Rozdzieliła nas wojna

Książki z akcją ulokowaną w czasach wojennych są bardzo trudne. Wzbudzają wiele emocji, wywołują potok łez jednak często przybliżają nam również te okrutne czasy i wielkie cierpienie jakie przyszło znosić naszym rodzinom. Tym trudniej jest sięgać po taką literaturę teraz, gdy za naszą wschodnią granicą ponownie nastały czasy okrucieństwa, wojny i nienawiści. Niemniej jednak książki te są niezwykle wartościowe, bo choć nie zawsze inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, to jednak pokazujące prawdziwe okrucieństwo.

W antologii "Rozdzieliła nas wojna" poznajemy siedem niezależnych historii, z których każda pozwala nam poznać bohaterów, którym wojna wywróciła życie do góry nogami, kompletnie je zmieniając, niejednokrotnie rujnując.

Wszystkie historie są poruszające, emocjonalne i zapadną w naszej pamięci. Traktują bowiem o szczęściu, pasji, zainteresowaniach, rodzinie i miłości. O zwykłym życiu, które z dniem rozpoczęcia wojny zostało zniszczone i naznaczone okrucieństwem, brutalnością i bezwzględnością. Ludzie tracili swoich bliskich, którzy przepadali bez wieści, żyli w nieświadomości czy ich najbliżsi w ogóle żyją, co chyba jest jeszcze gorsze, aniżeli wieść o śmierci.

Kompletnie różne historie , stworzone przez różnych autorów, różni bohaterowie, ale łączy ich jedno. Wszystkim im przyszło zmierzyć się z wojną i walczyć o życie, o przetrwanie i o swoich bliskich.

Są to piękne historie, każda wyjątkowa, inna. Nie jestem w stanie wskazać tej szczególnej, jedna urzekła mnie pasją do muzyki, inna miłością do koni, w kolejnej rysunki, które zostają na zawsze. W mojej pamięci utknęło również okrutne wykorzystanie miłości starszego już mężczyzny, który przeżył wojnę, aby wyłudzić od niego zgromadzony majątek. Niektóre z tych historii były inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a te poznaję najchętniej. Całość książki składa się na wspaniałe historie, które polecam poznać każdemu. Nie są one długie, aż momentami żałowałam, że to już rozstanie z dopiero co poznanymi bohaterkami.

Serdecznie polecam!!

Informacje dodatkowe o Rozdzieliła nas wojna:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-08-24
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Rozdzieliła nas wojna

Kup książkę Rozdzieliła nas wojna

Panie na Koborowie. Wenecjanka
Bogna Ziembicka0
Okładka ksiązki - Panie na Koborowie. Wenecjanka

Jegle Haniszewska powtórnie wychodzi za mąż - za Gastona Lavala, i zamieszkuje z nim w Wenecji. Jest szczęśliwa, pracując u boku swego męża lekarza i...

Droga do Różan
Bogna Ziembicka0
Okładka ksiązki - Droga do Różan

Wszystkie chcemy kochać i być kochane. Ta historia, która zaczyna się w latach dwudziestych, a kończy współcześnie, jest właśnie o tym. O mężczyznach,...