Pierwszy grób po prawej

Opinia 18

Klasyczny podział fantastyki na:

> pełne wyidealizowanych postaci i wzniosłych czynów heroic fantasy,

> zakochane w przestrzeniach kosmicznych i często ocierające się

o sience fiction - space fantasy,

> oddające cześć połączeniu magi z miastem urban fantasy

lub z terenami wiejskimi - rural fantasy,

> tworzące zupełnie inny, bogaty w nowe rasy i zwyczaje

świat high fantasy,

> kurczowo trzymające się rzeczywistości low fantazy,

> czy nawet dominujące w temacie strachu

i budowania napięcia dark fantasy,

nie pozwala na przypisanie Pierwszego grobu po prawej do żadnej z powyższych kategorii. Mogłabym zgodzić się na określenie tej książki mianem zasłyszanego kiedyś paranormal fantasy, albo odrębnej grupy, jaką nazywam, analogicznie do kobiecej literatury (romance novel) - romance fantasy.

Niestety, jak to często bywa w romansidłach, owa powieść nie należy do literatury wysokiej klasy. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że należy ona do klasy mocno przeciętnej, choć gdyby styl autorki nie kulał aż tak bardzo, prawdopodobnie pozycja miałaby szansę znaleźć się wśród polecanych przeze mnie książek.

Wyobrażeń śmierci w literaturze można spotkać całkiem sporo, od popularnej w średniowieczu fascynacji danse macabre, przez Do Trupa pióra Jana Andrzeja Morsztyna, aż po ironiczne spojrzenie Terrego Pratcheta w cyklu Świat Dysku. Nigdy dotąd nie spotkałam się jednak, żeby to zwariowana, bezczelna główna postać była Kostuchą. Sama idea jej działania, czyli pomoc w przeprowadzaniu ludzi na drugą stronę oraz połączenie bohaterki z rolą portalu, a nie jak dotąd przedstawiano - zwykłemu rozpływaniu się duchów w powietrzu, było dość przyjemnym zaskoczeniem. Nieoczekiwany okazał się również zawód Charley Davinson - działania detektywistyczne w służbie policji.

Generalnie sam pomysł na powieść nie jest zły. Chociaż największym atutem Daryndy Jones zdecydowanie są postaci. Przeuroczy, z miejsca podbijający każde serce, nastoletni gangster - Angel, szalona, nieokiełznana, pełną radości i wyczucia Cookie, cała masa przystojnych lub nie detektywów i wszędobylskie, nieodłączne duchy, jedne niemalże niezauważalne, stojące sobie cicho w kącie pokoju, inne wścibskie i obleśne, próbujące podglądać Kostuchę w łazience, a jeszcze inne po prostu smutne i wpatrzone w cierpienie bliskich. Postaci jest cała masa, ale tylko jedna z nich została moją ulubioną, skrobiąc kolejne imiona w starym zakładzie psychiatrycznym.

Niestety, mimo tylu wspaniale wykreowanych osób, autorka skupia się głównie na historii romansu dwóch postaci, próbując dość żałośnie przedstawić obsesję Charley na punkcie tajemniczego Ryesa.
To chyba jeden z najsmutniejszych i najbardziej nieudanych wątków w całej powieści i co gorsza - będący trzonem utworu. Budzące wewnętrzne politowanie próby opisu seksu głównie sprowadzają się do słów złapałam go za jego erekcję, powtarzanych tak często, że czytelnik ma ochotę kupić Daryndzie Jones słownik wyrazów bliskoznacznych. Osobiście nie mam nic przeciwko dodawaniu historii pikanterii, ale sposób w jaki to zrobiła autorka powodował raczej śmiech i współczucie niż czerwone wypieki na policzkach czytającego.

Podobnie przedstawiała się sprawa stylistyki. Żeby napisać dobrą książkę zawierającą przekleństwa, na prawdę trzeba się postarać, jeżeli ktoś chciałby się przekonać, polecam mistrza w tej dziedzinie - Andrzeja Sapkowskiego.

Na szczęście sytuację ratuje nie najgorszy wątek detektywistyczny oraz przede wszystkim, jedna z największych zalet, czyli celne i udane żarty, z których moim ulubionym pozostanie pierwsze pojawienie się w akcji "Uwagi" i "Awarii". Dość zabawne cytaty rozpoczynające każdy z rozdziałów również są dużym atutem pisarki.

Generalnie jest to raczej niewymagająca zbytniego skupienia lektura, o świetnym poczuciu humoru, ciekawym doborze postaci i raczej kiepskim wątku miłosnym, zdecydowanie przeznaczona dla czytelnika niewrażliwego na styl pisarza.

Informacje dodatkowe o Pierwszy grób po prawej:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-61386-18-6
Dodał/a opinię: Zuzanna Bukowska

Zobacz opinie o książce Pierwszy grób po prawej

Kup książkę Pierwszy grób po prawej

Fifth Grave Past the Light
Darynda Jones0
Okładka ksiązki - Fifth Grave Past the Light

Charley Davidson may not look like your everyday, run-of-the-mill grim reaper, but she has vowed to reap grimness wherever she goes despite this unfortunate...

Fourth grave beneath my feet
Darynda Jones0
Okładka ksiązki - Fourth grave beneath my feet

Welcome to the world of grim reaper extraordinaire, Charley Davidson. Try as she might, there’s no avoiding her destiny. Sometimes being the grim...