Okrutna jak Polka

Bardzo potrzebna, prawdziwa opowieść. Zbiór najważniejszych myśli. Wracać będę jeszcze kilka razy a myśleć będę miesiącami o tych kwestiach poruszonych przez Panią Paulinę Młynarską. Felietony o wszystkich sprawach, które zamiatamy pod dywan, my Polki: patriarchat, mizoginizm, ksenofobia, feminizm, przemoc w rodzinie na wszystkich wymiarach: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym, ekonomicznym. Przemoc, mobbing w miejscu pracy. Przemoc na ulicy. Wszystkie "dobre rady", które jedna Polka daje drugiej - no niestety to też przemoc. Patrzę na oceny na portalu lubimyczytac.pl i w dniu 06.06.2022 książka miała średnią ocen 5,4/10, dzisiaj 08.06.2022 ocena średnia to 6,1/10. I tak myślę, że nawet jeśli same przed sobą niektóre z nas, Polki nie przyznają, że są "okrutne jak Polka", to jednak są. Widzę to też w internecie, na Facebook'u. Piękna burza ;) Może zaczniemy o tych sprawach pomiędzy sobą, Polkami rozmawiać? Pani Paulina umiejętnie włożyła kij w mrowisko i jeszcze zamieszała. No brawo. Wszystkie treści to to, o czym nie mówimy głośno, a w naszym imieniu zebrała Pani Paulina Młynarska. Ja się identyfikuje, puszczam wśród wszystkich moich znajomych kobiet tę książkę. Na szczęście już ustawiła się po nią kolejka :) Dzisiaj cieszę się, że mam wspaniałe kobiety wokół siebie, które wyznają te same wartości co ja, ale niestety ciągle jeszcze spotykam się z Polkami Okrutnymi. Dzięki takim książkom, takim głośnym głosem możemy zmienić swój świat. Bo zmiana zawsze wychodzi od nas samych, od jednostki.
Wszystko w tej książce spójne. Przemawiająca okładka, gorset zawiązany pod samą szyję, aż szyja nie mieści się w tej uwięzi, i ten język, myślę, że żmii (tak przecież lubimy "pluć" jadem Polka Polce). I w końcu MATRONAT - Centrum Praw Kobiet i partnerstwo medialne lubimyczytac.pl, nie patronat, partnerstwo. Warte podkreślenia: MATRONAT i partnerstwo.
Polecam, polecam i polecam.

Dziękuję #Wydawnictwo Proszyński i Spółka za wygraną w konkursie lubimyczytac.pl

Informacje dodatkowe o Okrutna jak Polka:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-05-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Jeanette

Zobacz opinie o książce Okrutna jak Polka

Kup książkę Okrutna jak Polka

Aborcja jest, była i będzie. Nie twoja rzecz, dlaczego druga kobieta chce jej dokonać. Ważne, by mogła to zrobić bezpiecznie, co od wielu dekad jest normą w cywilizowanym świecie.

Cała patriarchalna kultura została ufundowana na zasadzie wzajemnego pilnowania i kontrolowania, regulowania wewnątrz dyskryminowanych grup. My, kobiety, jesteśmy największą z nich. Trwa to już tyle pokoleń, że wielu z nas nie przyjdzie do głowy ten stan rzeczy zakwestionować.

Jesteś spokojem
Paulina Młynarska0
Okładka ksiązki - Jesteś spokojem

Co się dzieje, gdy pełna życiowej pasji, niezależna i buntownicza kobieta wkroczy niechcący na ścieżkę rozwoju duchowego? Kogo na niej spotka? Z jakimi...

Miłość to pies
Paulina Młynarska0
Okładka ksiązki - Miłość to pies

Każdy wybór i każda podejmowana przez nas decyzja mówią coś o naszej tajemnej, emocjonalnej historii. Ostatnie dwadzieścia lat poświęciłam na poznawanie...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis