Rozdzieliła nas wojna

OSTATNIE TAKIE LATO...

Sierpień 1939 roku był piękny - nadmorskie kurorty, takie jak Jurata, Chałupy czy Jastarnia tętniły życiem. Tylko niemiecki Sopot wydawał się nieco opustoszały, cichy, jakby już wiedział i zamarł w oczekiwaniu nieuchronnego...

Od sielskich kresów przez kosmopolityczną Warszawę, aż po nadmorskie plaże niedawno odzyskanego morza, ludzie żyją i kochają, pełni nadziei i ufności. Wrześniowy świt w jednej chwili zmienia ich losy, obraca w nicość marzenia i plany. Pierwsze dni wojny są jedynie zapowiedzią nadchodzących lat, pełnych mroku i strachu, wypełnionych cierpieniem i lękiem o siebie i najbliższych.

Czy w czasach walczących potęg i okrucieństwa, jakiego świat do tej pory nie zaznał, jest miejsce na miłość? Czy wystawiona na ostateczną próbę ma szansę przetrwać?

ROZDZIELIŁA NAS WOJNA to historie utraconych marzeń, przerwanych szczęść i zawiedzionych nadziei.

Informacje dodatkowe o Rozdzieliła nas wojna:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-08-24

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Rozdzieliła nas wojna

Rozdzieliła nas wojna - opinie o książce

Avatar użytkownika - samotniewsrodksi
samotniewsrodksi
Przeczytane:2023-01-22, Mam,

Czy lubicie czytać antologie? Jeśli tak to koniecznie dajcie znać, jaka jest Waszą ulubioną.

"Życie powinno być symetryczne. Brak powoduje koślawość. Kompensujemy nieobecność bliskiego człowieka, dorabiając życiowe protezy, jakby wystarczyło zastąpić laską brakującą kończynę. Tu dodamy, tam odejmiemy, tu dosztukujemy, tam odetniemy i wydaje nam się, że znowu panuje równowaga. Symetria. Aż do momentu, gdy ponownie kogo obok nas zabraknie."- fragment książki

1939 rok. To był piękny rok... Tak wspominali go ludzie. Rok, który zapoczątkował ciężkie czasy, pełne strachu, niepewności, bólu po stracie bliskich, głodu, smutku... ale i pośród tych wszystkich nieszczęść zdarzały się przebłyski światła- miłość, nadzieja i wiara w ostateczny koniec wojny.
"Rozdzieliła nas wojna" to antologia Wydawnictwa Filia, która zawiera opowiadania będące przykładem blasków i cieni II wojny światowej.
W jej skład wchodzą:
🍁 "Terra Felice" Max Czornyj
🍁 "Muzyka serc" Joanny Jax
🍁 "Symetria" Agnieszki Lis
🍁 "Koniarz" Marii Paszyńskiej
🍁 "Nim zakwitną grusze" Sylwia Winnik
🍁 "Ostatni portret" Barbara Wysoczańska
🍁 "Sukienka z Floriańskiej" Bogna Zembicka.

"Właśnie taka jest dorosłość. Ma piękny strój, ale czasem piekielnie uwiera".- Max Czornyj

Spłakałam się przy tej książce, co niemiara. Było tak bardzo przejmująco, smutno i nostalgicznie, ale i z elementem w postaci nadziei na lepsze jutro. Każdy z Autorów przedstawił swoją wizję relacji, którą w mniejszy, bądź większy sposób rozdzieliła wojna. I to nie tylko zakochanych, czy kochanków, ale te historie pokazują, że wojna rozdzielała także całe wielopokoleniowe rodziny, czy przyjaciół i współpracowników.
Troszkę się obawiałam, czy taka forma krótka będzie wystarczająca, by oddać historie bohaterów, ale moje obawy zostały szybko rozproszone, ponieważ każdy z Autorów przekazał swoją historię, jak opowieść dobrego wujka, bądź cioci- emocjonalnie, szczerze i prosto. Każde z tych opowiadań różni się od siebie, ale łączy je jedno- wojny są okropieństwem, które niszy świat i ludzi.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-10-16,

„Rozdzieliła nas wojna” to przepiękny zbiór opowiadań pod przewodnictwem samych znanych i wspaniałych autorów. Każda historia opowiada przede wszystkim o miłości, która została przerwana przez wojnę.

Opisane historie są niezwykle wzruszające. Jedne kończą się dobrze, drugie wręcz tragicznie, ale niestety w obliczu wojny nic nie jest pewne.

Poznamy losy młodego księcia Feliksa oraz Inez, którzy zakochali się w sobie. Będziemy obserwować rodzące się uczucie pomiędzy bohaterami, których połączył chociażby fortepian czy konie. Poznamy Wandę, starszą osobę, która rozlicza się z życiem i wspomina dawne czasy oraz innych bohaterów, którzy musieli stawić czoła ciężkim czasom i zostaną zmuszeni do podjęcia trudnych decyzji.

Każde opowiadanie jest inne, ale łączy je jedno - miłość.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-10-16,

... Piekło zaczyna się wtedy, kiedy obojętniejemy na miłość.
Jednak tylko ona jest w stanie przywrócić nadzieję na pokój...

"Rozdzieliła nas wojna" to zbiór opowiadań znanych i cenionych autorów o tematyce wojennej.

Sierpień 1939 roku, lato.
Nadmorskie kurorty, takie jak Jurata, Chałupy czy Jastarnia tętniły życiem.
Tylko niemiecki Sopot wydawał się nieco opustoszały, cichy, jakby już wiedział i zamarł w oczekiwaniu nieuchronnego…

Od sielskich kresów przez Warszawę, aż po nadmorskie plaże niedawno odzyskanego morza, ludzie żyją i kochają, pełni nadziei i ufności.
Niestety wrzesień zabiera ich marzenia i plany na przyszłość. Wrześniowy świt w jednej chwili zmienia ich losy, obraca w nicość marzenia i plany.

Autorzy serwują nam piękne, pełne wzruszeń, melancholii i bólu opowiadania.
Przenosimy się w czasy, które do dnia dzisiejszego budzą wiele emocji.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-09-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Czy lubicie czyta książki z historią w tle? Mnie od zawsze ciągnęło do historii,  a wszystko co wiąże się z tematyką wojenno-obozową pochłaniam w błyskawicznym tempie.
Mam dla Was świetną propozycję.
"Rozdzieliła nas wojna" to antologia siedmiu opowiadań znakomitych polskich autorów. Poznajemy historie ludzi, którzy w pewien wrześniowy świt doznali okrucieństw. Otóż wakacje 1939 roku dobiegły końca. Niestety 1 września Niemcy napadli na Polskę. Każda z historii przedstawionych w tej książce opowiada o cierpieniu, które spotkało ludzi podczas wojny. To historie, które chwytają za serce i wprawiają w smutek czytelnika. Bohaterowie opowiadań mieli swoje plany i marzenia, które musieli porzucić i rozpocząć walkę o przetrwanie. To były czasy cierpienia, bólu,  głodu, tęsknoty, strachu i śmierci. Autorzy opisali tę historie bardzo przejmująco. Znajdziecie tutaj też historie o miłości w czasie wojny. Przekonajcie się sami czy w czasach wojny miała szansę przetrwać.
Jeśli interesują Was książki o tematyce wojennej to o tej książce długo nie zapomnicie.
Gwarantuję Wam,  że każde opowiadanie jest wyjątkowe i wzruszające. Emocje gwarantowane  więc szykujcie chusteczki.
Polecam!

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2022-09-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Czytacie antologie, lubicie tę formę książek? Próbowałam sobie przypomnieć czy kiedykolwiek czytałam zbiór takich opowiadań, ale o zgrozo, chyba jeszcze to mi się nie zdarzyło, aż do teraz☺️W pewnym sensie była to dla mnie nowość, która mile mnie zaskoczyła.
💭"Rozdzieliła nas wojna, ustawiając to, co minione, po drugiej stronie niewidzialnej barykady odgranicza życie od śmierci. Tamten świat zginął, a my żyliśmy jeszcze, choć przynależeliśmy do tego, co umarłe."💭
"Rozdzieliła nas wojna" to zbiór siedmiu pięknych, trudnych i bolesnych opowiadań o miłości w czasach wojny, napisanych przez zacne grono autorów. Co po niektórych miałam uprzejmość już czytać książki i szczerze powiem, że nie zawiodłam się na nich. Smutne i ujmujące za serce historie nieszczęśliwych miłości, które za wszelką cenę chcą to uczucie zatrzymać i go nie utracić. Wojna, która wywróciła świat bohaterów do góry nogami, kompletnie zmieniła dalszy przebieg ich obecnego życia, odbierając to, co mieli najcenniejsze. W pełni wartościowa książka, naszpikowana emocjami, rozdzierająca serce i pozostająca w pamięci na długo. Każda z tych historii jest wyjątkowa i unikatowa, nie sposób wybrać tej najlepszej, ale pewne jest, że łączy je jedno wojna i miłość.
Ze smutkiem stwierdzam jednak, że takie krótkie opowiastki to dla mnie jednak za mało. W momencie przeniknięcia w historię i losy bohaterów, one za chwilę się kończyły, a ja chciałam więcej, wręcz domagałam się tego. Do pewnego czasu nie czytałam nic, co miało jakąkolwiek tematykę wojenną, a to wszystko porzez sytuację jaka ma miejsce na świecie. Wystarczyło mi to, co codziennie oglądałam i słyszałam, nie czułam takiej potrzeby, aby jeszcze o tym czytać. Jednak przyszedł czas, że dałam się skusić na te pozycję i nie żałuję, chociaż nie przesądza to o tym, że już będę zatracała się tylko w tej literaturze, wszystko powoli i małymi kroczkami.

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2022-09-25,

Często sięgam po literaturę wojenną… choć to okrutny czas, pełen cierpienia i bólu, łez, strachu i bezradności, to ciągnie mnie do tych historii, chce poznać ludzi, którzy w tak trudnym czasie „próbowali” żyć, bo jak to inaczej nazwać….

Nawet w najgorszych chwilach jest miejsce na miłość, która jest tak bardzo potrzebna, niesie za sobą nadzieję, wiarę i chęć przetrwania, niestety czasem i ona zostaje momentalnie przerwana przez jeden strzał, wybuch…

„Rozdzieliła nas wojna” to cykl opowiadań o utraconych marzeniach, o szczęściu, które w jednej chwili zostało bezpowrotnie przerwane, o nadziei, która zgasła i już nigdy nie zapłonie. Znajdziemy tutaj siedem historii jednocześnie pięknych i smutnych. Polscy autorzy sprawiają, że wpadasz w ten okrutny czas i tak bardzo trzymasz kciuki za losy bohaterów, ale wiesz jak one się skończą…

Każda historia była wyjątkowa, każda niezwykła i tragiczna. NIe jedna łza spłynęła po moim policzku czytając słowo po słowie. Nie potrafię wybrać tej jednej jedynej, która najbardziej utkwiła mi w pamięci, chociaż historia, którą przedstawiła Joanna Jax była mi najbliższa, bo tu muzyka oprócz miłości stanowiła ogromną wartość.

Jeśli chcesz poznać niezwykłych ludzi, bohaterów swoich czasów, ich losy to zatop się w tych krótkich opowieściach… jak ja się cieszę, że mój mąż jest tuż obok, że nie muszę bać się, na dzień dzisiejszy, o każdą minutę. Po lekturze doceniam jeszcze bardziej to co mam… a historie przedstawione na stronach tej książki pokazują jaką siłę ma miłość…

Przyznam, że już dawno nie czytałam antologii. Gdy tylko zauważyłam tę książkę wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I tak też szybko się za nią zabrałam, bo byłam jej bardzo ciekawa, zwłaszcza że z twórczością większości autorów nie miałam jeszcze do czynienia.

Jak wiadomo okres drugiej wojny światowej to nie łatwy czas. A jednak wszyscy marzymy by mieć u swego boku ukochaną osobę, która nas będzie wspierać i mimo przeciwnościom losu będzie przy nas. W 1939 roku niestety wiele osób straciło całe rodziny czy też swoje największe miłości. I właśnie o tym jest ta antologia, o rozłące z największą miłością a czasem nawet z taką pierwszą jedyną. Z racji tematyki nie są to historie przepełnione radością a wręcz niektóre niestety nie zawsze kończą się happy endem.

Czy w czasie wojny jest szansa na miłość? Czy łatwiej jest znieść to, co się dzieje wierząc, że gdzieś daleko jest ukochana osoba? Czy po zakończeniu drugiej wojny światowej łatwo jest odnaleźć osobę, na którą się czeka tyle lat?

Ostatnio bardzo wiele książek czytałam właśnie o tej tematyce. Trudny czas, którego nie chciałby chyba nikt z nas doświadczyć na własnej skórze.

Każde z tych opowiadań miało w sobie coś, co sprawiało, że nie mogłam się oderwać.

Jak już wspomniałam wcześniej to było moje pierwsze spotkanie z twórczością większości autorów.

Pierwsze opowiadanie napisane przez Maxa Czornyja chyba czytało mi się najciężej a wszystko przez wiele zwrotów w (podejrzewam) hiszpańskim języku. To jakoś zupełnie wybijało mnie z rytmu i sprawiało, że aż tak mocno nie potrafiłam się skupić na tym, co czytam.

Druga historia „Muzyka serc” Joanny Jax bardzo mi się podobała. Głowni bohaterowie poznają się przy nauce gry na fortepianie. On jest nauczycielem a ona jego uczennicą, którą przygotowuje na koncert Chopinowski. Z początku on wzbraniał się przed uczuciem jednak, gdy wybucha wojna stawia wszystko na jedną kartę.

„Symetria” Agnieszki Lis to trzecie opowiadanie to było coś przepięknego. Mamy tu teraźniejszość jak i rok 2013 oraz zapiski z pamiętnika, które dotyczą drugiej wojny światowej. Starsza Pani w dniu swoich 85 urodzin przekazuje swoje spisane wspomnienia dla syna by ten przeczytał to po jej śmierci. Jednak nieposłuszny wnuczek już wcześniej postanawia odkryć skrywaną w zeszycie tajemnicę.

Czwarta historia pod tytułem „Koniarz” Marii Paszyńskiej to historia młodej zamożnej dziewczyny, której ojciec posiada stadninę koni. Jako jeszcze nastolatka zakochuje się w pracowniku swego ojca jednak on zdaje się być obojętny na jej uczucia. Lecz gdy wybucha wojna to właśnie on zawsze się o nią troszczy i stara się zrobić wszystko by przeżyła.

„Nim zakwitną grusze” Sylwii Winnik to kolejne opowiadanie jednak, jako jedyne jego główna akcja dzieje się w obozie koncentracyjnym. Zosia została zmuszona do zostawienia dzieci i przebywa w obozie, tam też udaje jej się odnaleźć swojego męża Janka. W tym samym obozie pojawia się również jej znajomy, który właśnie w tym strasznym miejscu poznaje swoją miłość.

Szósta historia napisana przez Barbarę Wysoczańską najbardziej przypadła mi do gustu. Po prostu uwielbiam twórczość autorki. Poznajemy Krysię, która pochodzi z dobrego domu, a która zakochała się w synu gospodyni. On z początku stara się ją odtrącać gdyż wie, że nie jest dobrą partią na przyszłego męża, jednak pod wpływem impulsu, który wywołuje wybuch drugiej wojny światowej przed samym wyjazdem postanawia wyznać jej swoje uczucia.

Ostatnie opowiadanie Bogny Ziembickiej przedstawia historię Ilony, która dosłownie dzień przed wybuchem wojny postanawia uciec z domu do Jędrka, którego poznała podczas jednego z wyjazdów z rodzicami w góry. On miał na nią czekać, lecz wojna pokrzyżowała ich plany. Z tym opowiadaniem miałam trochę problem, bo w pewnym momencie był przeskok w czasie i zupełnie nie wiedziałam, o co chodzi jednak im dalej czytałam tym wszystko stawało się jasne.

I tak pokrótce przedstawia się ta antologia. Mi ogółem bardzo się podobała, mimo że czuję już trochę przesyt tej tematyki w ostatnim czasie. Świetnie, że są to opowiadania i nie trzeba czytać wszystkiego na raz. Świetnym sposobem może być również czytanie jednego opowiadania dziennie bądź na tydzień.

Jeśli uwielbiacie zaczytywać się w takich klimatach to gorąco was zachęcam do przeczytania.

Nie często sięgam na książki składające się z kilku opowiadań. Raczej wolę powieści jednotomowe. Na tę książkę zdecydowałam się tylko dlatego, że wojenna tematyka ciekawi mnie od dawna i przyciągnęły mnie do niej znane nazwiska: Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka. Książka skład się z siedmiu opowiadań.

"Piekło zaczyna się wtedy, kiedy obojętniejemy na miłość. Jednak tylko ona jest w stanie przywrócić nadzieję na pokój".

Praktycznie wszystkie historie zaczynają się w sierpniu 1939 r. To ostatnie takie lato. Młodzi ludzie mają swoje plany, marzenia. Niektórzy dopiero wkraczają w dorosłość. Rodzą się sympatie i pierwsze miłości. Wojna? Jaka wojna, wojny nie będzie. A jednak przychodzi ten 1 wrzesień i wszystko staje na głowie. Wrześniowy świt zmienia losy bohaterów bezpowrotnie. Przekreśla marzenia, zabiera szansę na miłość. Te pierwsze dni września to jedynie początek długiej i ciężkiej wojny. Początek strachu, śmierci, braku nadziei. Czy w takich czasach jest szansa na miłość? Czy ci co przeżyli mają jeszcze nadzieję na normalne życie?

Siedem opowiadań, siedmiu autorów, a łączy je jedna tematyka. Wojna i miłość. Nie wszystkie opowiadania mi się podobały. Najbardziej skradły moje serce historie "Muzyka serc" Joanny Jax i "Ostatni portret" Barbary Wysoczańskiej. Myślę, że z tych opowiadań mogłyby powstać całkiem fajne powieści:)

Niektóre historie są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Nie wszystkie posiadają szczęśliwe zakończenie. Ale myślę, że wszystkie warto poznać:)

Książki z akcją ulokowaną w czasach wojennych są bardzo trudne. Wzbudzają wiele emocji, wywołują potok łez jednak często przybliżają nam również te okrutne czasy i wielkie cierpienie jakie przyszło znosić naszym rodzinom. Tym trudniej jest sięgać po taką literaturę teraz, gdy za naszą wschodnią granicą ponownie nastały czasy okrucieństwa, wojny i nienawiści. Niemniej jednak książki te są niezwykle wartościowe, bo choć nie zawsze inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, to jednak pokazujące prawdziwe okrucieństwo.

W antologii "Rozdzieliła nas wojna" poznajemy siedem niezależnych historii, z których każda pozwala nam poznać bohaterów, którym wojna wywróciła życie do góry nogami, kompletnie je zmieniając, niejednokrotnie rujnując.

Wszystkie historie są poruszające, emocjonalne i zapadną w naszej pamięci. Traktują bowiem o szczęściu, pasji, zainteresowaniach, rodzinie i miłości. O zwykłym życiu, które z dniem rozpoczęcia wojny zostało zniszczone i naznaczone okrucieństwem, brutalnością i bezwzględnością. Ludzie tracili swoich bliskich, którzy przepadali bez wieści, żyli w nieświadomości czy ich najbliżsi w ogóle żyją, co chyba jest jeszcze gorsze, aniżeli wieść o śmierci.

Kompletnie różne historie , stworzone przez różnych autorów, różni bohaterowie, ale łączy ich jedno. Wszystkim im przyszło zmierzyć się z wojną i walczyć o życie, o przetrwanie i o swoich bliskich.

Są to piękne historie, każda wyjątkowa, inna. Nie jestem w stanie wskazać tej szczególnej, jedna urzekła mnie pasją do muzyki, inna miłością do koni, w kolejnej rysunki, które zostają na zawsze. W mojej pamięci utknęło również okrutne wykorzystanie miłości starszego już mężczyzny, który przeżył wojnę, aby wyłudzić od niego zgromadzony majątek. Niektóre z tych historii były inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a te poznaję najchętniej. Całość książki składa się na wspaniałe historie, które polecam poznać każdemu. Nie są one długie, aż momentami żałowałam, że to już rozstanie z dopiero co poznanymi bohaterkami.

Serdecznie polecam!!

W moje ręce trafił zbiór siedmiu opowiadań od czołowych, polskich autorów. Historie które są wzruszające, bolesne, niektórych rozdziela śmierć, inni odnajdują się po latach rozłąki. W tragicznym dla Polski czasie II wojny światowej, takich historii na pewno było mnóstwo, wielu autorów napisało swoje antologię w oparciu o prawdziwe wydarzenia. W każdej historii motywem przewodnim jest miłość, w tych trudnych czasach tym bardziej ludzie chcieli żyć, kochać, cieszyć się z małych rzeczy.

Książki niektórych pisarzy czytałam, z niektórymi miałam okazję poznać się po raz pierwszy. Moje serce skradły szczególnie dwa opowiadania "Sukienka z Floriańskiej" Bogny Ziembickiej i "Symetria" Agnieszki Lis.

Ostatnio często sięgam po książki wojenne, mimo tego że są ciężkie i długo jej przeżywam to wiem że warto. O historii trzeba pamiętać.

Sześć autorek i jeden autor, siedem opowiadań ze wspólnym motywem - ludzi rozdzielonych przez wybuch II Wojny Światowej.

,,Piekło zaczyna się wtedy, kiedy obojętniejemy na miłość. Jednak tylko ona jest w stanie przywrócić nadzieję na pokój."

W sierpniu 1939 roku ci, którzy mogli, odpoczywali, niektórzy przygotowywali się na ewentualność wojny: mężczyźni, szkoląc się w walce, kobiety przygotowując się do zostania sanitariuszkami. Jednak nikt nie spodziewał się, że 1 września 1939 roku rozpęta się pożoga, która w wir wojny wciągnie połowę świata, a w naszej części świata będzie trwała aż do maja 1945 roku. Wojny, która nie oszczędzi nikogo, a miliony skaże na śmierć.

Max Czornyj ,,Terra Felice", Joanna Jax ,,Muzyka serc", Agnieszka Lis ,,Symetria", Maria Paszyńska ,,Koniarz", Sylwia Winnik ,,Nim zakwitną grusze", Barbara Wysoczańska ,,Ostatni portret", Bogna Ziembicka ,,Sukienka z Floriańskiej". Opowiadania prezentują pełny przekrój polskiego społeczeństwa na przełomie sierpnia i września 1939 - od arystokracji, posiadaczy ziemskich, utalentowanych muzyków i malarzy, lekarzy, po młodzież u progu dorosłości, społeczeństwa, którego życie zostało brutalnie przerwane wraz z pierwszymi spadającymi bombami.

W opowiadaniach oprócz wojny głównym motywem jest miłość, miłość romantyczna, trwająca latami, miłość rodzicielska, miłość do zwierząt. Niektóre opowiadania są fikcją, inne jak np. ,,Koniarz" (inspirowany prawdziwymi losami Państwowej Stadniny Janów Podlaski, majątku ordynata Jana Zamoyskiego w Zawadzie oraz stadniny koni hrabiego Aleksandra Ledóchowskiego ze Smordowy) czy ,,Nim zakwitną grusze" na podstawie prawdziwych wydarzeń w obozie Stutthof w Sztutowie. Niezależnie czy opowiadanie jest fikcją, czy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, każde jest przejmujące i skłaniające do refleksji: jak wiele w czasie wojny jesteśmy w stanie zaryzykować dla innych i jak wiele poświęcić dla ojczyzny.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są fanami opowiadań, ze względu na krótką formę i brak możliwości rozwinięcia fabuły, jednak po ,,Rozdzieliła nas wojna" warto sięgnąć. Wachlarz emocji gwarantowany!

Serdecznie polecam.

Chciałam was zachęcić do przeczytania niezwykłego zbioru opowiadań pod tytułem "Rozdzieliła nas wojna". Znajdziecie w niej poruszające historie napisane przez: Maxa Czornyja, Joannę Jax, Agnieszkę Lis, Marię Paszyńską, Sylwię Winnik, Barbarę Wysoczańską oraz Bognę Ziembicką. Każde z nich opowiada o prawdziwej miłości, którą niestety rozdzieliła druga wojna światowa. Czy ukochanych ponownie los połączył? Czy raczej niestety miłość została zdeptana i zapomniana? Czy zawsze musi być szczęśliwe zakończenie? Przekonajcie się sami.

Max Czornyj napisał opowiadanie pod tytułem "Terra Felice". Poznacie księcia Feliksa Bluma oraz piękną Inez. Czy coś ich połączy? Czy obydwoje przetrwają wojnę? Powieść godna uwagi.

Joanna Jax i jej "Muzyka serc". To przepiękna opowieść o młodym nauczycielu fortepianu Kamilu Stępowskim, dla którego los niestety nie był łaskawy. Dlaczego? Aktualnie bierze pod swoje skrzydła nową i dobrze rokującą pianistkę Miriam Schiller. Oczywiście na początku ma o niej złe zdanie, ponieważ pochodzi z bogatej rodziny. Czy uda się Kamilowi przygotować Miriam do Konkursu Chopinowskiego, który ma się odbyć w 1942 roku? Czy można pokochać swojego nauczyciela? Czy taka miłość ma szansę przetrwać? Co się stanie gdy Kamil będzie musiał iść na wojnę? Czy ją przeżyje? Czy jeszcze kiedyś los ich połączy? Ta historia jest rewelacyjna.

Agnieszka Lis "Symetria". To opowiadanie dzieje się w różnych czasach. Na początku zaczynamy od poznania ostatniej drogi naszej bohaterki Wandy, czyli od jej pogrzebu. Dzięki wnukowi Aleksandrowi ostatnie lata jej życia były naprawdę szczęśliwe. Dlaczego? Co takiego zrobił dla swojej ukochanej babci? Poznacie również marudnego Grzegorza, syna naszej bohaterki. Zachowuje się gorzej niż jego mama. Na maksa wykorzystuje swojego syna. Chyba za mało w życiu przeżył. Wanda to niezwykła kobieta. Mimo podeszłego wieku uwielbia szydełkować, robić na drutach, haftować, a nawet piec ciasta dla swoich ukochanych dzieci, wnuków i prawnuków. Oprócz tego co dzieje się w aktualnych czasach, poznajemy jej życie, w czasie drugiej wojny światowej. To był trudny dla niej czas. Kim był jej ukochany z wojennych czasów? Czy i tę miłość rozdzieli wojna? Czy po niej odnajdzie swojego ukochanego? Ta historia sprawiła, że przepadłam. Znakomite opowiadanie. Koniecznie je przeczytajcie.

Maria Paszyńska "Koniarz". Idealna historia dla wszystkich miłośników koni. Czy wiecie, że nawet szlachetnie urodzeni nie znaczyli nic dla nazistów? Jeżeli jeszcze tego nie wiedzieliście, to musicie poznać stadninę hrabiego Ksawerego Zakrzewskiego oraz jego rodzinę. Hrabia Zakrzewski słynie z wielkiej miłości do swoich koni. Czy jego córka Marianna podziela jego pasję? Czy raczej jest za swoją matką, która nie bardzo lubi konie? Czy zastanawialiście się, co działo się z końmi w czasie drugiej wojny światowej? Ta historia pokazuje miłość Marianny do wspaniałego zaklinacza koni Jana Dybowskiego. Czy to uczucie miało szansę na spełnienie? Przekonajcie się sami. Bardzo dobre opowiadanie.

Sylwia Winnik "Nim zakwitną grusze". Bardzo przejmująca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Poznajemy w niej historię dwóch rodzin. Zosi i Janka oraz ich słoweńskiego przyjaciela Staśka. Czy przyjaźń przetrwa okrutne czasy? Czy będą mogli na siebie liczyć w obozowej rzeczywistości? Czy wszyscy przeżyją i po wojnie spotkają się ponownie w Sopocie? Staśko to prawdziwy przyjaciel, którego powinien mieć każdy człowiek. Poczytajcie o miłości, która narodziła się w obozie koncentracyjnym między naszym bohaterem a jedną z więźniarek. Czy ta miłość przetrwała? Polecam gorąco.

Barbara Wysoczańska "Ostatni portret". Tutaj poznajemy Krysię Kowalik oraz jej przyjaciela Michała. Obydwoje dzieli ogromna przepaść. Ona pochodzi z bogatej rodziny, a on niestety jest biedny. Ich rodziny nie zgadzają się na ich związek. Czy wojna coś zmieni? Dziewczyna jest w nim szaleńczo zakochana. Czy on odwzajemni jej uczucie? Czy raczej pójdzie za głosem ludu? Dzięki tej historii możecie przekonać się, jak otoczenie wpływa na młodych ludzi. Polecam serdecznie.

Bogna Ziembicka stworzyła dla nas niesamowite opowiadanie pod tytułem "Sukienka z Floriańskiej". Poczytajcie, jak suknia ślubna uratowała życie naszej bohaterki Ilony. Rodzice dziewczyny jak zwykle popsuli jej plany. Mieli wszyscy wyjechać do Zakopanego, jednak tata postanowił inaczej, a mama chciała zrobić jej niespodziankę. Czy im się to udało? Czy nasza bohaterka dotrze do swojego ukochanego Jędrka? Czy jeszcze przed wybuchem wojny się spotkają? Jak ta para poradzi sobie z wojną? Czy ich miłość przetrwa ten okropny czas? Gorąco polecam tę historię.

Jestem zadowolona z tej książki. W każdej z wyżej wymienionych historii znalazłam to coś, co mnie przyciągnęło. Była miłość, radość, szczęście i było też uczucie strachu, porażki i żalu. Nie zabrakło również łez. Jeżeli lubicie wojenne opowiadania, to koniecznie musicie przeczytać "Rozdzieliła nas wojna". Czas poświęcony na czytaniu nie będzie czasem straconym.

Z całego serca polecam mommy_and_books.

Sierpień 1939 roku był piękny. Polacy wciąż cieszący się wakacyjną aurą nie do końca wierzyli, że wojna wybuchnie. Znane i chętnie odwiedzane miejsca wciąż nieprzerwanie tętniły życiem. Ludzie z ufnością przyglądali się w przyszłość. Wrześniowy poranek zmienia wszystko. Jest złowieszczą zapowiedzią najbliższej lat. Jednak tego dnia ludzie nie wiedzieli jeszcze, że ich życie już nigdy nie będzie takie samo a to co było pewnikiem przestało nim być.
Generalnie na palcach jeden ręki mogłabym policzyć przeczytanie antologie, które podobały mi się w stu procentach. Praktycznie zawsze miałam jakieś ,,ale''. Tym razem było inaczej, bo nie znalazłam w tej nic co można byłoby uznać za jej słabą stronę. Każde z opowiadań było ciekawe i niepowtarzalne. Niektóre z nich widziałabym nawet jako pojedynczą książkę. Wszystkie niosły w sobie spory ładunek emocjonalny i sprawiały, że czytelnik może poczuć atmosferę ostatnich dni przed hekatombą jaką sprawili nam nasi sąsiedzi. Te ostatnie spokojne dni lata może nie należały do końca do beztroskich, ale w jednej chwili zmieniły się w dni grozy i niepewności o kolejny dzień. Czytając zamieszczone opowiadania mogliśmy poczuć emocje, które odczuwali wykreowani przez autorów bohaterowie. Nie trzeba było wiele wysiłku by postawić się na ich miejscu.
Rozdzieliła nas wojna to książka pełna emocji pokazująca, że niewiele potrzeba by nasze poukładane życie runęło niczym domek z kart. Wystarczy niewiele by plany, marzenia, nadzieje i życiowe pewniki przestały być jasnym punktem naszego życia.
Myślę, że warto się z nią zapoznać. Książka pozwala docenić nam to co mamy a jak się okazuje mamy wiele...

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2023-11-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Bądź przy mnie
Bogna Ziembicka0
Okładka ksiązki - Bądź przy mnie

Dalsze, wojenne i powojenne, losy Zuzanny i Joachima, bohaterów powieści "Tylko dzięki miłości" Gdy wybucha wojna, Joachim opuszcza afrykańską plantację...

Trzeba marzyć
Bogna Ziembicka0
Okładka ksiązki - Trzeba marzyć

TO TU, W STARYM DOMU W ZAGÓRZU, SPOTYKAJĄ SIĘ WOJENNA PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ. Minął rok, odkąd Jaga zamieszkała w willi Pod Jodłami. Znalazła nową...