Ostatnia aria Mozarta

Każdy z nas zna światowej sławy kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nawet jeśli nie jesteśmy wielbicielami muzyki klasycznej, kojarzymy jego wielkie dzieła. Przeszedł do historii jako wybitnie uzdolniony już od małego. Jednak nie był jedyny. Drugie uzdolnione dziecko, bardzo do niego podobne nie miało szansy również zabłysnąć.
W historii tylko wspomina się o Nannerl starszej siostrze Wolfganga, z którą był bardzo blisko. Kiedy jej brat zdobywał sławę, ona musiała opiekować się ojcem, wyjść za mąż, oddać się codzienności. Ich kontakt częściowo się zrywa. Nagle przychodzi wiadomość o śmierci brata. Faktem jest, że Wolfgang przed śmiercią wierzył, że został otruty. Jednak nic nie potwierdza tych przypuszczeń. Nie można im jednak całkowicie też zaprzeczyć. Autor niniejszej książki zadaje sobie bardzo ważne pytanie: A co jeśli...?
Na główny plan wyprowadza Marię Annę Mozart, która dowiedziawszy się o urojeniach brata, postanawia zbadać, czy nie są, aby prawdziwe. Zostawia swoje nudne życie, niekochającego ją męża, jego dzieci i swojego ukochanego syna, by wyruszyć do Wiednia. Miasta jej byłej sławy, muzyki jej brata, spisków, tajemniczych masonów i wielkich namiętności.
Książka, choć opisuje fikcyjne wydarzenia, trzyma się wielu faktów, a postacie w niej są autentyczne. Daje to czytelnikowi okazję do zastanowienia się, czy faktycznie śmierć wielkiego kompozytora nie skrywała w sobie jakiejś większej tajemnicy.
Sam kryminał może nie należy do najlepszych, nie jest to książka, którą czyta się z zapartym tchem. Postacie też nie były szczególnie mocne. Ich duża ilość chwilami przytłaczała i trochę gubiłam się, kto był kim. Szczególnie mężczyznom brakowało cech charakterystycznych. Znacznie lepiej zarysowane były postacie kobiece.
Do samej głównej bohaterki można odczuć sympatię. Osoba, która zawsze żyła w cieniu brata, a jednak pałała do niego ogromną miłością. W książce próbuje odnaleźć w sobie wspólne cechy, które zawsze łączyła ze sławnym muzykiem. Odnajduje swoją wolność i wewnętrzną siłę.
Wątek wolnomularstwa już nie raz wykorzystywany był w książkach z elementami historycznymi. Tu również autor skorzystał z faktu, że Mozart autentycznie należał do loży masońskiej i komponował dla niej utwory. Czy mogło to zagrażać jego życiu? To właśnie próbuje odgadnąć jego siostra, łącząc różne fakty i osoby pojawiające się w jego życiu.
Książka możne nie jest fenomenalna, ale lekka i przyjemna. Napisana przystępnym językiem, nie dłuży się. Urozmaica ją lekki wątek romantyczny, trochę tajemnic, a cały czas towarzyszy nam muzyka Mozarta. Autor starał się utrzymać powieść w tonacji jednej z kompozycji, przeplatał różne utwory do treści. Pięknie wykorzystał dzieła mistrza. Najprzyjemniej się czyta, słuchając właśnie Mozarta w tle.
Najmocniejszym punktem powieści są jednak autentyczne zdarzenia i postacie. Książka co chwilę zachęca, by oderwać się od niej i sprawdzić jakiś fakt. Zobaczyć, czy dane zdarzenie było wymyślone przez autora, czy też zdarzyło się naprawdę? Czy dana osoba faktycznie pojawiła się w życiu kompozytora? Doprowadza to do tego, że sami próbujemy rozwikłać wielką tajemnicę. Podczas czytania tej książki dowiedziałam się więcej o Wolfgangu niż na jakiejkolwiek lekcji muzyki czy historii.

Informacje dodatkowe o Ostatnia aria Mozarta:

Kup książkę Ostatnia aria Mozarta

Kolaborant z Betlejem
Matt Rees0
Okładka ksiązki - Kolaborant z Betlejem

Powieść sensacyjna z akcją we współczesnej Palestynie. Świetnie skonstruowana intryga na szerokim tle obyczajowym i politycznym. Autor, amerykański...

Grób w Gazie
Matt Rees0
Okładka ksiązki - Grób w Gazie

Omar Yussef, nauczyciel i detektyw-amator znany z "Kolaboranta z Betlejem", próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw. Co i kto kryje się...