Ostatnia księgarnia w Londynie

„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!” Mieczysław Kotarbiński

Sierpień 1939. Europa jest u progu wojny, a wojska Hitlera przygotowują się do ataku na Anglię. Młodziutka Grace po śmierci matki spełnia jedno ze swoich marzeń i wraz z przyjaciółką wyjeżdża do Londynu. Jednak to co tam zastają, nie jest tym, czego się spodziewały. Londyn przygotowuje się do wojny. Pobyt w wielkim mieście nie napawa Grace optymizmem, a brak referencji staje się przeszkodą w znalezieniu pracy. Dzięki pomocy przyjaciółki matki Grace, pani Weatherford, dziewczyna zostaje zatrudniona w księgarni Primrose Hill Books. Grace nie do końca zadowolona jest z posady, tym bardziej, że książki z jakimi do tej pory miała styczność to głównie baśnie. Pociesza ją jednak fakt, że zatrudniona została tylko na pół roku. Każdego dnia, krążąc pomiedzy zakurzonymi regałami pełnymi książek, w głowie Grace rodzą sie pomysły na zmiany w księgarni. W jeden z takich dni księgarnie odwiedza mężczyzna, dzięki któremu w sercu Grace rodzi się miłość do książek...

Madeline Martin stworzyła powieść wyjątkową, powieść piękną i niezwykle emocjonującą. Autorka sprawiła, że przeniosłam się w czasie do miasta, na które spadały bomby, jlice były pełne gruzów i zniszczonych domów, a mimo to jego mieszkańcy starali się żyć normlanie. Nie była to łatwa powieść, bo przepełniona bólem i cierpieniem ale napisana tak pięknym językiem, że nie sposób było się od niej oderwać. Były momenty, kiedy w oczach lśniły łzy, ale były też takie, które powodowaly uśmiech na twarzy.
"Ostatnia księgarnia w Londynie" to powieść obok, której nie da się przejść obojętnie, nie da się o niej również zbyt szybko zapomnieć. Zasiadając do czytania warto zaopatrzyć się w chusteczki, bo ogrom emocji jakie funduje nam Autorka jest nie do opisania. Serdecznie polecam!
Do napisania "Ostatniej księgarni w Londynie" Autorka zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami dotyczącymi londyńskich księgarń, które padły ofiarą niemieckich bombardowań.

"To właśnie książki wlewają w nasze serca najwięcej nadziei".

Informacje dodatkowe o Ostatnia księgarnia w Londynie:

Wydawnictwo: Muza