Pamiętnik z przyszłości

Po samobójstwie ojca wywołanym bankuctwem, szesnastoletnia Tamara Goodwin musi porzucić życie w dobrobycie, gdzie wszystkie jej zachcianki były natychmiast spełniane, a ona ich nie doceniała, i przeprowadzić się do brata matki Arthura i jego żony Rosaleen. Matka dziewczyny pogrążona w żalu, całe dnie spędza w sypialni i nie ma z nią kontaktu. A Tamara dopiero teraz docenia swoje poprzednie życie. Początkowo snuje się po terenach zamkowych bez celu, jednak gdy wioskę odwiedza objazdowa biblioteka z przystojnym Marcusem, a Tamara znajduje pamiętnik jej życie się zmienia. Dzięki zakonnicy - siostry Ignacjusz dziewczyna postanawia spisywać swoje myśli, jednak gdy otwiera pamiętnik ten jest już zapisany jej pismem, ale opisuje wydarzenia z kolejnego dnia. I faktycznie kolejnego dnia dzieje się wszystko to, co Tamara wyczytała z pamiętnika. I właśnie dzięki pamiętnikowi akcja książki nabiera tempa, bo początek był nieco przyciężkawy w odbiorze. Tamara zaczyna węszyć wokół bungalowu po drugiej strony szosy, gdzie mieszka matka Rosaleen, nabiera podejrzeń co do zachowania ciotki i odkrywa wstrząsającą historię z życia swojej matki i swojej własnej. Początkowo nie polubiłam Tamary, bo mogłam ją poznać tylko na podstawie jej własnych słów, a jawiła się jako rozpuszczona nastolatka, stwarzająca problemy rodzicom i żądająca luksusów. Jednak śmierć ojca i znalezienie jego ciała, a następnie porzucenie dotychczasowego życia odmieniają Tamarę, zaczyna doceniać ojca, który zapewniał jej życie na odpowiednim poziomie. Pamiętnik pozwala Tamarze dorosnąć, odkryć rodzinne sekrety i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Najbardziej mi się podobały utarczki słowne między Tamarą a siostrą Ignacjusz, a także złamanie stereotypu zakonnic - pokazanie ich bardziej ludzkiej strony. Jednak najmocniejszą postacią książki jest Rosaleen, kiedy tylko pojawiała się na stronach książki miałam dreszcze i czułam się jakbym czytała horror. Była wszędzie, uniemożliwiając Tamarze kontakty z matką, po nocach wchodziła do jej sypialni, faszerowała swoje tymczasowe mieszkanki jedzeniem, a matkę Tamary lekami usypiającymi. Ta kobieta mnie przerażała! Kiedy na koniec tajemnica Rosaleen została odkryta to zaczęłam jej również współczuć, chora kobieta owładnięta swoją obsesją, manipulująca wydarzeniami dla uzyskania miłości, co niestety nigdy jej się nie udało. Przykro czytać, jak wiele zła może wyrządzić zwykła zazdrość. Stawiam mocne 4,5, bo jak już się przebrnie przez te kilkadziesiąt stron to później nie sposób oderwać się od książki.

Informacje dodatkowe o Pamiętnik z przyszłości:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-06-18
Tytuł oryginału: The Book of Tomorrow
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Dodał/a opinię: dayna15

Zobacz opinie o książce Pamiętnik z przyszłości

Kup książkę Pamiętnik z przyszłości