Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia zabójstw izraelskich służb specjalnych

"Powstań i zabij pierwszy" jest pierwszą książką z literatury faktu, po którą sięgnęłam. Jakoś nigdy wcześniej nie ciągnęło mnie do tego typu powieści, a tę zamówiłam przez przypadek, myśląc, że to jakiś kryminał. I w sumie to cieszę się, że tak wyszło, bo w końcu sięgnęłam po ten gatunek i muszę przyznać, że zdecydowanie jestem zadowolona.

Reportaż został napisany przez wybitnego dziennikarza i odkrywa brutalne tajemnice i zbrodnie, jakich dopuszczają się ludzie u władzy. Już na samym początku zostajemy zaskoczeni informacjami, w których autor opisuje, iż nie zgadzano się na wydanie jego książki, ze względu na prawdę w niej zawartą. Czytając, zgłębiamy swoją wiedzę o konfliktach arabsko-izraelskich i trzeba przyznać, że to co tu znajdujemy, jest mocne.

Książka nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim jest obszerna, bo zawiera wieloletnią historię i jest w niej dużo wiedzy do przyswojenia, a czytanie nie jest wcale takie proste. Znajdziemy tutaj ogromną ilość nazwisk, nazw własnych itp. które są po prostu ciężkie w zrozumieniu. Jednak książka jest tak ciekawa, że zachęca do czytania i nie poddawania się pomimo tak sporego przepływu informacji.

Reportaż idealnie pokazuje jaką władzę mają politycy i do czego ona prowadzi. Czytając, dowiadujemy się, że osoby na wyższym stanowisku mają tak naprawdę w nosie ludzkie życie i dbają o to, aby było im najlepiej. Potrafią nawet dopuścić się najbrutalniejszych czynów, aby osiągnąć sukces.

Poznając książkę poznajemy nie tylko mnóstwo faktów i tajemnic, ale także spory kawałek historii, który jak najbardziej warto znać. Ronen Bergman pokazuje nam, jak brutalny jest świat i jak źle dzieje się na nim. Niektóre czyny nawet nie mieszczą się w głowie.

Autor bez wątpienia odwalił kawał dobrej roboty i dotarł w najciemniejsze zakamarki m.in. do objętych klauzulą poufności dokumentów, przeprowadził setki wywiadów – udało mu się porozmawiać z licznymi agentami Mosadu, Szin Bet oraz prominentnymi politykami, m.in. Szimonem Peresem i Arielem Szaronem.

Uważam, że naprawdę warto poznać tę książkę. Jest to moje pierwsze spotkanie z literaturą faktu i jestem bardzo zadowolona, że moja przygoda rozpoczęła się z "Powstań i zabij pierwszy". Z pewnością sięgnę po więcej dzieł literackich, które są podobne do tego, co było mi dane poznać na kartach twórczości Bergmana.

Informacje dodatkowe o Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia zabójstw izraelskich służb specjalnych:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Rise and Kill First: The Secret History of Israels Targeted Assassinations
Dodał/a opinię: Natalia Zaczkiewicz

Zobacz opinie o książce Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia zabójstw izraelskich służb specjalnych

Kup książkę Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia zabójstw izraelskich służb specjalnych