Przejrzeć Anglików

Czym jest antropologia kulturowa? Najprościej, jest to nauka zajmująca się kulturą w najróżniejszych jej przejawach: językiem, sposobem ubierania, obyczajami, obiektami materialnym. Czyli właściwie wszystkim. Choć powyższa definicja nie jest zbyt ścisła z naukowego punktu widzenia, to jednak świetnie oddaje ducha książki. ,,Przejrzeć Anglików" opowiada o wszystkim tym, co nazywamy ,,angielskością". O angielskim poczuciu humoru, konserwatyzmie, sporcie, pubach, seksie (a właściwe jego braku), sposobie ubierania się, dobierania przyjaciół, i tak dalej, i tak dalej... Długo by jeszcze wymieniać. ,,Przejrzeć Anglików" to owoc wielu lat żmudnych badań: zbierania informacji, przeprowadzania obserwacji i wywiadów w terenie. Jest opracowaniem niezwykle rzetelnym, a jednocześnie zaskakująco fascynującym. Od pierwszych stron wciąga niczym najlepszy kryminał. Gdy już raz zaczniesz, naprawdę trudno się od lektury oderwać. Urzeka wszystko - i treść, i forma. Mimo że mamy do czynienia z pozycją klasyfikowaną jako literatura popularno-naukowa, to nie znajdziemy w niej, nawet w śladowych ilościach, napuszonego języka, rozwlekłych rozważań, ani nudnych wywodów. Każdy akapit, co ja mówię!, wręcz każde zdanie skrzy się dowcipem i inteligencją. Autorka nie byłaby Angielką, gdyby nie nasyciła tekstu ogromną dozą ironii i autoironii. Ale bez obaw. U Kate Foss ie znajdziecie ani jednego taniego żartu. Mamy do czynienia z humorem najwyższej próby niczym 24-karatowe złoto. Oczywiście, najpłynniejszy język, ani najwspanialsze poczucie humoru, nie zdałby się na nic, gdy nie stały za nimi naprawdę interesujące treści i zapadające w pamięć ciekawostki. ,,Przejrzeć Anglików" jest nimi nafaszerowane niczym bożonarodzeniowy pudding rodzynkami. Czy wiecie dlaczego królowa Elżbieta II jest uważana za najbardziej ekscentrycznie ubraną kobietą w całym Imperium? Jak uformować kolejkę będąc jedyną osobą na przystanku? Dlaczego psia sierść na siedzeniu samochodu jest oznaką klasy wyższej? Dlaczego nie wolno używać słowa sorry? Ile groszków mieści się na widelcu? Albo czemu Anglik przeprasza, gdy ktoś na niego wpadnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w książce Kate Foss. A gdy dotrzecie do ostatniej strony, będziecie wiedzieli, co czyni Anglików Anglikami, czym różnią się od innych nacji. Innymi słowy poznacie szczegółową definicję słowa ,,angielskość". Komu można polecić książkę ,,Przejrzeć Anglików". Myślę, że wszystkim, nie tylko osobom zainteresowanym antropologią kultury. Dla tych, którzy nigdy nie byli w Anglii, to świetna źródło informacji o tej jakże dziwnej nacji. Tym, którzy już odwiedzili Anglię (albo aktualnie tam są) świetną rozrywką może być porównywanie własnych spostrzeżeń i obserwacji z opracowaniem naukowym. Ja osobiście miałam z tego przednią rozrywkę. Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Przejrzeć Anglików:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-74-95127-2
Dodał/a opinię: nureczka

Zobacz opinie o książce Przejrzeć Anglików

Kup książkę Przejrzeć Anglików