Nowa dziewczyna

Tom 19 cyklu Gabriel Allon

Zapraszam na nalogowyksiazkoholik.pl

Daniel Silva nazywany jest najlepszym pisarzem swojego pokolenia, jeśli chodzi o tematykę intryg międzynarodowych, i jednym z najlepszych amerykańskich autorów powieści szpiegowskich wszech czasów. Przyznacie, że to mocne słowa, zwłaszcza że Ken Follet i John le Carré to nie byle płotki, a literatura amerykańska może poszczycić się taką supergwiazdą jak Robert Ludlum.

O byciu pisarzem Silva marzył od zawsze, a jego droga do mistrzostwa wiodła (jakżeby inaczej!) przez praktykę. Po ukończeniu California State University (stosunki międzynarodowe) podjął studia na Uniwersytecie San Francisco, ale odszedł z uczelni, gdy dostał propozycję współpracy z United Press International. Już po czterech latach został korespondentem agencji na Bliskim Wschodzie. Po powrocie do USA zmienił pracę z dziennikarza na producenta – w CNN realizował programy publicystyczne i polityczne (m.in. Crossfire, Capital Gang i Reliable Sources).

W roku 1995 rozpoczął prace nad debiutancką powieścią Ostatni szpieg Hitlera, którą wydano dwa lata później. 26 stycznia 1997 roku książka zdobyła szturmem listę bestsellerów The New York Times, otwierając autorowi drogę do kariery. Wtedy porzucił telewizję i został pełnoetatowym pisarzem.

Nowa dziewczyna to najnowsza książka Daniela Silvy. Powieść jest dziewiętnastym (sic!) tomem przygód agenta izraelskiego wywiadu (a przynajmniej zakładamy, że to Mossad, gdyż ta nazwa nigdy nie pada bezpośrednio) – Garbiela Allona. Protagonistę poznajemy w Artyście zbrodni – czwartej książce Silvy, w której były członek izraelskich oddziałów specjalnych zabija czas… restaurując dzieła sztuki. Ale do brzegu! Seria z Allenem jest mega sukcesem Silvy, który aktualnie nie pisze nic innego, tylko kolejne części cyklu. Czy warto?

Kiedy ktoś łamie wszystkie reguły i sięga po coś, co jest dla ciebie najważniejsze. Kiedy cały twój świat zaczyna chwiać się w posadach. Kiedy nie masz wyjścia i o pomoc zmuszony jesteś prosić wroga. Tak pokrótce można opisać to, co dzieje się w powieści Nowa dziewczyna. Czy naprawdę bezwzględny i wpływowy następca tronu w państwie islamskim zrobi wszystko, by ratować swoje dziecko? Córkę na dodatek? Czy ambitny, twardy i doświadczony agent strony przeciwnej zaryzykuje życie, by pomóc oponentowi?

Ameryka, Europa, Bliski Wschód – to regiony, w których autor osadza fabułę. Czyli cały świat. Nie ma, że boli. Od Nowego Joru przez Genewę po Londyn i Jerozolimę – Silva nie daje czytelnikowi się nudzić. Ciekawie kreślone, żywe postaci o bardzo skonkretyzowanych cechach charakteru i poglądach. Interesujące i znaczące dialogi. Bardzo dobre, acz nie zanadto drobiazgowe opisy tła zdarzeń. Świat wielkiej polityki, koronowanych głów i agentów specjalnych, którzy są pełnowymiarowymi supermenami, bo tylko to gwarantuje im przeżycie. Klasyka sensacji – wyścig z czasem, niepewność losów zakładnika, trucizny, zabójcy, siatki szpiegowskie oplatające cały glob. Liczne nawiązania do wydarzeń rzeczywistych – lektura książki Nowa dziewczyna jest naprawdę godna polecenia.

83 rozdziały zamknięte w 5 częściach – Porwanie, Abdykacja, Rozgrzeszenie, Zamach, Zemsta – to doskonale poukładane puzzle bohaterów, ich wyborów i decyzji nimi kierujących oraz… ich konsekwencji. Silva gra słowem na emocjach i uczuciach czytelnika jak wytrawny pianista na Steinwayu. Nowa dziewczyna – mimo sugestii, że bohaterką książki jest uczennica ekskluzywnej szkoły (nic bardziej mylnego!) – zaciekawia od pierwszych stron. A potem robi się jeszcze bardziej interesująco. Tak bardzo, że książkę po prostu się pochłania. Zwłaszcza że przedstawione w niej wydarzenia nie zawsze są łatwe w odbiorze.

Dla wnikliwego czytelnika równie ciekawe, jak sama powieść, są Przedmowa i nota Od autora oraz Podziękowania. Daniel Silva tak pięknie tłumaczy tam pewne rzeczy, a innym zaprzecza, że… warto przeczytać książkę raz jeszcze – już właśnie pod kątem tych słów autora.

Czy Daniel Silva jest godnym następcą Roberta Ludluma? Nie wiem. Nowa dziewczyna to pierwsza jego książka, którą przeczytałam. A poprzeczka zawieszona jest wysoko, bo to ojciec postaci, która skradła me serce – Davida Webba (aka Jasona Charlesa Bourne’a). Czy Nowa dziewczyna jest pozycją, po którą warto sięgnąć? Zdecydowanie. Wydawnictwo Harper Collins miało nosa, decydując się wydawać w Polsce powieści Silvy. Was zapraszam do lektury, a mnie czas zapoznać się z początkiem losów Allona, bo w tym roku w USA ma premierę kolejna część przygód Garbiela i jego ekipy – tym razem zamówienie pochodzić będzie prosto z pewnej rzymskiej enklawy…

Informacje dodatkowe o Nowa dziewczyna:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2019-11-22
Tytuł oryginału: The new girl
Tłumaczenie: Alina Patkowska
Ilustracje:Shutterstock
Dodał/a opinię: Katarzyna Łochowska

Zobacz opinie o książce Nowa dziewczyna

Kup książkę Nowa dziewczyna

Portret szpiega
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Portret szpiega

Dla Gabriela i jego żony Chiary to miał być początek przyjemnego weekendu w Londynie - najpierw wizyta w galerii w St. James's, by potwierdzić autentyczność...

Posłaniec
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Posłaniec

Kolejny thriller szpiegowski mistrza gatunku · Gabriel Allon, konserwator dzieł sztuki i as wywiadu, zastawia pułapkę na al Kaidę, planującą atak...