Prawdziwe przyjaciółki

"Ludzie to ludzie, w większości są dobrzy."
Przyjaźń jest bardzo potrzebna każdemu człowiekowi, a każdej kobiecie potrzebne są przyjaciółki. Nie każda oczywiście ma szczęście mieć te prawdziwe, które zawsze są życzliwe i gotowe do pomocy, na które można liczyć w każdej życiowej sytuacji. Ja mam to szczęście i jestem za to ogromnie wdzięczna swoim przyjaciółkom, bo w trudnych chwilach były dla mnie opoką niemal jak rodzina.
W tej powieści nasza bohaterka Jane, nie miała takiego szczęścia.
Jane jest niby szczęśliwa, ma kochającego męża, oddane przyjaciółki i własną, wymarzoną kawiarnię, w której spędza z ochota czas. Może nie jest zbyt bogata, ale nie czuje się z tego powodu gorsza. Jej szczęście byłoby pełniejsze, gdyby miała dziecko..., niestety tu pojawiają się problemy. Gdy jedna z jej przyjaciółek oznajmia, że spodziewa się drugiego dziecka, Jane chwilowo się załamuje. Jednak po krótkim czasie wszystko wraca do jako takiej normy.
W to jakby spokojne i poukładane życie nagle wkracza nowa znajoma jej przyjaciółek z grupy - Lexie... Wszyscy są zachwyceni nową znajomą, ale Jane jakoś nie może się do niej przekonać. Coś ja odpycha od niej a sama Lexie również robi wszystko, żeby, jak to się mówi "napsuć jaj krwi".

"Ta kobieta wywróciła moje życie do góry nogami, ukradła moich przyjaciół, mój los, wszystko wzięła dla siebie. Bo tak właśnie postępują tacy ludzie."
W tej powieści autorka poruszyła wiele ciekawych i trudnych tematów. To opowieść o przyjaźni, ale również o zaufaniu, o manipulacji, o zemście i szantażu.
Jak się okazuje, nie zawsze przyjaźń, która nam się wydaje, że jest silna ponad wszystko, okazuje się nic nie znaczącą znajomością, bo w trudnych momentach "przyjaciółka" odwraca się do nas plecami, bo znalazła nową i lepszą. Wystarczy często mały, drobny impuls by zniszczyć wieloletnią znajomość. Złość i chęć zemsty nie jest dobrym doradcą, lecz tu możemy się przekonać jak wielki wpływ mogą mieć dawne zatargi oraz niewyjaśnione, nieuzasadnione pretensje i zaszłości.
Książka niejako skłania do refleksji, dobry materiał na przemyślenia o naszym postepowaniu wobec swoich przyjaciół i znajomych. Czy nasze relacje są prawidłowe? Czy nie nadużywamy czyjejś przyjaźni? A może sami jesteśmy źle traktowani przez znajomych?
Dobry thriller psychologiczny. Czyta się szybko a zakończenie nieco zaskakuje.

Informacje dodatkowe o Prawdziwe przyjaciółki:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-01-25
Tytuł oryginału: The Baby Shower
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Prawdziwe przyjaciółki

Kup książkę Prawdziwe przyjaciółki

To, co ma teraz, jest cichsze. Ale w życiu czeka ją jeszcze tyle różnych rzeczy, takich prawdziwych.To jej wystarczy. To więcej, niż potrzebuje.

(...) niemal zniszczyła im życie, napędzana pragnieniem zemsty wycelowanej w złą osobę oraz chęcią zysku. Ale ich życie nigdy nie składało się z rzeczy materialnych. Ono zostało stworzone właśnie z tego: widoku, psa i spokoju płynącego z bycia u boku drugiego człowieka.

Matka
S.E. Lynes0
Okładka ksiązki - Matka

Christopher nie skrzywdziłby nawet muchy.  W każdym razie nie celowo. Nadal w to wierzę. Nawet pomimo tych wszystkich wydarzeń… Christopher...

Mój były
S.E. Lynes0
Okładka ksiązki - Mój były

To trudne spotkać byłego po tak długiej rozłące. Uśmiechasz się uprzejmie, nawet kiedy twoje serce bije szybciej. Patrzysz, jak zagląda do wózka i widzi...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;