Pax

Tom 1 cyklu Pax

„Pax” to kolejna książka autorki, którą miałam przyjemność czytać. Po doskonałym „Realnym świecie” nie miałam żadnych obaw odnośnie tego, że książka mogłaby mi się nie spodobać. I słusznie, bo to kolejna pozycja Sary Pennypacker, która całkowicie podbiła moje serce.

Książka opowiada historię Petera i uratowanego przez niego osieroconego liska, Paxa. Od tego czasu lisek jest wiernym przyjacielem chłopca. Zbliża się jednak wojna, ojciec Petera wstępuje do wojska, a chłopiec ma zamieszkać z dziadkiem. W tej sytuacji jasnym się staje, że Paxa trzeba wypuścić do lasu. Po niezwykle krótkim pobycie u dziadka, chłopiec zdaje sobie sprawę, jak wielki popełnił błąd i wyrusza w drogę powrotną do oddalonego o 500 km domu, aby odnaleźć przyjaciela. W tym czasie lis musi nauczyć się, jak przetrwać w nieznanym dotąd świecie, jednak nie traci nadziei, że jego przyjaciel kiedyś po niego wróci. Czy chłopcu uda się dotrzeć do domu? I czy odnajdzie Paxa?

Tego dowiecie się z tej wspaniale napisanej, niezwykle poruszającej opowieści, do przeczytania której już na początku recenzji gorąco Was zachęcam. Gdybym miała określić tę historię jednym słowem, napisałabym: niesamowita! Ta z pozoru zwyczajna, prosta historia o przyjaźni chłopca i zwierzęcia, kierowana przede wszystkim do młodszego czytelnika, skrywa w sobie o wiele więcej. Uwielbiam w książkach Pennypacker drugie dno, które zawsze w nich znajduję. Po raz kolejny autorka poruszyła trudne, raniące serce, ale i dające nadzieję tematy, ważne nie tylko dla młodego człowieka. Książka mówi o bezgranicznym oddaniu, tęsknocie, ogromnej miłości. I o tym, czym jest prawdziwa wolność. Porusza temat straty, odkrywania samego siebie i zmagań ze swoimi słabościami. Mówi też wiele o wojnie, pokazuje ją z perspektywy lisa, który odbiera ten straszny czas jako chorobę ludzi. A także pewnej inwalidki wojennej, którą podczas swojej wędrówki spotyka Peter. Między dwójką tak bardzo różnych ludzi nawiązuje się nić porozumienia. Specyficzna relacja, która pokazuje, jak duży wpływ na nasze życie może mieć spotkany przypadkowo człowiek.

Książka napisana jest bardzo przystępnie, jest w końcu kierowana do dzieci. Podzielona jest na rozdziały pisane z perspektywy chłopca i lisa. Odbiór świata przez człowieka i zwierzę znacząco się różnią, z drugiej strony są do siebie zadziwiająco podobne, dzięki czemu opowieści Paxa i Petera doskonale się uzupełniają. Szczególnie na wyobraźnię działa opisywany przez liska świat ludzi, których postrzega jako zarażonych wojną. Książka jest bogata w życiowe mądrości, pełna trafnych spostrzeżeń, przenikliwa i przejmująca. Jest smutna, ale daje nadzieję i skłania do refleksji nad światem i rodzajem ludzkim. Zmusza też do zastanowienia się nad losem zwierząt, które często są porzucane i zostawiane na pastwę losu.

Nie bez znaczenia jest w powieści imię liska, bowiem w swobodnym tłumaczeniu oznacza ono pokój, ale też spokój. Jest symboliczne i mówi wiele o tej książce. Bo właśnie o poszukiwaniu pokoju i wewnętrznego spokoju jest ta opowieść. Pokoju w sobie, pokoju zamiast wojny, pokoju w relacjach międzyludzkich. Pokoju poszukuje Peter, jego ojciec, dziadek, spotkana po drodze Vola, a nawet lis. Siłą tej książki są płynące z niej emocje. Silne, obezwładniające. Poczucie opuszczenia, braku, osamotnienia, frustracji, a jednocześnie więzi, przywiązania, wspólnoty i miłości uderzają w czytelnika z ogromną siłą i po zakończeniu lektury długo jeszcze nie chcą go opuścić. Mimo że styl autorki jest rewelacyjny, język powieści piękny, książka przystępnie napisana, a opowieść ciekawa i ujmująca, nie jest to lekka lektura. Autorka wiele istotnych spraw przekazuje między wierszami, dlatego dobrze jest się skupić podczas lektury. Dzięki temu możliwe będzie odnalezienie w niej nie tylko drugiego dna, ale też ważnego, choć prostego przekazu. Na uwagę zasługują też obecne w książce ilustracje autorstwa Jona Klassena, które świetnie oddają nastrój powieści i doskonale uzupełniają zawarte w niej treści. Są, podobnie jak okładka, zachwycające.

„Pax” to wyjątkowa powieść. Piękna, mądra, prawdziwa i szczera. Uniwersalna, dla każdego. Ta prosta historia o przyjaźni chłopca i lisa przekazuje więcej wartościowych prawd, niż spodziewałam się w niej znaleźć. I mówi o nich z ogromną delikatnością i wrażliwością. Z całego serca polecam!

Informacje dodatkowe o Pax:

Zobacz opinie o książce Pax

Kup książkę Pax

-Co to jest wojna?
Szary zamyślił się.
- Jest taka choroba, która czasem dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi.

Klementynka
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Klementynka

Ten tydzień nie był dobry dla Klementynki Wszystko zaczęło się od tego, gdy chciała pomóc koleżance, która niechcący skleiła sobie włosy klejem. Potem...

Pax. Droga do domu
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Pax. Droga do domu

Niezwykła opowieść o rodzinach z wyboru i uzdrawiającej mocy miłości.Minął rok, odkąd Peter i jego przyjaciel, lis o imieniu Pax, widzieli się po raz ostatni...