Poznasz mnie

Zawsze kiedy pojawia się nowa książka jednej z moich ulubionych zagranicznych autorek, od razu na moich ustach ukazuje się kształt banana lub, jak kto woli, półksiężyca bądź rogalika. Wiem, że czeka mnie dobra i trzymająca w napięciu historia.

Sophie Howland to trzydziestopięcioletnia nauczycielka, mieszkająca z matką, chorą na Alzheimera. Całe dnie poświęca pracy w szkole lub opiece nad rodzicielką. Maureen potrafi być złośliwa i dosadnie okazywać córce nienawiść. Alisha, koleżanka Sophie z pracy, próbuje namówić ją, by oddała matkę do domu opieki i żyła szczęśliwie własnym życiem. Sophie jednak, pomimo złego traktowania,  nie potrafi oddać mamy w obce ręce. Ufa jedynie opiekunkom, które do niej przychodzą.

"Ta kobieta dręczy cię psychicznie. Próbowała wybić ci z głowy studia, wytyka twój wygląd przy innych, sprawiła, że rozpadł się twój związek".

Pewnego dnia Sophie wybiera się na randkę z Peterem, chłopakiem poznanym przez internet. Pomimo niedopasowania i zakończenia jednodniowej relacji, chłopak nadal ją prześladuje. Od tamtego dnia zaczynają dziać się w domu dziwne rzeczy. W nocy pojawia się Cień, na szybie pojawia się odcisk dłoni, a na kamerze nagrywa się ciemna postać.

" - Powiedz, co tu robisz. Chcę wiedzieć.                      Następuje dłuższa, bolesna, brzemienna cisza.        - Ja... - jąka się mama. - Ja cię znam...                         Gwałtowne bicie mojego serca jest niemal słyszalne (...).                                                                  - Poznasz mnie".

Czy  prześladująca kobiety postać, to rzeczywistość, czy tylko chora wyobraźnia Maureen? Cień przywołuje wspomnienia Sophie z dzieciństwa. Pojawiające się sny i dawna wyliczanka ujawnia ukrytą w zakamarkach pamięci przeszłość.

Wciągający thriller z dobrze rozwiniętą warstwą psychologiczną. Wywołuje dreszcze i ukazuje, jak emocje pomagają wyprzeć ze świadomości wiele rzeczy. Nie będę tu oceniać postaw bohaterek, chciałabym jedynie zwrócić uwagę na zaskakujące zakończenie. Chociaż książka była w połowie przewidywalna, to autorka potrafi zmienić tor fabuły, by zszokować.

Informacje dodatkowe o Poznasz mnie:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 9788381956031
Tytuł oryginału: The Broken Ones
Dodał/a opinię: Dominika Kus

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Poznasz mnie

Kup książkę Poznasz mnie

The stranger in our house
Sarah A. Denzil0
Okładka ksiązki - The stranger in our house

What would you do if your son became a stranger overnight? Tired of their cramped London apartment, Aaron and Meera relocate to the idyllic village of...

Uratować dziecko
Sarah A. Denzil0
Okładka ksiązki - Uratować dziecko

Hannah Abbott boi się świata. Dręczona lękiem, wiedzie samotne, spokojne życie na przedmieściach Yorkshire. Rzadko wychodzi z domu, a jej jedyną przyjaciółką...