Powroty

"Powroty" Ryszarda Marka Grońskiego to zbiór trzech mini powieści : "Hrabina z Targowej", "Busz" i "Ostatnie ogniwo".

"Hrabina z Targowej" to historia córki szewca, która zostaje gwiazdą teatrzyków i kabaretów. W przeddzień wybuchu drugiej wojny światowej zostaje żoną hrabiego. Po wojnie wyrzucona z posiadłości trafia do Łodzi, ostatecznie wyjeżdża z Polski. Po latach wraca odwiedzić swój kraj.

"Busz" to historia działacza opozycji, który wyemigrował do Afryki. Obecnie jest obywatelem Botswany i właścicielem kopalni diamentów. Przyjeżdża do Polski aby wziąć udział w kongresie partii, którą przed laty z kolegami zakładał. Przede wszystkim jednak chce odnaleźć swoją wielką miłość, którą zostawił wyjeżdżając z kraju.

"Ostatnie ogniwo" opowiada o oficerze wywiadu, odwołanym z Afganistanu aby stawić się przed Komisją Weryfikacyjną. Niezweryfikowany przyjmuje naprawdę dziwne zlecenie od osiadłego na Cyprze oligarchy.

Trzy zupełnie różne historie, troje bohaterów. Co ich ze sobą łączy? Tytułowe powroty. Powrót do kraju i do wspomnień. Czy książka mi się podobała? Trudno ocenić jako całość książkę, która składa się z trzech totalnie odmiennych mini powieści. Oceniając poszczególne historie : "Hrabina z Targowej" bardzo mi się podobała, "Busz" już trochę mniej, natomiast "Ostatnie ogniwo" zupełnie mi nie odpowiadało. Całość wypada średnio.

Informacje dodatkowe o Powroty:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7758-080-6
Tytuł oryginału: Powroty