Odzyskanie

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2018-01-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-65351-70-8
Liczba stron: 448
Dodał/a opinię: Karolina Radlak

Ocena: 5.6 (5 głosów)

Alina Majewska po ucieczce z Warszawy do Lubina wprowadza się do mieszkania Herr V. niemieckiego nauczyciela darzącego uczuciem swoją uczennicę. Jest tam sama, dopiero z czasem odnajduje się jej ciocia Teresa z dwiema córkami a dużo później jej tata, na jej oczach rodzina się rozrasta, pojawiają się nowe pokolenia i na jej oczach starsze pokolenia gasną. Czy przemijający czas będzie łaskawy dla niej?
Książka ma swoje tło historyczne, główną postacią jest Alina która po ucieczce z Warszawy próbuje tutaj w Lubinie stworzyć sobie namiastkę dawnego życia i w każdym transporcie szuka swojej rodziny, kiedy odnajduje się jej ciocia Terasa cieszy się że nie jest już sama. Dzięki adoracji Romana Oficera Armii Czerwonej wraca do niej również jej ojciec. Roman od samego początku czuwał nad jej bezpieczeństwem a zaczęło się od tego że uchronił ją od gwałtu a potem zawsze gdzieś obok niej był, Alina jednocześnie wiedziała że dzięki niemu wiele rzeczy może zdobyć ale obawiała się tej relacji w końcu on był innej narodowości. To chyba był największy problem Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Żydzi razem, niby byli sąsiadami, mieszkali blisko siebie, pracowali razem ale nie do końca sobie ufali, Polacy którzy pamiętali czasy wojny nie umieli wybaczyć osobą z Ukrainy i nie chcieli ich wśród swoich.
Ta historia pomimo tego że działa się w nie łatwych czasach, jest bardzo piękna, ukazuje nam różne postępowania w tym czasie, ciocia Teresa Andrychowicz przyjmowała wszystkich z należytym szacunkiem nie zważała na narodowość a za to Michał Paduchowicz jako obywatel Ukrainy przez bardzo długo czas nie mógł zaakceptować synowej Polki. Związki w tym czasie nie były łatwe Alina pomimo romansu i związku bez zobowiązań nie związała się z nikim na poważnie, Magda córka Teresy wyszła za mąż z rozsądku a nie z miłości, jej siostra Misia wyszła za mąż wbrew rodzinie męża przez co cały czas w domu były kłótnie a jej córka uciekła do Niemiec za swoją miłością życia.
Pomimo tego że główną postacią jest Alina poznałam dobrze każdą z postaci, ciężko było mi się wczuć w tą sytuację bo nie znam tych czasów ale uważam że dobrze sobie poradzili ponieważ trzymali się razem, bo rodzina jest najważniejsza.

Tagi:

Kup książkę Odzyskanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Odzyskanie