Pokłosie przekleństwa

Tom 5 cyklu Grzechy młodości

Cisną mi się na usta słowa piosenki Elektrycznych Gitar: „to już jest koniec, nie ma już nic…”. Tak, Pokłosie Przekleństwa to ostatni tom serii Grzechy Młodości i musimy się rozstać z rodziną Trzeciaków. Nie wiem jak Wy, ale ja ostatni rok spędziłam właśnie z tą rodziną, w Bydgoszczy. I nie mogę uwierzyć że nie dowiem się co dalej u Maryśki, Manueli, Piotra oraz  Joli. Zżyłam się z tą rodziną. A po Bydgoszczy, mimo że w niej nigdy nie byłam, spaceruję jak po dobrze znanym mieście.

Jest rok 1995, przemiany gospodarcze mają spory wpływ na życie rodziny Trzeciaków. Nie każdemu z nich dobrze się powodzi. Justyna wraz z synem Michałem rozwija swoje niewielkie przedsiębiorstwo. Kazimierz nawet na emeryturze musi dorabiać. Agata odchodzi ze szkoły, a jej syn zostaje redaktorem muzycznym. Nawet przedsiębiorczy Tymoteusz ma kłopoty w swojej firmie, a Mirella robi wszystko aby przejąć kontrolę nad firmą ojca. Jola robi zdumiewającą karierę w korporacji ale czy jest szczęśliwa?

„A ty dasz sobie radę? – zapytał. – Nie będziesz miała nieprzyjemności z powodu niespodziewanego urlopu?

- Zobaczymy. Pracę zawsze można zmienić – odparła bez większej wiary, gdyż w dobie kryzysu nie było to takie proste.

- Nie łam się. Jakby co, zawsze znajdziesz u nas coś do roboty. Tym bardziej teraz, gdy mama potrzebuje czasu na rekonwalescencję.

- Będę to miała na uwadze – rzuciła lekko.

Miała wsiadać do samochodu, gdy impuls pchnął ją w stronę brata. Objęła Michała ręką za szyję i mocno przywarła do jego boku.

- Dziękuję. – Wypowiedziane przez Jolę słowo przeszło w szloch.

Mężczyzna przytulił ją i poklepał po plecach.

- Będzie dobrze, młoda. Niczym się nie przejmuj. I nie zapominaj, że zawsze masz do czego wrócić – powiedział z rozbierającą szczerością, bez żadnego robienia łaski i poczucia wyższości. – Jesteśmy rodziną. Kocham cię bardzo, wiesz?

- Ja też cię kocham, braciszku. – Rozkleiła się na dobre.

W końcu przyszedł czas, by wyruszyć do Warszawy. Kobieta otarła łzy i wsiadła do samochodu. Płakała niemalże przez całą drogę powrotną. To nie był pełen rozpaczy szloch ani żadne zawodzenie. Po prostu pozwoliła łozom, by spokojnie spływały po jej policzkach. Czuła ogromną ulgę. Miała najwspanialszą rodzinę na świecie.”

Cała saga Grzechy młodości była wspaniałą przygodą. Co mnie tak zachwyca w książkach Edyty Świętek? Barwnie i plastycznie opisane codzienne troski, zmartwienia, popełnione błędy i wyrządzone krzywdy. Ale też miłość, przywiązanie, wzajemnie wsparcie, pojednanie i co najważniejsze - więzy rodzinne. W książkach zawarta jest cała gama emocji, tych dobrych oraz wyniszczających. Dodatkowo czytając książki Pani Edyty na kanwie opisanej historii, obserwujemy przemiany gospodarcze jakie zachodziły w naszym kraju. To taka lekcja historii ale podana w ludzki, zwyczajny sposób. To wszystko sprawia, że polecam i będę polecała te książki.

Za zaufanie i możliwość objęcia patronatem medialnym książki Pani Edyty Świętek bardzo dziękuję Wydawnictwu Replika. To dla mnie nieustający powód do dumy. Zdecydowanie polecam ten tom jak i całą sagę. Zapraszam na stronę Wydawnictwa: https://replika.eu/

Wydawnictwo: Replika

Ilość stron: 448

Data premiery: 1 września 2020

Informacje dodatkowe o Pokłosie przekleństwa:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-09-01
Dodał/a opinię: Małgorzata Przyczyna

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Zobacz opinie o książce Pokłosie przekleństwa

Kup książkę Pokłosie przekleństwa

Sekrety kobiecych dusz
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Sekrety kobiecych dusz

Przyjaźń, miłość, pilnie strzeżone tajemnice i krzywdy, za które trzeba zapłacić W pozornie spokojnym uzdrowisku krzyżują się losy kuracjuszy, przyjezdnych...

Tam gdzie rodzi się zazdrość
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Tam gdzie rodzi się zazdrość

Związek Darii i Marka z trudem można nazwać szczęśliwym. Młodzi małżonkowie nie darzą się nawzajem zaufaniem i boją się mówić wprost o swoich uczuciach...