Po tamtej stronie piekła

Drugi tom emocjonującej sagi sięgającej czasów drugiej wojny światowej. O bliznach, które noszą ci, którzy przeżyli. O tym, że o pewnych sprawach nigdy nie da się zapomnieć. O miłości, której siła pozwala dokonywać niemożliwego. I o kolejnych pokoleniach, nieświadomych, jak wielki wpływ na ich życie mają wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Informacje dodatkowe o Po tamtej stronie piekła:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-03-22

Kup książkę Po tamtej stronie piekła

Po tamtej stronie piekła - opinie o książce

PO DWÓCH STRONACH...
Powieści Tomasza Betchera zazwyczaj przesłuchuję w podróży lub podczas spacerów i muszę przyznać, że idealnie mi się sprawdzają właśnie w takiej formie. Umilają wędrówkę, sprawiają, że nie dłuży się czas w podróży i dostarczają sporej dawki ciekawych wrażeń.
Tym razem sięgnęłam po kontynuację cyklu "Po tamtej stronie" mając nadzieję, że dostanę odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Powieść "Po tamtej stronie piekła" okazała się jeszcze lepsza, ciekawsza i bardziej emocjonująca od części pierwszej. Bohaterowie zostali postawieni przed arcytrudnymi wyborami. Tragiczne momenty dziejowe wystawiają rodziny na wiele prób. Płaszczyzna przywołująca lata wojny nierozerwalnie związana jest z bólem i cierpieniem, pozostawia traumę wśród tych, którzy przeżyli. Bardzo możliwe, że ich rany nigdy się nie zabliźnią. Wydarzenia dotyczące teraźniejszości - Edwarda Kamińskiego i jego dwóch wnuczek Magdy i Wiktorii także wzbudzają emocje, nie są wolne od problemów i zaskakujących zdarzeń. Siostry Wolskie muszą zmierzyć się z własnymi demonami i dodatkowo ponieść konsekwencje podejmowanych decyzji, swojej nieostrożności i łatwowierności.
Autor po raz kolejny stworzył niezwykle realistyczny i bardzo wiarygodny obraz wojny i okupacji. Wątek związany z żydowską rodziną Rosenbergów, obraz łódzkiego getta i jego późniejszej likwidacji, wreszcie obóz koncentracyjny to druzgocące fragmenty mocno oddziałujące na wrażliwość czytelnika. Z drugiej strony losy Brunona i Teodora, bliźniaków, lotników walczących po dwóch stronach barykady okazują się nie mniej emocjonujące. Zdarzenia dotyczące bitwy o Anglię przedstawione w oparciu o źródła historyczne i takie powieści jak "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera wypadły rewelacyjnie. Rozdzielenie rodziny Bury-Steinke i ich próby radzenia sobie w coraz trudniejszych warunkach, kiedy nie wystarczają już pochodzenie i znajomości sprawiają, że od lektury po prostu nie można się oderwać.
Mamy tu terror, ból, cierpienie i śmierć. Niektóre fragmenty są tak brutalne i wstrząsające, że czujemy się zszokowani, ale jednocześnie mamy świadomość, że tak wygląda prawdziwy horror wojny. Również w tej części losy rodziny Bury-Steinke wiodą prym i to właśnie te fragmenty opowieści upodobałam sobie najbardziej. Z drugiej strony z niecierpliwością czekałam na rozwiązanie tajemnicy Edwarda Kamińskiego, ale jak na razie autor nie rozwiał moich wątpliwości, nadal pozostają jedynie domysły i musimy zaczekać na to, co wydarzy się w części trzeciej. Jedno jest pewne - przeszłość ma ogromny wpływ na to, co jest tu i teraz.
Tomasz Betcher starał się jak najrzetelniej oddać prawdę o brutalnej wojennej rzeczywistości i naprawdę mu się to udało. Nam pozostaje własna interpretacja, osąd i przemyślenia. "Po tamtej stronie piekła" to opowieść zdecydowanie warta poznania. Jesteśmy dosłownie bombardowani emocjami, które momentami mogą wymknąć się spod kontroli. Po raz kolejny zakończenie po prostu zwala z nóg i znów pozostaje niepewność, co wydarzy się dalej oraz zdumienie. Z drugiej strony wydarzenia są tak niesamowite, że na długo zostaną w pamięci. Opowieść jest wyjątkowa, dopracowana w każdym szczególe i w tej sytuacji pozostaje nam tylko czekać na jeszcze.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-07-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tomasz Betcher jest jednym z autorów, którym w pisarskiej karierze towarzyszę od samego początku i z przyjemnością sięgam po każdą jego powieść i opowiadanie. Dlaczego? Bo pięknie i z empatią potrafi pisać o emocjach, kruchości i ulotności życia, ale też porusza problemy związane z odrzuceniem społecznym, nietolerancją czy patologią.

Cykl „Po tamtej stronie chmur” wyróżnia się na tle dotychczasowej twórczości Autora przeniesieniem w trudne czasy drugiej wojny światowej, ale porusza też wpływ, jaki mają wydarzenia z przeszłości na kolejne pokolenia.

Druga część cyklu, „Po tamtej stronie piekła”, niesie bohaterom wiele trudnych emocji, wiele bólu i ran, które pozostawią blizny już na zawsze. Losy braci rzuconych na przeciwne strony barykady przetną się gdzieś w przestworzach. Współcześnie żyjące siostry Wolskie również będą musiały zmierzyć się nie tylko ze swoimi demonami, ale i skutkami bezwzględności ludzi wykorzystujących lekkomyślność Wiktorii.

Tę część odczułam dużo mocniej. Szczególnie realistyczne opisy gestapowskich przesłuchań, codzienności obozów koncentracyjnych i łódzkiego getta przywoływały makabryczne obrazy i dotykały do głębi. Zakończenie prawdziwie rozdziera serce i oczekiwanie na kolejną część staje się wręcz nieznośne, tym bardziej że wiele wątków nie doczekało się domknięcia i wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Mam cichą nadzieję, że trzeci tom odkryje przed czytelnikiem nie tylko skrywaną przez dziesięciolecia rodzinną tajemnicę, ale i pozwoli bohaterom uporać się z własnymi demonami i lękami. Bo „po drugiej stronie piekła mogło być jedynie niebo”, prawda?

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-05-21,

Ta saga to kolejny dowód na to, że przeszłość i nasze pochodzenie, mają realny wpływ na przyszłość, a popełnione błędy nie zawsze można naprawić.

„Po tamtej stronie piekła” to kontynuacja powieści „Po tamtej stronie chmur”, która łączy czytelników książek współczesnych i obyczajowych. Po burzliwych wydarzeniach w życiu braci lotników, mamy okazję poznać prawdę o ich przeszłości oraz zobaczyć jak ułoży się życie ich potomków.

Tomasz Betcher osadzając tę historię w realiach drugiej wojny światowej, uwiarygodnił ją opisami podniebnych starć myśliwców, pokazał wstrząsające życie więźniów w obozach koncentracyjnych, czy drastyczne przesłuchania gestapo. Obrazy wojny przeplatane są ze współczesnymi wydarzeniami, a wszystko po to, by znaleźć odpowiedzi na pytania postawione w pierwszym tomie sagi i dowiedzieć się jak podjęte wybory wpłynęły na przyszłość. Autor z pełną świadomością i prawdziwością, bez ukrywania niewygodnych faktów przedstawił wojenny świat po dwóch stronach barykady. To spojrzenie raz zaskakuje, innym razem budzi współczucie, a jeszcze innym razem daje namiastkę zrozumienia.

„Po tamtej stronie piekła” to historia, która z jednej strony rozjaśnia losy braci, z drugiej stawia nowe pytania, pozostawiając ich odpowiedzi do następnego tomu. Cieszę się, że Autor zdecydował się na osadzenie tej sagi z czasie II wojny światowej, ponieważ na kartach książek widoczne jest niezwykle staranne przygotowanie do tematu i wiedza historyczna, które w połączeniu, przekładają się na emocje czytelnika – a te są prawdopodobnie najlepszym miernikiem jakości.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2023-07-21, Przeczytałem,

Magda i Wiktoria to dwie siostry. Niby podobne a jednak każda inna.

Magda pomimo przeciwności losu jest gotowa zawsze nieść pomoc innym. Wiktoria jest pewną siebie kobieta, która wiele kłód rzuciła siostrze pod nogi.

Jednak wystarczyła jedna chwila w życiu Magdy aby zaczęła walczyć o siebie i swoje życie.

Teodor i Bruno dwaj bracia bliźniacy. Dzięki swoim umiejętnością obaj zostają pilotami i wszystko byłoby dobrze gdy nie to, że bracia walczą po dwóch stronach barykady nie wiedząc o tym.

Wojna to ciężkie czasy, łączność między ludźmi była znikoma, o śmierci bliskich dowiadywałes się gdy nie wrócił do domu. Dlatego też bracia nie wiedzieli o swojej sytuacji. Walczyli aby przeżyć.

"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmienił to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżnił jedno od drugiego".

Jak bohaterowie poradzą sobie w tych ciężkich dla nich chwilach?

"Po tamtej stronie piekła" ta historia wywołuje wiele emocji, które potrafiły wycisnąć łzy. Autor opisał tragiczne losy rodziny Bury-Steinke które działy się w czasach drugiej wojny światowej.

Akcja toczy się dwutorowo. Przeszłość, przeplata się z współczesnymi czasami.

Podniebne starcia myśliwców, życie ludzi w obozach koncentracyjnych bardzo uwiarygodniają tę historię.

Żałuję tylko że nie sięgnęłam po pierwszy tom książki zanim przeczytalam kontynuację losów braci. Ale na pewno to nadrobię, bo zostaje mi w głowie kilka pytań, na które muszę znaleźć odpowiedź ?

Książki z wątkiem wojny są niezwykle poruszające. Głód, cierpienie jakie niosła ze sobą potrafią naprawdę szokować. To co działo się w obozach koncentracyjnych, horror jaki przechodzili więźniowie wzruszają i pozostawiają w niemałym szoku.

Gratuluję autorowi tego w jaki sposób nakreślił tę historię.

Zakończenie wywołało we mnie wiele łez.

Polecam ?

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2023-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

wow, wow, wow.... :)

Z przyjemnością sięgnęłam po drugi tom. To książka jest niesamowicie ciekawie przeplecenie ze sobą losów współczesnej rodziny - Państwo Wolskich a przede wszystkim ich dwóch córek - i historii którą mającej swój początek w rodzinnym Dębieńcu.

Czytałam nie jedną książkę o II WŚ, ale chyba po raz pierwszy autor tak mocno pokazuje takie blizny na nas współczesnych zostawiła na straszna wojna, sprzed dziesięcioleci. Niby budujemy teraźniejszość, a jednak za nami ciągnie się coś na kształt dymu z zestrzelonego samolot.

Autor nie oszczędza głównych bohaterów. Odnoszą rany, cierpią głód,  stają do bratobójczej walki. często to się z nimi dzieje sprawia, że łzy same cisną się do oczu.

I choć może się wydawać, że wszystkiemu jest winna polityka i jakaś nienazwana siła, to jest to kłamstwo. Każdy z nas podejmuje konkretne decyzje i opowiada się po stronie dobra lub zła.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2023-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

"Po tamtej stronie piekła" jest drugim tomem sagi Po tamtej stronie, w której ponownie przenosimy się w czasy drugiej wojny światowej. Kolejny raz otrzymujemy historię, która wciąga od pierwszej strony, która wzrusza, a jej bohaterowie stają się nam coraz bliżsi.

Zakończenie pierwszej części pozostawiło nas z mnóstwem pytań i niewiadomych co do dalszych losów bohaterów. I oczywiście z niewyjaśnioną tajemnicą, która niezmiernie intrygowała. Z kolei wydarzenia jeszcze wtedy nie splatały się w jedną całość, ale dało się zauważyć jej zalążki. W tym tomie jest to już wyraźniejsze.

"- Życie takie właśnie jest. Najpierw daje, potem odbiera, potem znów daje i odbiera. A kiedy wydaje ci się, że wreszcie dostałaś to, czego pragnęłaś, okazuje się, że masz sto lat i chcesz już zupełnie czegoś innego."

Widzimy, jak wielki wpływ na człowieka mają wydarzenia wojny. Nawet po upływie kikudziesięciu lat, niemożliwym jest, by uciec od nawracających okrutnych obrazów tego piekła. Kolejne pokolenia zaś często nieświadome są, jak duży wpływ te taumy wywierają na ich życiowe wybory. To, czego doświadczają bohaterowie, równie mocno czujemy również i my. Smutek, strata, rozpacz, tęsknota, ból, cierpienie, wola przetrwania były nieodłącznym elementem wojennej rzeczywistości.

"- Prawdziwa wojna jest czystym złem. Potrafi złamać człowieka jak zapałkę. Każda jest straszna, ale najstraszniejsza wojna toczy się w nas i to my jesteśmy na siebie najgroźniejszym przeciwnikiem. Wróg może nas zranić, złamać i upokorzyć, ale nigdy tak bardzo, jak my sami siebie."

Tomasz Betcher posiada bardzo obrazowy styl pisania. Udanie łączy fikcję z prawdziwymi wydarzeniami. Wojnę przedstawia taką, jaka była. Zimną, bezlitosną, nieoszczędzającą nikogo. Dla przeciwwagi ukazuje siłę miłości, która w obliczu wojny potrafi dodać człowiekowi wiary do dalszej walki. To także historia o rodzinie i jej sekretach, zemście i mimo wszystko niesłabnącej nadziei.

"Po tamtej stronie piekła" to głęboko przejmująca, pełna emocji powieść po przestworzach oraz o tym, że nie da się wymazać z pamięci bolesnych przeżyć wojennej zawieruchy. To również wiernie oddane realia historyczne. Wspaniała lektura, która na długo pozostawia ślady w czytelniku. Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Dylogie,
Po tamtej stronie chmur
Tomasz Betcher0
Okładka ksiązki - Po tamtej stronie chmur

Historia braci-lotników, których los rzuca w wir wojny i to po dwóch przeciwnych stronach, oraz sióstr (wnuczek jednego z nich), które mierzą się z wyzwaniami...

Żołnierskie serce
Tomasz Betcher0
Okładka ksiązki - Żołnierskie serce

Kiedy Piotr Walczak powraca ranny z misji w Afganistanie, cierpi nie tylko jego ciało, ale także dusza. Borykając się z zespołem stresu pourazowego, oskarżeniem...