Powierniczka opowieści

Janice, główna bohaterka powieści Sally Page, to powierniczka opowieści, kolekcjonerka ludzkich losów. Niby zwyczajna pięćdziesięcioletnia kobieta pracująca  jako sprzątaczka, odwiedzająca domy swych klientów. To oni właśnie opowiadają jej swoje historie, które skrzętnie notuje w pamięci. Janice umie słuchać, można zwierzyć się jej ze swoich sekretów, ale sama nie chce opowiadać o sobie. Gdzieś głęboko w sercu skrywa jednak swoją historię, mroczną tajemnicę, taką, która raczej nie powinna zostać ujawniona. Jednak  wizyta u jednej ze swych klientek, pani B. powoduje, że Janice będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością i wyjawić dręczące ją wspomnienia.

“Powierniczka opowieści” to piękna książka, pełna  rozmaitych postaci, często bardzo różniących się od siebie. Takich, których polubimy od pierwszego spotkania bądź takich, do których nie poczujemy sympatii. To ludzie, ich zachowania, przeżycia są siłą napędową tej powieści. Autorka genialnie sportretowała ludzkie charaktery, tworząc galerię ciekawych ludzkich typów, od pracowitej, wrażliwej Janice, mocno ekscentrycznej pani B, zadufanego pana NieNieNieTeraz, przez sympatycznego kierowcę autobusu zwanego panem od geografii po niedojrzałego egoistę czyli męża głównej bohaterki. Dodam tylko, że moje serce skradł Decjusz ( a cóż to za postać - przeczytajcie!)

“Powierniczka” to szkatułka pełna różnych historii,  czasem wesołych, zabawnych, częściej  poruszających, takich słodko-gorzkich, ale zawsze wyjątkowych i skłaniających do refleksji, chwili zastanowienia, zatrzymania się w biegu. To  wielobarwna opowieść o życiu, wszystkich jego odcieniach, radościach i smutkach, opowieść nasycona wielkimi emocjami, będącą tak naprawdę wielką pochwałą istnienia, człowieczeństwa, a to wszystko za sprawą jej bohaterki, kobiety  wyjątkowej, niebanalnej,  życzliwej i empatycznej.  Cieszę się, że w końcu postanowiła zawalczyć o siebie!

Urzekła mnie ta książka, wywołała moc emocji, otuliła magią  i czułością, zachwyciła postacią Janice, która w jakimś momencie skojarzyła mi się z Violette, bohaterką powieści “Życie Violette”,  kobietą równie wyjątkową i wewnętrznie piękną jaka ona.

Tak, każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia. Tylko czy spotkamy w swoim życiu taką Janice, która zatrzyma ją w swoim sercu, a potem przekaże dalej?...

Informacje dodatkowe o Powierniczka opowieści:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2022-09-28
Tytuł oryginału: The Keeper of Stories
Tłumaczenie: Robert Kędzierski, Anna Krochmal
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: literatura obyczajowa literatura piękna

Zobacz opinie o książce Powierniczka opowieści

Kup książkę Powierniczka opowieści