Reality show

Czy kiedyś zastanawialiście się jak to jest gdy wszyscy znają twoje imię? Gdy idąc ulicą, ludzie przyglądają się tobie, skądś kojarząc twoją twarz? A czy myśleliście nad tym, jak musi czuć się taka osoba? Ukradkowe spojrzenia lub jawne przyglądanie się. Może myślicie, że ona nie widzi, a może nie zwracacie na to uwagi, bo liczy się tylko, że znacie ją... nie, poprawka, bo znacie osobę którą gra, mylicie ją z jej postacią. To właśnie jest świat Reality show...

Jessie to zwyczajna osiemnastolatka, której dni codziennie wyglądają tak samo: szkoła, praca w Kolczastej opuncji, spotkania z najlepszą przyjaciółką i wzdychanie do chłopaka, którego nigdy nie będzie mogła mieć. Gdy zostaje wybrana do jednej z głównych ról dokumentu o życiu nastolatków, kręconego w jej szkole, wszystko staje na głowie. Kamery nagrywające jej każdy krok i ludzie znający jej imię stają się codziennością. Jednak w tym wszystkim jest mały haczyk. Nikt nie powiedział Jessie, jaka będzie cena tego wszystkiego, a jest ona bardzo wysoka.
Zawsze zastanawiałam się, jak wygląda świat filmu i show biznesu od kuchni. I dzisiaj dostałam odpowiedź. Na pierwszy rzut oka może on wydawać się piękny, jednak to tylko gra pozorów, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zobaczyć nasze upokorzenie. Nie ważne jakbyśmy się starali, i tak w końcu damy się podejść i omamić. Możemy się pomylić raz, jednak ludzie to zobaczyli i nie zapomną tego przez jeszcze długi czas.
W taką pułapkę wpadła główna bohaterka powieści Nicoli Kraus i Emmy McLaughlin. Dała się podejść, a potem żałowała tego długi czas. Gdy poznajemy ją, jest ona niepewną nastolatką, chcącą za wszelką cenę, jako pierwsza z rodziny, udać się do college'u, dlatego zgadza się na udział w dokumencie, którego producenci zaoferowali stypendium naukowe. Z czasem zmienia się. Świat show biznesu porywa ją i przez długi czas trzyma w swoich objęciach. Był to okres podczas czytania, w którym jej charakter irytował najbardziej. Z jednej strony chciała dalej grać w filmie, a z drugiej tak bardzo tego nienawidziła. Takie rozerwanie emocjonalne nie wpłynęło pozytywnie na odbiór postaci, przez co moja sympatia, którą Jessie na początku zdobyła, szybko zniknęła.
Bohaterami wartymi uwagi są Drew, Caitlyn oraz Kara. Pierwszy z nich to obiekt westchnień naszej bohaterki, którego możemy bardziej poznać przez jego udział w tymże dokumencie, drugą postacią jest przyjaciółka Jessie, jedynie przewijająca się przez karty powieści, aczkolwiek odgrywająca ważną rolę w całej historii. Ostatni z bohaterów wartych naszych uwagi to koordynatorka całego dokumentu, prawa ręka pomysłodawcy, która opiekuje się młodymi aktorami. Każda z tych postaci zaskarbiła sobie moją sympatię dzięki swojej indywidualności i ciekawym charakterom.

Niezwykle irytujące były długie opisy i rozbudowane zdania, przy których przystawałam, próbując zrozumieć ich sens. Nie podobało mi się także "przeskakiwanie w czasie". Przykładowo, w jednej chwili autorki rozwodziły się nad jakimś dniem i opisywały go przez kilkanaście stron, a następnie raptownie czytamy o kolejnym dniu trzy miesiące później.
Jednak, czy książka ma więcej minusów niż plusów? Nie, ponieważ oprócz rozbudowanych opisów, "przeskakiwania w czasie" i irytującej głównej bohaterki, wszystko mi się podobało. Sama kreacja pozostałych postaci była bardzo ciekawa, dodając do tego interesującą oraz lekką fabułę z wartościowym przekazem i świat daleki od idealnego, powstało coś ciekawego, co na pewno warto jest przeczytać.Powieść będzie na pewno pasjonującą lekturą, ale i przestrogą, dla osób, które widzą siebie jako przyszłą gwiazdę telewizyjną. Możecie ją także przeczytać jako coś lekkiego w chwili, gdy nie będzie wam się chciało nic robić. Nie polecam jej natomiast bardziej wymagającemu czytelnikowi, ponieważ to po prostu historia o nastolatce dla nastolatek pisana, która nie zadowoli kogoś, kogo interesuje literatura wyższych lotów.

Informacje dodatkowe o Reality show:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-240-1304-3
Dodał/a opinię: Patrycja Nadziak

Zobacz opinie o książce Reality show

Kup książkę Reality show

Dedykacja
Emma Mclaughlin, Nicola Kraus0
Okładka ksiązki - Dedykacja

Kolejna powieść autorek bestsellerowej Niani w Nowym Jorku! Minęło kilkanaście lat od dnia, w którym Jake Sharpe zniknął z życia Kate. Bez słowa komentarza...