Reap

Ten moment, gdy kupujesz książkę, spodziewając się sensacyjnej akcji z małą domieszką romansu, a dostajesz słodziutki romans z dużą dawką erotyki i małą domieszką sensacji… Tak się stało, gdy wzięłam do ręki książkę „REAP”. Zwykle nie czytam erotyków, no i w ogóle nie czytam romansów, ale jak już zaczynam czytać, to zwykle też kończę. I co? W sumie… nie nudziłam się. Akcja jest ciekawa, pomysł interesujący, tylko ta miłość tak wzniosła i niebiańska przyprawiała mnie o mdłości. A jednak uważam, że ta książka jest tysiąc razy lepsza niż rozchwytywane „365 dni” i nie żałuję, że ją przeczytałam, choć po romanse raczej więcej sięgać nie będę. Nie wiem, kto ją zakwalifikował do sensacji... Sensacyjny jest początek - naprawdę mocny i wciągający w sam środek ciemności i świata, w którym rządzi przemoc. A potem jest niestety gorzej, bo przechodzimy w pełen słodyczy romans.

Zacznę od tego, co mi się podobało: pomysł na „oswajanie” mężczyzny, który od dzieciństwa wychowywany był jak dzikie zwierzę: w klatce, w niewoli, faszerowany narkotykami, zmuszany do zabijania i walk. Zetknięcie wielkiej siły Zaala i delikatności Talii pobudza wyobraźnię i jest naprawdę ciekawie opisane. To mogłaby być świetne książka, gdyby autorka pozwoliła dłużej rozwijać się temu właśnie oswajaniu: gdyby to wszystko działo się stopniowo, od drobnego gestu, małego kroczku do przodu. Tymczasem autorka wszystko uprościła i skróciła, żeby zaprezentować nam romans tak słodki, że poziom cukru powaliłby mamuta. To było dla mnie dziwne: bo w pełni bym zrozumiała fascynację Talii Zaalem i to, że wzbudził jej pożądanie i zastanawiałam się, czy trzeba to podbudowywać miłością? I to jeszcze taaaaaką? Te teksty o wypełnianiu dusz, posiadaniu serca, życiu dla siebie nawzajem – to było ponad moje siły, więc dialogi Talii i Zaala mocno sobie skracałam. Ale podobał mi się pomysł autorki na to, aby zbudować nową, współczesną wersję „Romea i Julii” – bo Zaal i Talia należą do dwóch rodzin, które się nienawidzą. Czy uda im się pokonać rodową wrogość i zostać razem? Przeczytajcie, a się przekonacie!

Co jeszcze mi się podobało? Bardzo mnie urzekły rosyjskie wstawki w tekście – one sprawiały, że te ckliwe dialogi były śpiewne i mniej kiczowate.

No i podobał mi się motyw gangstera, który „hoduje” niepokonanych zabójców, zmuszając ich do walk w klatkach, a także opracowuje narkotyk, który czyni ludzi posłusznymi wszystkim zachciankom i rozkazom. Szkoda, że ten wątek – choć zaważył na losie głównych bohaterów – jest tak trochę zepchnięty na boczny tor, bo autorka za wszelką cenę chce nam pokazać siłę miłości. Przy czym Talia i Zaal to nie jedyna zakochana do szaleństwa para – jest też Kisa i Luka, którzy mogą z nimi konkurować w słodkich słówkach, głębokich wyznaniach i wszystkich „ochach i achach”.

Co mi się jeszcze nie podobało? Trochę ubogi język (choć bije na głowę wspomniane „365 dni” czy Greya), to, że Zaalowi co chwilę ściska się pierś, a Talia co kilka stron zaciska uda z podniecenia. Ale nie czepiajmy się szczegółów, bo jak na romans, to jest to całkiem zgrabna historyjka. Tylko nie zrozumiałam zakończenia – ale sprawdziłam, że książka jest częścią cyklu, a na dodatek – że to druga część, więc pewnie gdybym czytała pierwszą, skojarzyłabym, o co chodzi. Nie sięgnę po inne części, dla mnie opowieść zaczyna się i kończy w dobrym momencie, zresztą raczej nie będę tęsknić za bohaterami (no, za Zaalem może trochę… on tak potężnie i dziko ryczy!).

Komu ta książka może się podobać? Fanom romansów ze sporą dawką erotyki i odważnymi opisami seksu, a także brutalnych scen walki (choć bez przesady).

Podsumowując: powieść podążyła w zaskakującym dla mnie kierunku, zamiast sensacji dostałam romans – ale romans ciekawy i oryginalny.

Informacje dodatkowe o Reap:

Kup książkę Reap

Nasze życzenie
Tillie Cole0
Okładka ksiązki - Nasze życzenie

Dziewiętnastoletni Cromwell Dean jest wschodzącą gwiazdą muzyki. Uwielbiają go tysiące, choć tak naprawdę nikt go nie zna. W końcu pojawia się dziewczyna...

Tysiąc pocałunków
Tillie Cole0
Okładka ksiązki - Tysiąc pocałunków

Wyobraź sobie, że otrzymujesz tysiąc małych karteczek i masz wypełnić je najpiękniejszymi momentami swojego życia... Jeden pocałunek trwa chwilę. Tysiąc...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;