Pomóc Jani

Każde dziecko czasem fantazjuje, ma swojego wymyślonego przyjaciela. Fantazjowanie jest normalną częścią dzieciństwa, jednak kiedy dochodzi do tego agresja pojawia się niepokój. Czy z dzieckiem rzeczywiście wszystko jest w porządku? Jani jest niezwykle inteligentną dziewczynką, w wieku zaledwie dwóch lat opanowała matematykę, jej IQ wynosi 146. Rodzice jednak martwią się tym, że ich córka miewa częste wybuchy agresji w dodatku zagraża swojemu braciszkowi. Autor opisuje trudną drogę jaką musiał przejść z żoną, aby dowiedzieć się co dolega ich córce. Wędrówki od lekarzy do lekarzy, błędne diagnozy, coraz częstsze wybuchy agresji Jani, chwile niepewności. W końcu lekarze diagnozują u dziewczynki schizofrenię, jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób psychicznych. Byłam w szoku, że na tak niebezpieczną chorobę może zachorować takie małe dziecko. Opisy zachowań Jani pod wpływem ataku psychozy momentami przyprawiały mnie o dreszcze. Niezwykle poruszająca i trudna książka o rodzicielskiej miłości do dziecka i walce o to, żeby mimo choroby mogło żyć w miarę normalnie. Jeszcze przed przeczytaniem tej książki zainteresowana chciałam dowiedzieć się więcej o Jani. Jest także film dokumentalny o niej, który z ogromną chęcią chciałabym zobaczyć. Zakończenie jest tak poruszające, czytając miałam łzy w oczach. Pozycja ta pokazuje również, że cierpi nie tylko osoba chora, ale także jej najbliżsi. Serdecznie polecam.

Informacje dodatkowe o Pomóc Jani:

Wydawnictwo: Znak