucie domysłów. Można się spodziewać, że autorka zdecyduje się na napisanie dalszych losów Patryka, a gdyby tak się stało, zdecydowanie sięgnę po książkę.
Polecam wszystkim, którzy lubią czytać książki z losami młodych bohaterów, którzy nie zawsze w życiu mają lekko.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Nie bez powodu:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-02-11
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-8219-223-0
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Zobacz opinie o książce Nie bez powodu

Kup książkę Nie bez powodu