Porażony życiem. Jak wyjechać z piekła

Rafał Miszkiel miał niecałe 20 lat, kiedy życie go przytłoczyło, nawarstwiające się problemy oraz problemy w związku sprawiły, że młody chłopak, mający całe życie przed sobą próbował targnąć się na swoje życie. Jak sam opowiada, to był impuls, który sprawił, że w jednej chwili wspinał się na słup wysokiego napięcia i chwytał za przewód elektroenergetyczny, a w drugiej jechał karetką, której ekipa walczyła o jego życie. Lekarze bezradnie rozkładali nad nim ręce nie dając mu większych szans na samodzielne funkcjonowanie. Jednak on pokazał im, jak bardzo się mylili.

O tym właśnie jest książka „Porażony życiem”. To nie tylko opowieść o trudnym życiu osoby zmagającej się z niepełnosprawnością ruchową, ale przede wszystkim o tym, że warto walczyć z samym sobą i ze swoimi słabościami. Nie poddawać się, nawet jeśli inni mówią, że to niemożliwe, że nie warto. Satysfakcja z osiągnięcia swoich nawet najmniejszych celów będzie wtedy najwspanialszym uczuciem, jakie można poczuć.

Rafał Miszkiel w swojej biografii przedstawia trudną drogę. Opisuje swoje życie przed wypadkiem, a także drogę przez powypadkowe piekło. Jednak najważniejsze, na co zwraca uwagę, to wszystkie trudności, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne, zwłaszcza niepełnosprawne ruchowo. Porównuje i analizuje dostosowanie miejsc powszechnego i codziennego użytku, jak chociażby komunikacja miejska, PKP, galerie, lotniska itp. Mimo iż można zauważyć, że zdecydowanie większą wagę przykłada się, aby w miastach było jak najwięcej udogodnień, to i tak jeszcze długa droga do tego, aby faktycznie osoby niepełnosprawne ruchowo czuły się dobrze i mogły swobodnie się poruszać bez względu na miejsce, w którym przyjdzie im się znaleźć.

Rafał jako youtuber poruszał problemy osób z niepełnosprawnością i ich codziennym życiem właśnie na swoim przykładzie. To też pomogło poznać mu osoby, dzięki którym mógł krok po kroku pokonywać swoje słabości i realizować swoje marzenia.

W książce został również poruszony bardzo delikatny, a zarazem kontrowersyjny temat seksualności osób niepełnosprawnych. Wiele osób myśli, że osoby niepełnosprawne ruchowo nie mają potrzeb seksualnych, a także nie są w stanie współżyć. Ta pozycja pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Gdybym miała ogólnie podsumować tę biografię, to śmiało mogę napisać, że zdecydowanie jest warta poświęcenia jej swojego czasu. Poza tym, że szybko i przyjemnie się ją czyta, to jeszcze otrzymujemy z niej ogrom ważnych i przydatnych informacji na temat codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także poznajemy historię młodego człowieka, który wykorzystał drugą szansę otrzymaną od losu.

Informacje dodatkowe o Porażony życiem. Jak wyjechać z piekła:

Wydawnictwo: Otwarte