Poszukiwaczka dzieci

Tom 1 cyklu Naomi Cottle

“Poszukiwaczka dzieci” to na pewno niełatwa, ciężka lektura, poruszająca temat, który nie pozwala pozostać obojętnym.
Naomi, tytułowa poszukiwaczka zaginionych dzieci, to pani detektyw, która skutecznie od lat zajmuje się wyjaśnianiem tajemniczych zaginięć dzieci. Tym razem proszą ją o pomoc rodzice małej Madison Culver, zaginionej trzy lata temu podczas rodzinnej wyprawy po choinkę w lasach Oregonu. Naomi rozpoczyna trudne śledztwo w mało przyjaznym miejscu i przy niesprzyjającej, zimowej aurze. Tropów jest wiele, ślady prowadzą w głąb górskiej krainy zasypanej śniegiem. Tytułowa bohaterka jest jednak nieustępliwa, żmudnie drąży temat, powoli odkrywając tajemnicę zaginięcia dziewczynki, jednocześnie przypominając sobie własne, traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, gdyż sama była zaginionym dzieckiem. Ta jej własna podróż w głąb siebie, do swojej przeszłości, nie jest łatwa, ale konieczna, bo jak mówi: “nie można odnaleźć przyszłości, jeśli nie zna się przeszłości” i współgra z prowadzonym śledztwem w sprawie Madison.
A kto stoi za zniknięciem dziewczynki, jaka mroczna tajemnica się za tym kryje - odpowiedź znajdziemy w książce Rene Denfeld, książce mrocznej, posępnej, ale z misternie dopracowaną fabułą. Autorka umiejętnie dawkuje informacje, stopniowo budując napięcie, aż do wstrząsającego finału. Ciekawe są portrety psychologiczne bohaterów: zdecydowana, uparta, choć trochę zagubiona i poszukująca spokoju Naomi, Śnieżynka tkwiąca w wymyślonym świecie i tajemniczy Pan B.
Niezwykłego, magicznego, nierzeczywistego klimatu dodają baśniowe wstawki z pierwszoosobową narracją dziewczynki usiłującej w ten sposób oswoić nieprzyjazny , brutalny świat, w którym się znalazła. A surowy, górski klimat, wszechobecny w powieści, świetnie pasuje do jej nastroju: te wysokie granie skute lodem, tajemnicze, białe lasy, ukryte jeziorka, bezkresny śnieg, wiejące wiatry wywołują niepokój i budzą strach.
“Poszukiwaczka dzieci” to książka naprawdę emocjonująca i wywołująca mój głęboki sprzeciw wobec krzywdy dzieci. Książka, która porusza i która zostaje w pamięci na długo.

Informacje dodatkowe o Poszukiwaczka dzieci:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2021-05-26
Tytuł oryginału: The Child Finder
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Dodał/a opinię: MagdaKa

Zobacz opinie o książce Poszukiwaczka dzieci

Kup książkę Poszukiwaczka dzieci