Powierniczka opowieści

„Powierniczka opowieści” to powieść, która zaskoczyła mnie bardzo na plus. Zachwyciła okładką i oczarowała wnętrzem. Po opisie spodziewałam się historii jakich wiele, a otrzymałam niezwykłą opowieść utkaną z emocji, książkę z ważną treścią, która potrafi dotrzeć do najgłębszych zakamarków serca.

Powieść zabiera czytelnika w podróż po opowieściach różnych, obcych dla bohaterki ludzi, którzy w zaufaniu zwierzają się Janice, zwykłej sprzątaczce w angielskich posiadłościach. Dzięki niej możemy zajrzeć za mury ich domów, poznać ich lęki, marzenia, przeżycia, te cięższe i te zabawne. Podczas tej niezwykłej podróży poznajemy też stopniowo przedstawianą historię głównej bohaterki. Historię, której nie chciała opowiadać, wolała, aby nigdy nie wyszła na światło dzienne. Historię skrywającą mroczny sekret i poczucie winy, z którym Janice musi zmagać się od lat.

Lubię powieści, które nie tylko dostarczają czytelnikowi rozrywki, ale poruszają, zmuszają do myślenia, zostawiają go z ważnym przesłaniem i mnóstwem refleksji (a przy okazji równie dużą ilością zaznaczonych cytatów). A „Powierniczka opowieści” właśnie taka jest. Mądra, wartościowa, afirmująca życie, zachęcająca do podjęcia jakiegoś działania, do życia w zgodzie ze sobą i swoimi pragnieniami. Książka ma podnosić na duchu, inspirować i dokładnie to robi. Być może jest trochę zbyt spokojna, stonowana. Brakuje w niej zwrotów akcji, a sama akcja nie pędzi, tylko sunie powoli. Ale to nie przeszkadza, a wręcz jest konieczne, aby w spokoju zanurzyć się w tej pięknej opowieści. W książce poruszone zostało wiele ważnych kwestii, a wśród nich wymienić można poczucie winy, które nie pozwala normalnie żyć i niszczy człowieka od nowa każdego dnia, samotność, odrzucenie, brak zrozumienia, dialogu i w konsekwencji porozumienia. Z drugiej strony powieść jest pełna dobrych emocji, otula jak ciepły koc, daje nadzieję, dodaje sił. I uczy. Empatii, zrozumienia, wartości, które dobrze znamy, a o których w codziennym biegu nie pamiętamy. Pokazuje zwykły świat i zwykłych ludzi z ich różnymi problemami, ale też, a może przede wszystkim życiowe prawdy, o których, chociaż są nam dobrze znane, tak często zapominamy.

Bardzo polubiłam bohaterów powieści, a w szczególności Panią B. i oczywiście Janice. Obie kobiety są cudowne. Empatyczne, ale bezpośrednie, ciepłe i inteligentne. Obie mają coś ważnego do przekazania światu, podobnie zresztą jak reszta wspaniale wykreowanych bohaterów tej urzekającej opowieści. Opowieści, która porusza, zachęca do zmian i pokazuje, że nigdy nie jest na nie za późno.

„Powierniczka opowieści” to wyjątkowa lektura, którą polecam z całego, odczuwającego niedosyt, pragnącego poznać więcej podobnych historii serca.

Informacje dodatkowe o Powierniczka opowieści:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2022-09-28
Tytuł oryginału: The Keeper of Stories
Tłumaczenie: Robert Kędzierski, Anna Krochmal
Dodał/a opinię: maitiri_books

Tagi: literatura obyczajowa literatura piękna

Zobacz opinie o książce Powierniczka opowieści

Kup książkę Powierniczka opowieści