Po tamtej stronie piekła

Tomasz Betcher jest jednym z autorów, którym w pisarskiej karierze towarzyszę od samego początku i z przyjemnością sięgam po każdą jego powieść i opowiadanie. Dlaczego? Bo pięknie i z empatią potrafi pisać o emocjach, kruchości i ulotności życia, ale też porusza problemy związane z odrzuceniem społecznym, nietolerancją czy patologią.

Cykl „Po tamtej stronie chmur” wyróżnia się na tle dotychczasowej twórczości Autora przeniesieniem w trudne czasy drugiej wojny światowej, ale porusza też wpływ, jaki mają wydarzenia z przeszłości na kolejne pokolenia.

Druga część cyklu, „Po tamtej stronie piekła”, niesie bohaterom wiele trudnych emocji, wiele bólu i ran, które pozostawią blizny już na zawsze. Losy braci rzuconych na przeciwne strony barykady przetną się gdzieś w przestworzach. Współcześnie żyjące siostry Wolskie również będą musiały zmierzyć się nie tylko ze swoimi demonami, ale i skutkami bezwzględności ludzi wykorzystujących lekkomyślność Wiktorii.

Tę część odczułam dużo mocniej. Szczególnie realistyczne opisy gestapowskich przesłuchań, codzienności obozów koncentracyjnych i łódzkiego getta przywoływały makabryczne obrazy i dotykały do głębi. Zakończenie prawdziwie rozdziera serce i oczekiwanie na kolejną część staje się wręcz nieznośne, tym bardziej że wiele wątków nie doczekało się domknięcia i wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Mam cichą nadzieję, że trzeci tom odkryje przed czytelnikiem nie tylko skrywaną przez dziesięciolecia rodzinną tajemnicę, ale i pozwoli bohaterom uporać się z własnymi demonami i lękami. Bo „po drugiej stronie piekła mogło być jedynie niebo”, prawda?

Informacje dodatkowe o Po tamtej stronie piekła:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-03-22
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Po tamtej stronie piekła

Kup książkę Po tamtej stronie piekła

Tam gdzie jesteś
Tomasz Betcher0
Okładka ksiązki - Tam gdzie jesteś

Jest jak w piosence: kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością. Oboje na życiowym zakręcie, potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej...

Po tamtej stronie chmur
Tomasz Betcher0
Okładka ksiązki - Po tamtej stronie chmur

Historia braci-lotników, których los rzuca w wir wojny i to po dwóch przeciwnych stronach, oraz sióstr (wnuczek jednego z nich), które mierzą się z wyzwaniami...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska