Porażony życiem. Jak wyjechać z piekła

"Warto ratować nawet beznadziejne przypadki, bo może się okazać, że ta beznadziejność zostanie przekuta w naprawdę coś dobrego. Uważam, że właśnie tak było ze mną." - ten fragment to słowa Rafała Miszkiela.
W 2013 roku chłopakowi przydarzył się wypadek, został porażony prądem i ledwo uszedł z życiem. Uszkodził sobie wtedy połowę ciała, jego jedna ręka musiała zostać amputowana, ponadto stracił czucie w dolnych kończynach i musi poruszać się na wózku inwalidzkim.

Książka "Porażony życiem. Jak wyjechać z piekła" to jego historia. Rafał opowiada nam o swoim życiu i ta opowieść jest podana bez znieczulenia i bez skrępowania. Poznajemy jego punkt widzenia, zarówno przed wypadkiem kiedy przeżywał burzliwą młodość, jak i później kiedy ulega wypadkowi, poddany zostaje hospitalizacji a następnie musi odnaleźć się w nowej dla siebie rzeczywistości - jako osoba niepełnosprawna.
Choć wiele rzeczy zmieniło się w jego życiu to jedna cecha wyróżnia go najbardziej: nie chce być taki jak wszyscy.

Niełatwo jest mówić o sobie, o błędach jakie się popełniło ... to wymaga dojrzałości, dystansu, odpowiedniego upływu czasu. W tej książce właśnie to zaobserwowałam.
Autor nie ubolewa nad tym jakie było czy jakie jest teraz jego życie. Ma bardzo pozytywne nastawienie. Stara się nie poddawać, rozwija się, pokonuje bariery, próbuje nowych rzeczy. Daje piękny przykład samozaparcia i walki z różnymi przeciwnościami. Jego niezłomna postawa może być inspiracją dla wielu osób.

Bardzo ciekawa jest perspektywa i sprawy, na które zwraca uwagę jako osoba z niepełnosprawnością np. gdy podróżuje pociągiem albo leci samolotem. Z osobistego doświadczenia opisuje jak wygląda codzienne funkcjonowanie, z czym się zmaga. Jednak co ważne - pokazuje, że bycie osobą na wózku nie przeszkadza w niczym, nadal można spełniać swoje marzenia. Wszystko tak naprawdę zależy od nas i od tego, co mamy w głowie.

Książkę "Porażony życiem" trudno ocenić bo jest to prawdziwa historia, życie Rafała i to, co możemy zrobić to jedynie poznać go, spróbować zrozumieć, dowiedzieć się czegoś o niepełnosprawności i być może wyciągnąć jakieś wnioski. Ja w ten sposób ją potraktowałam i pod tym względem też Wam ją polecam.

Informacje dodatkowe o Porażony życiem. Jak wyjechać z piekła:

Wydawnictwo: Otwarte