Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz

Anna Ficek stworzyła wzruszającą i piękną, ale niebanalną powieść obyczajową z historią w tle. Skłaniającą do zastanowienia nad siłą miłości, ale też uleganiem stereotypom i podziałami, jakie tworzymy w naszych głowach.

Wojna zmienia wszystko. Poczucie bezpieczeństwa w permanentny strach. Plany i marzenia w instynkt przetrwania. Rozdziela rodziny i stawia przyjaciół po przeciwnych stronach barykady. Czystą młodzieńczą miłość zmienia w uczucie zakazane, którego ujawnienie grozi śmiercią.

"Możemy winić jedynie czasy, w których żyjemy... "

W dzieciństwie Hans i Hania byli nierozłączni, planowali nawet wspólną przyszłość. Szczęśliwe i beztroskie wspomnienia dziecięcych lat blakną jednak przykryte mrokiem wojny, zastąpione obrazami mordowanych przyjaciół, palonych domów.

Emocje wybuchają z nową siłą gdy ponownie stają naprzeciw siebie. Ona, Polka walcząca o przetrwanie. On, niemiecki żołnierz, najeźdźca i wróg. Dlaczego los tak z nich zadrwił stawiając po przeciwnych stronach? Czy on będzie w stanie ją ochronić? A czy ona upora się z dręczącymi ją wyrzutami sumienia, nienawiścią do samej siebie za to, że pokochała wroga?

Autorka stworzyła obraz miłości zakazanej, obarczonej wyrzutami sumienia, strachem i poczuciem bezradności. Miłości rozdzierającej serca i podszytej nieufnością. Poznajemy poszczególne elementy tej historii z różnych perspektyw czasowych. Zaglądamy do lat sprzed wojny i szczęśliwego życia bohaterów, ale również czasów powojennych przesyconych tęsknotą, niepewnością i zwątpieniem.

To nie tylko pięknie napisana historia o miłości, ale też bardzo udana próba ukazania trudnych i bolesnych czasów i desperackich wyborów, które wymusza wojna. Pokazania, że życie nie jest czarno-białe, podobnie jak ludzie nie są tylko dobrzy lub źli. Że nie można nikogo oceniać przez pryzmat jego pochodzenia, a podziały tworzymy jedynie w naszych sercach i umysłach.

Bardzo Was zachęcam do poznania pióra autorki, bo jestem przekonana, że jeszcze nieraz o niej usłyszymy.

Informacje dodatkowe o Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-12-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382196504
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz

Kup książkę Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz

Dlaczego mi nie powiedziałeś?
Anna Ficek0
Okładka ksiązki - Dlaczego mi nie powiedziałeś?

Czasem łatwiej jest odejść niż zaufać na nowo Po śmierci ukochanego taty Majka próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Chcąc odciąć się od przeszłości i bolesnych...