Pachan

Tom 2 cyklu Gruzińska mafia

"Niech cię nie zwiedzie maska, którą noszę na co dzień. Zwykle najdorodniejsze jabłko w środku jest zżerane przez oślizgłe robactwo."

Igor Wasin dostał drugą szansę po odpokutowaniu win względem mafii. Choć to życie, po tym co zrobił ukochanej, wcale takie proste nie jest. A jednak los zsyła na niego kolejne wyzwanie. Z ostatnią wolą zmarłego brata, Jurija, to właśnie Rzeźnik zostaje Pachanem. Jakby było mało rewolucji los stawia mu na drodze piękną Czeczenkę. Aisza stanowi dla niego enigmę. Fascynuje go do tego stopnia, że nie ma zamiaru pozwolić jej odejść.
   Czy historia się powtórzy? Co się stanie z Aiszą? Co spotkało młodszą od niego kobietę, że zachowuje się tak a nie inaczej? Jakie plany względem niej ma Igor?

Paulina Jurga swoim mocnym debiutem trafiła bezbłędnie wprost w sam środek mego serca. Każda z kolejnych książek tylko potwierdza to, co zauważyłam na samym początku. Mianowicie, że pisze obłędnie. Niezwykle barwnie i plastycznie. Tworzy silne i wyraziste postacie. A przede wszystkim nadaje  odpowiedni klimat. Historie niczym żywe wciągają w spiralę wydarzeń. Otula mrokiem, osacza fascynacją, podsyca napięcie oraz rozgrzewa pożądaniem i żarem. I jak tu odmówić sobie przyjemności czytania kolejnej lektury? Zadanie totalnie niewykonalne. I o to właśnie chodzi. Aby pisać tak, by czytelnik wpadł prosto w pajęczą nić bez możliwości ucieczki. Brawa się należą.
   Drugi tom serii gruzińskiej ponownie wciągnął mnie w elektryzujący obraz mafii. Od samego początku czytałam z zapartym tchem.
    Z szokiem wymalowanym na twarzy i z szalejącym sercem czytałam historię Aiszy. Młodej Czeczenki, która przeżyła piekło. Doznała ogromnej krzywdy. Niezwykle realnie przedstawionej, co powodowało, że moje serce pękło na pół. Kobieta enigma, jak wspomniałam powyżej. Słaba i krucha a jednak drzemie w niej siła i moc. Waleczność i odwaga. Wymaga tylko skupienia i cierpliwości. Polubiłam ją. Bardzo dobrze wykreowana postać. Zresztą tak samo jak Rzeźnik, czy jego najbliżsi towarzysze.
   Igor to charyzmatyczny, silny i nieugięty mężczyzna. Okrutny, bezwzględny i hipnotyzujący. Elektryzujący choć nie chciałabym stanąć z nim oko w oko. Bestia i anioł w jednym. Ten anioł to trochę na wyrost co prawda, ale zaimponował mi cierpliwością i okazaną empatią. Jedna postać - dwa oblicza, które idealnie ze sobą współgrały. Nie gryzły się a tylko dopełniały. Równowaga została zachowana.
   Miałam celne oko co do osoby stojącej, za tymi tajemniczymi przypadkami siejącymi grozę ale nie wiedziałam z początku jaki ma motyw.
    Autorka stale podsycane moje obawy i lęk. Wielką niewiadomą, która sukcesywnie wzrastała. Nakręcana była spirala lęku i strachu. Przewrotność historii. Budowanie napięcia. Trzymanie w niepewności. Dynamiczna akcja. Plastyczne opisy działające na wyobraźnię. Rzetelnie oddany klimat, zwyczaje i mentalność Gruzinów. Do tego Koran. Lektura ogromnie dopracowana. Zadbana o każdy, nawet najmniejszy i z pozoru mało istotny drobiazg, który niczym puzzel dopełniał fabułę.
   Same plusy i ani jednego minusa.  Pytanie zasadnicze: co dalej? Już nie mogę się doczekać. Szczególnie, że cały czas mi po głowie chodzi jedna męska postać, która swego czasu zniknęła niczym kamfora. No i finał tego tomu, który zostawił mnie w ogromnym szoku i mnóstwem kotłujących się w moim umyśle pytań. Kolejna część potrzebna na już. A Was zachęcam do czytania. Obok tej serii nie sposób przejść obojętnie. Koniecznie trzeba ją poznać. Warto.

Polecam

Kup książkę Pachan

Ławrusznik
Paulina Jurga0
Okładka ksiązki - Ławrusznik

W domu, w którym dorastał Igor, nie było miejsca na miłość. Od najmłodszych lat był przyzwyczajany do przemocy i uczony brutalnych zasad. Dlatego nikogo...

Worowka
Paulina Jurga0
Okładka ksiązki - Worowka

Tajemnice, które skrywała Aisza, wyszły na jaw. Przeszłość, przed którą uciekała, w końcu ją dopadła. Postawiona pod ścianą i zdana tylko na siebie worowka...