Pasierbica

"Pasierbica" to książka, która chodziła za mną już od jakiegoś czasu, jednak nie tak łatwo było ją zdobyć. Dostępna była tylko w jednej bibliotece, w księgarniach jej nie było, jednak w końcu udało mi się ją szczęśliwie zakupić przez internet. Autorka Donna Ford obecnie dorosła już kobieta, która ma rodzinę i odniosła sukces zawodowy opisuje horror jaki w dzieciństwie zgotowała jej macocha. Nie do pojęcia jest dla mnie jak można tak znęcać się nad drugim człowiekiem, zwłaszcza słabym i bezbronnym, postawa ojca bohaterki mnie denerwowała, miałam ochotę porządnie nim potrząsnąć i przemówić do rozumu, żeby się opamiętał i ukrócił cierpienia swojej córki. Podczas lektury czytelnik zadaje sobie pytania co ta dziewczynka była winna, że spotkało ją takie traktowanie. Porównywanie macochy do zwierząt jest nie na miejscu, ponieważ zwierzęta bywają bardziej skłonne do uczuć niż niektórzy ludzie, dla mnie to sadystka lubiąca znęcać się nad słabszymi. Opisy znęcania się nad Donną ściskały mnie za gardło. Zgodzę się, że styl autorki nie jest zachwycający, jednak jak mogła ubrać w piękne słowa te wszystkie potworne rzeczy, które ją spotkały? Tego nie da się inaczej opisać. To jedna z pozycji, którą wciąż pamięta się po przeczytaniu. Jedyne pocieszenie w tym, że Donna wyszła na prostą, ma rodzinę na którą zawsze może liczyć, czego tak bardzo brakowało jej w dzieciństwie.

Informacje dodatkowe o Pasierbica:

Wydawnictwo: Znak