reklama

Pudełko z pamiątkami

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381168717
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: Joanna Manikowska

Ocena: 4.7 (10 głosów)

Bohaterka książki "Pudełko z pamiątkami" jest moją imienniczką. Zdradzę wam w sekrecie, że jak słyszę, że bohaterką jakiejś publikacji jest Joanna, Asia, Aśka, Joasia, Asiula itp. to rzucam się na nią jak Kubuś Puchatek na miodek. Jestem ciekawa jakie są te inne Asie.

Fabuła
Asia jest typową introwertyczką. Bardzo ceni sobie swoją strefę komfortu i trudno nawiązuje relację z ludźmi. Jeszcze nie trafiła na swoją drugą połówkę, ale może się poszczycić bliskimi przyjaciółkami. Została wychowana przez babcię. Swoich rodziców nie pamięta. Pewnego dnia natrafia na pudełko z pamiątkami. Wspomnienia pomału wracają.

Na pierwszy plan powieści Katarzyny Kowalewskiej wysuwa się Asia. To wokół niej kręci się akcja i to ona jest narratorką. Jednak jej historia jest tylko z jednym z tematów, które w książce poruszono. Autorka wykreowała bardzo wyraziste postacie, a każda z nich reprezentuje jakiś problem.

Asia musi poradzić sobie z odkrywaniem dzieciństwa na nowo i swoim zamkniętym charakterem. Będzie musiała zmierzyć się również z pewnym przystojnym panem.

Wiktoria, jedna z przyjaciółek głównej bohaterki, wydaje się pewna siebie i przebojowa, ale zmaga się z niską samooceną. Bardzo chce zaimponować rodzicom, a im bardziej się stara, tym gorzej to wypada.

Lila, kolejna z przyjaciółek, właśnie wyszła za mąż. Jej mąż okazuje się daleki od ideału.

Kalina, siostra Lilki, to zbuntowana nastolatka. Szukająca zrozumienia i akceptacji.

Babcia Asi, Maryla to osoba bardzo charakterna, której przeszłość skrywa ciekawą historię.

Jak widzicie, Katarzyna Kowalewska poruszyła ogrom tematów. Jak ona to wszystko ogarnęła?
Możemy porównać tę książkę do układu słonecznego. Asia jest w środku, pozostałe postacie i ich problemy krążą wokół niej. Jest ona niczym Słońce. Z pozoru zamknięta i niemiła, można się oparzyć, ale wysłucha swoich bliskich i pomoże. Potrafi dać ciepło i światło.

Przez tak dużą ilość wątków powieść nie uniknęła delikatnego chaosu. Czasami autora porzuca jeden temat na dłuższy moment i każe czytelnikowi poczekać. Pogubić się nie pogubicie, ale może się okazać, że wasza cierpliwość zostanie wystawiona na małą próbę.

Największą zaletą powieści jest styl autorki.
Uwaga, będzie najgorsze określenie, jakie można wrzucić do recenzji. Książka jest napisana lekko i przyjemnie. Serio, nie lubię, jak ktoś używa tego zwrotu. Jest okrutnie wyświechtany. Jednak co poradzę, skoro tutaj uparcie przychodzi mi do głowy. Czytanie tej książki jest lekkie jak piórko. Płynie się przez nią, jak surfer na fali. Są w niej smutne momenty, ale szybko zostają przykryte kołderka ciepła i humoru.

Rockowa dziewczyna
Kiedy poznałam powieściową Asię, zaczęłam się zastawiać czy okładka [Poznań, 2020] została zaprojektowana jej na złość Ta dziewczyna nienawidzi taki cukierkowych klimatów, wręcz ją przerażają. To rockowa dusza, która nawet na wesele przyjaciółki poszła w glanach. W biogramie autorki możemy przeczytać, że kocha taką muzykę i oddała to w tej powieści. Bawi się rockowymi porównaniami i mitami. Czy zgadniecie co za zespól kryje się po nazwą Slipy Kota?

Podsumowanie
"Pudełko z pamiątkami" to książka idealna do odpoczynku. Przyjemnie napisana powieść o przyjaźni i miłości z podsycającymi ciekawość tajemnicami. Powinna przypaść do gustu osobom, które lubią ciepłe obyczajówki. Mi się spodobała.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Pudełko z pamiątkami

Kup książkę Pudełko z pamiątkami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Podmiejski na koniec świata
Katarzyna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Podmiejski na koniec świata

Pełna ciepła opowieść o zaczynaniu od nowa Alicja to mistrzyni rozwiązywania cudzych problemów. Pogodna, sympatyczna i nieco zakompleksiona nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

W życiu nie jest tak, żeby wszystko układało się po naszej myśli. Doświadczamy wzlotów, upadków, coś się kończy, coś zaczyna. Ważne, żeby każda lekcja czegoś nas nauczyła, żeby uczyniła nas lepszymi ludźmi.


Więcej

Wspomnienia męczą duszę. Echa złych chwil każą cierpieć stale od nowa. Pamiątki dobrych zdarzeń budzą żal, że minęły.


Więcej
Reklamy