Kiedy biorę do ręki książkę, zwykle mam wobec niej pewne oczekiwania, którym liczę, że sprosta. Wymagania te są różne w zależności od gatunku danej pozycji. Ale głównym kryterium oceny jest dla mnie warstwa emocjonalna tekstu. To ona przeważa szalę oceny na jedną ze stron. Książka powinna poruszać, angażować, umożliwiać czytelnikowi przeżywanie, współodczuwanie. To właśnie emocji łaknę, jakiekolwiek by one nie były: tęsknota, radość, smutek, wzruszenie czy lęk. Powieść "Pokaż mi swój świat" dostarcza ich naprawdę sporo. Dotyka tych najgłębszych, najczulszych strun serca i sprawia, że niezwykle trudno oderwać się od lektury.

Jest to powieść wielowymiarowa, dotykająca kilku tematów. Pod pozornie lekką historią kryje się znacznie więcej. To opowieść o poszukiwaniu drogi do szczęścia, o przebaczeniu, o nowych początkach, o miłości, która zjawia się nieoczekiwanie. To również historia o relacjach międzyludzkich, o ich złożoności, o skomplikowanej naturze uczuć i postaw ludzkich. Wątek Martynki uzmysłowia czytelnikowi, z jakimi trudnościami muszą zmagać się na co dzień osoby niewidome. Ale również ukazuje ich sposób postrzegania świata, który jest nieco inny, wyjątkowy, z którego można się wiele nauczyć.

Pomysł na fabułę jest ciekawy, autorka umiejętnie prowadzi i splata poszczególne wątki. Czytelnik z dużym zaangażowaniem śledzi losy bohaterów, zagłębiając się w ich myśli i odczucia. Są to postacie pełnokrwiste, autentyczne. Przez kolejne strony mknie się z nadzwyczajną prędkością, z niecierpliwością, z całą gamą emocji wewnątrz, które zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Autorka potrafi stopniować napięcie, wie, w którym momencie odwrócić bieg wydarzeń, tak by jeszcze bardziej porwać odbiorcę.

Daria Skiba stworzyła słodko-gorzką historię, w której pierwsze skrzypce grają miłość, dobroć, wyrozumiałość, nadzieja, ale również poczucie bezsensu, tęsknota, żal i podszepty wyrzutów sumienia. To opowieść, która uzmysławia, że czasem bolesne doświadczenia przygniatają nas do granic możliwości, ale nigdy nie wykonamy kolejnego kroku, dopóki się nie podniesiemy. A kiedy brakuje nam sił, żeby samemu stanąć na nogi, trzeba się otworzyć i chwycić pomocną dłoń.

"Pokaż mi swój świat" to poruszająca opowieść, która wypełnia czytelnika mnóstwem emocji. Historia ta pokazuje, że choć życie nie jest bajką, zawsze znajdzie się w nim miejsce na odrobinę magii… Takiej płynącej prosto z ludzkich serc. Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Pokaż mi swój świat:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2021-05-11
Dodał/a opinię: Monika Halman

Zobacz opinie o książce Pokaż mi swój świat

Kup książkę Pokaż mi swój świat

Spotkajmy się na Chestnut Hill (#2). Nie daj mi odejść Tom 2
Daria Skiba0
Okładka ksiązki - Spotkajmy się na Chestnut Hill (#2).  Nie daj mi odejść Tom 2

Chestnut Hill. Nie daj mi odejść to druga część opowieści o grupie Polaków, których losy splotły się w malowniczym irlandzkim miasteczku.   Monika i...

Dlaczego, mamo?
Daria Skiba0
Okładka ksiązki - Dlaczego, mamo?

Kobieta jest w stanie znieść wiele, ale nie wszystko…Nastoletnia ciąża zawsze jest zaskoczeniem. Tak samo było w przypadku Marleny, dla której...