Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Rok 2006 stanowił jedną z najważniejszych i najpiękniejszych kart w dziejach polskiego lotnictwa wojskowego. To właśnie wtedy trafiły do naszego kraju pierwsze wielozadaniowe samoloty F-16, które po dzień dzisiejszy stanowią trzon lotnictwa bojowego Sił Powietrznych RP. Jednakże transformacja ta była z wielu względów niezwykle wymagającym zadaniem, o czym opowiada w pasjonujący sposób książka Marcina Modrzewskiego pt. "PILOT F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku". Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook.

Tytuł ten stanowi sobą niezwykle interesujące, barwne i udane połączenie autobiograficznego reportażu z albumem lotnictwa. Z jednej strony mamy bowiem przyjemność poznać osobę autora, jego lotniczą karierę w roli pilota F-16 i dowódcy eskadry „Smoków” w Łasku... Z drugiej strony zaś książka ta ukazuje nam pasję i magię latania w postaci pięknych, zjawiskowych i zapierających dech w piersiach, zdjęć. I to właśnie połączenie biograficznej relacji ppłk pil. Marcina Modrzewskiego ze spektakularną szatą ilustracyjną, czyni tę książkę ta ciekawą i niezwykłą.

Książka ta prowadzi nas przez lotnicze życie autora, które obejmuje niekończące się szkolenia i nauki w Stanach Zjednoczonych, kolejne językowe, teoretyczne i praktyczne kursy, jak i też studia operacyjne na amerykańskich uczelniach, związane oczywiście z przyszłym pilotowaniem F-16. Autor opisuje krok po kroku każdy przebyty etap, dzieli się z nami tym wszystkim, na co tylko pozwala mu wojskowa tajemnica, jak i też omawia wiele interesujących przygód, jakie go spotkały w tym czasie. To także wspaniała relacja o nawiązanych znajomościach - zarówno z kolegami ze szkoleń, kursów i studiów, jak i też wybitnymi pilotami, którzy dzielili się z nim swoją wiedzą.

Drugą część relacji Marcina Modrzewskiego wypełniają fakty związane z czynną służbą, na którą składa się m.in., objęcie dowództwa  Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku, codzienne loty i szkolenia, jak i też prawdziwe, wojskowe misje - na czele z Bliskim Wschodem, gdzie to autor uczestniczył w bojowej akcji przeciwko ISIS. Ta relacja nabiera wielkich emocji, dramatyzmu, ale też i ukazuje sobą różnicę pomiędzy tym, czym jest pokojowe latanie myśliwcem, a czym udział w wojennej misji. I muszę przyznać, że naprawdę czyta się te fragmenty niczym najlepszą, wojenną powieść.

Pozycja ta skupia się w równie wielkim stopniu na swoim tytułowym bohaterze, czyli samolocie F-16. Autor opisuje nam tę maszynę z technicznej strony, ukazuje jej wszelkie atuty na polu podniebnej walki, jak i też skomplikowany proces latania, który wymaga wielkiej wprawy i długich szkoleń. Jednocześnie też stara się - w mej ocenie skutecznie, oddać tę niezwykłą magię i radość latania za sterem tak wspaniałego myśliwca, który we wprawnych rękach wydaje się być niepokonanym. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dziś istnieją nowsze modele tej serii, aczkolwiek w niczym nie umniejsza to jego technologicznej i wojskowej wartości.

Wzrokowcy będą oczarowani zaś wspominanymi na wstępie zdjęciami, jakie wypełniają sobą strony tej książki. W głównej mierze są to naziemne i powietrzne fotografie F-16, aczkolwiek znalazły się tu także kadry z innymi samolotami, miejscami, w których szkolił się autor, spotykanymi przez niego ludźmi oraz uwiecznienia ważnych chwil w jego wojskowej karierze, jakie to miał zaszczyt przeżyć. To najwyższa, techniczna jakość, piękne kolory i sceny, które pozostają na długo w naszej pamięci. Efekt ten nie byłby możliwy do osiągnięcia bez okazałego wydania tej książki (papier, druk, duży format, twarda okładka), za co należą się duże słowa uznania pod adresem Wydawnictwa Warbook.

Tytuł ten zachwyci przede wszystkich pasjonatów lotnictwa, którzy być może urzeczywistnili swoje marzenia o lataniu, bądź też poznają ten świat z perspektywy przyziemnych miłośników awiacji. Znajdą tu oni opowieść człowieka, który wspiął na absolutne wyżyny lotniczego fachu, wie o wojskowym lotnictwie niemalże wszystko i do tego stanowi przykład sukcesu, jaki na tym polu osiągnął. Poznają oni również proces największej modernizacji polskiego lotnictwa zbrojnego, który rozpoczął się przed piętnastu laty i który de facto trwa do dnia dzisiejszego. Wreszcie odkryją triumf ludzkiego umysłu, który stworzył tak zaawansowaną maszynę latającą, jak samolot F-16. Wszystko to niesie sobą lektura książki "PILOT F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku", której poznawanie jest wielką, fascynującą i emocjonującą przygodą.

Informacje dodatkowe o Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku:

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Kup książkę Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Strach
Marcin Modrzewski0
Okładka ksiązki - Strach

Nie słuchaj swoich lęków. Żądaj tego, co niemożliwe -powiedział gen. Patton. To zadanie jest szczególnie trudne, gdy trzeba wbrew wszystkiemu pokonać...