Przyjaźń All Inclusive

"Przyjaźń all inclusive" to lektura dopasowana do letniej pory. Taka do zabrania na wakacyjny wypoczynek.

Lekka powieść o kobietach dla kobiet.

Swobodna i wakacyjna, co nie oznacza, że autorka nie porusza trudniejszych życiowych problemów, z którymi borykają się bohaterki.

Barbara, Michalina i Dorota trzy dojrzałe kobiet, każda znajduje się w innym punkcie swojego życia. Kiedyś łączyła je nastoletnia przyjaźń, ale proza życia rozdzieliła je na ponad 20 lat.

Barbara, atrakcyjna blondynka, świeżo po rozwodzie, wycisnęła swojego niewiernego męża jak cytrynę, ustawiając swoją materialną pozycję na całkiem wysokim poziomie.

To ona jest inicjatorką spotkania po latach, i to ona zaprasza Michalinę i Dorotę na tygodniowe ekskluzywne wczasy na Maltę.

Michalina to szara myszka, która porzuciła swoje pasje i marzenia, poświęcając się rodzinie. Niedoceniana, niewidzialna i samotna. Jej mąż pracoholik i wieczny dusigrosz nie dostrzega, że nad jego rodziną zawisną ciemne chmury. Jako partner nawalił na całej linii.

Rudowłosa Dorota to najbardziej tajemnicza, zamknięta w sobie kobieta, nierzadko nakłada na siebie pancerz ochronny. Najtrudniej ją rozgryźć, bo jest dość skryta.

Czy dawna przyjaźń ma szansę się na odnowę, zwłaszcza że każda z nich jest kompletnie inna, z innym bagażem doświadczeń?

Czy kobiety będą w stanie zrozumieć siebie i wspierać się w obliczu zupełnie innych problemów i rozterek?

Czy malownicza Malta da kobietom chwilę relaksu, refleksji i siły na dalszą życiową rozgrywkę? To będzie wypad, który w każdej z nich zasieje ziarno zmian.

Autorce udało się napisać lekką życiową historię, osadzając ją w wakacyjnym klimacie. I choć mam poczucie, że bohaterzy są dość stereotypowi, wpisani w pewne utarte schematy, to jednak historia niesie za sobą życiowe refleksje. Niektóre wątki trochę mi nie zagrały, choćby ta przyjaźń po latach. Nie bardzo wyobrażam sobie sytuację, że rozdzielone przez ponad 20 lat przyjaciółki nie miały ze sobą kontaktu, żadnej wymiany wiadomości, choćby na odległość, a teraz rzucają wszystko i jadą razem na wspólny wypad opłacony przez jedną z nich. Ale koleje losów potrafią zaskakiwać; więc trudno oceniać, czy coś jest wiarygodne, czy nie. Tu to się wydarzyło, a historii daleko do przesłodzonych, sielankowych emocji, choć lektura jest stonowana i absolutnie nieprzytłaczająca.

Każdą lekturę warto czytać z możliwie otwartym umysłem, nawet te pozornie lekkie, rozrywkowe, pozostające z nami przez chwilkę.

I tak sobie myślę, że czytelniczki mogą dopatrzeć się w bohaterkach odrobiny siebie. Mnie najbliższa stała się historia Michaliny.

Informacje dodatkowe o Przyjaźń All Inclusive:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska