Podróż po miłość 2. Maria

Głośno było ostatnio o Krymie i tamtejszym konflikcie Ukraińsko – Rosyjskim. O te tereny od kilku stuleci toczono walki i boje, ale także od wieków było to reprezentacyjne miejsce wypoczynku elit z całej Europy. Druga część trylogii Doroty Ponińskiej wspaniale wpasowuje się w te klimaty, tyle tylko, że opowiada o II połowie XIX wieku i ówczesnych wojnach krymskich pomiędzy Rosją i Turcją.

Powieść „Podróż po miłość. Maria” opowiada dalsze losy Emilii Konarskiej, która po stracie męża postanawia rozpocząć nowe życie z dala od stambulskiego haremu, teściów, polityki i wojny. Kobieta przenosi się na Krym do małej nadmorskiej miejscowości o wdzięcznej nazwie Teodozja i tu prowadzi pensjonat dla gości. Tutaj też przychodzi na świat jej córka Marynia – ostatni „podarunek” od ukochanego Zakira.

Autorka prowadzi powieść dwiema płaszczyznami. Z ust Emilii – dojrzałej już kobiety i matki dowiadujemy się jak to się stało, że po śmierci męża pojawiła się na Krymie z dala od Stambułu, gdzie pod opieką dziadków wychowywał się jej ukochany syn Kemal. Ale w krótkim czasie na plan pierwszy wysuwa się druga płaszczyzna – opowieść dorastającej Marii, która zaczyna poszukiwać swojej tożsamości i własnego miejsca w życiu. Stajemy się świadkami jej młodzieńczych rozterek, uczestniczymy w kształtowaniu pasji malarskiej podsycanej przez przyjaciela rodziny – Iwana Ajwazowskiego, towarzyszymy młodej bohaterce w podróży do Stambułu, Petersburga, czy Paryża. Przyglądamy się jej życiowym decyzjom i razem z Marynią cieszymy się, śmiejemy i smucimy.

Całość pięknie osadzona została w historii XIX w. Europy, odniesiona do ruchów wyzwoleńczych i niepodległościowych na terenach dawnej Polski i Litwy oraz bojów pomiędzy Turkami, Tatarami i Rosjanami o Krym i okoliczne tereny. Podobnie jak w pierwszym tomie autorka bardzo umiejętnie połączyła wątki historyczne z powieściową fabułą i literacką fikcją. Dzięki temu opowieść jest ciekawa, wiarygodna i realistyczna. Relacje Marysi przeplatane opowieściami Emilii wspaniale się uzupełniają i dają rzetelny obraz wydarzeń.
Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko serdecznie polecić lekturę „Podróży po Miłość” wszystkim czytelnikom gustującym w powieściach historyczno – obyczajowych z klimatem. Sama natomiast z niecierpliwością oczekuję trzeciego tomu tej historii mając nadzieję na równie ciekawe doznania i przeżycia.

Informacje dodatkowe o Podróż po miłość 2. Maria:

Kup książkę Podróż po miłość 2. Maria

Podróż po miłość. Lilianna
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość. Lilianna

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez...

Podróż po miłość 1. Emilia
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość 1. Emilia

Emilia znalazła bezpieczne schronienie za murami klasztoru. Niespodziewanie w jej poukładanym świecie pojawia się Tatar Selim, którego wizyta burzy spokój...