Rozmowy z seryjnymi mordercami

W GĄSZCZU ZŁA

Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka „Rozmowy z seryjnymi mordercami”. Jej autor, Christopher Berry-Dee, przez wiele lat korespondował z najniebezpieczniejszymi mordercami na świecie, pokonując biurokratyczne trudności przekraczał mury najbardziej strzeżonych więzień świata, nagrywał wywiady i starał się rozwikłać zagadki ich umysłów. Te niezwykłe zapiski możemy teraz poznać także my.

Henry Lee Lucas, Kenneth Allen McDuff, Ronald DeFeo Junior czy Aileen Carol Wuornos to tylko niektóre sylwetki, które przybliża nam Berry-Dee. Poznamy ludzi, którzy mordowali dla pieniędzy, z pobudek seksualnych, a czasem po prostu dla zabawy. Dziewięć portretów potworów. Osób, które kiedyś, gdzieś, w jakimś momencie swojego życia wkroczyły na drogę, z której nie ma już odwrotu. To nie tylo zapis krwawych czynów, ale także przejmująca opowieść o ludziach, którzy w swoim życiu zaznali tak wielu krzywd, że czasem zdawać się może, że wyczerpali limit, którym można by obdarzyć wiele osób. Często pochodzący z rozbitych rodzin, maltretowani psychicznie i fizycznie w dzieciństwie, często padający ofiarami wykorzystywania seksualnego. Ludzie, których życiowy start był tak słaby i niesprawiedliwy, że być może w dorosłym życiu postanowili kreować własną poplątaną sprawiedliwość. Ludzie okaleczeni psychicznie, wyzuci z moralności. Ludzie przegrani. Berry-Dee przekonująco nakreśla portrety morderców. Daje nam możliwość przeniknięcia do ich mrocznego świata. Zostawia nam furtkę do interpretacji ich działań. Nie osądza. Pokazuje ich dzieje z reporterską dokładnością. Wejście za wiezięnne kraty wraz z nim to jak przekroczenie granicy innego świata. Świata dla nas obcego, niepojętego, strasznego. Często odsuwamy od siebie istnienie takiego zła. Zdajemy się żyć gdzieś obok. Tymczasem seryjni mordercy są pośród nas. Czasami zupełnie się nie wyróżniając. Chadzają tymi samymi ścieżkami. Gdzie jest ten punkt, w którym ktoś z tej ściezki zbacza?

Badacze z całego świata, psychologowie, kryminolodzy, psychiatrzy, śledczy, od dziesiątków lat poszukują odpowiedzi na pytanie jak w człowieku rodzi się zło. Czy rodzimy się obdarzeni pewnymi skłonnościami czy są one wynikiem tego, co dotyka nas w życiu. Sumą ponurych krzywd. Jak dzieje się to, że niektórzy przekraczają zapalny punkt wiodący ich na drogę zbrodni? Być może nigdy nie poznamy satysfakcjonującej odpowiedzi na to pytanie. Być może to właśnie zagadnienie pozostanie jedną z największych zagadek ludzkości. Dziewięć ludzkich historii, opowieści naznaczonych złem, kłamstwem i strachem. Przekraczamy granicę prywatności. Wkraczamy w głąb chorych ludzkich umysłów. Mroczna to podróż, wielokrotnie szokująca i nie dająca objąć się rozumem. Każda z tych opowieści to inny człowiek, inne realia i inny rodzaj zła. Dzięki tej książce możemy spróbować zastanowić się nad motywami kierującymi najbardziej potwornymi osobami jakie stąpały po ziemi. To z jednej strony wycieczka bardzo pasjonująca. Bo czyż nie jest tak, że zbrodnia w jakiś pokrętny sposób działa na naszą wyobraźnię? Losy seryjnych zabójców uświadamiają nam jak niewiele wiemy o naszych sąsiadach, członkach rodziny czy osobach, które mijamy codziennie na ulicy.

Warto podczas tej lektury zwrócić baczniejszą uwagę na historię Ronalda DeFeo Juniora. To na podstawie popełnionych przez niego morderstw powstały słynne, a dziś już legendarne, książka i film „Amityville Horror”. Historia, która wstrząsneła Ameryką, a także miała bardzo duży wpływ na kulturę masową. Do dziś nie wiadomo co tak naprawdę wydarzyło się w domu przy Ocean Avenue 112. To jedna z najbardziej zagadkowych zbrodni z jakimi zetkniemy się w tej książce i polecam ją szczególnej uwadze.

Christopher Berry-Dee swoimi książkami zmienił współczesną kryminologię. Stały się one swoistymi podręcznikami dla wszystkich tych, którzy w swej codziennej pracy stykają się ze zbrodniarzami. To duże szczęście, że wydano ją w Polsce i teraz także my możemy sięgnąć po tę lekturę. „Rozmowy z seryjnymi mordercami” nie są jednak, jak wskazywać może tytuł, zapisami wywiadów z osadzonymi. To dokumentalny rejestr historii morderców przeplatany z ich wypowiedziami. Jeśli ktoś sugerując się tytułem oczekuje, że są to wyłącznie wywiady może się poczuć nieco rozczarowany. Uważam jednak, że formuła ksiązki jest tak interesująco opracowana, a wiedza autora tak imponująca, że całkowicie zatapiamy się w tej lekturze. Nie jest to jednak przyjemna lektura i na pewno nie jest przeznaczona dla kazdego odbiorcy. Jeśli lubicie zgłębiać umysły psychopatów,interesuje Was geneza zła i mrok kryjący się w ludzkiej duszy to będzie to książka, która zaspokoi Wasze gusta. Dobrze udokumentowana, rzetelnie opracowana, okraszona zdjęciami ponurych bohaterów. Bardzo mocna pozycja, która dla osób interesujących się kryminologią jest po prostu obowiązkowa.

Diabelska ocena to 5. Diabeł gorąco poleca. Pamiętajcie jednak, że w tę podróż udajecie się na własną odpowiedzialność.

Informacje dodatkowe o Rozmowy z seryjnymi mordercami:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-02-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Talking with Serial Killers (I)
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Rozmowy z seryjnymi mordercami

Kup książkę Rozmowy z seryjnymi mordercami

Rozmowy z seryjnymi mordercami. Żony i kochanki
Christopher Berry-Dee0
Okładka ksiązki - Rozmowy z seryjnymi mordercami. Żony i kochanki

Sprawiał, że codziennie się uśmiechałam. Miałam idealnego męża, idealne życie. Uwielbiałam go. JUDITH MAWSON O SERYJNYM MORDERCY GARYM RIDGWAYU ...

Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni
Christopher Berry-Dee0
Okładka ksiązki - Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni

Christopher Berry-Dee, kryminolog i autor bestsellerów o seryjnych mordercach, tym razem bezkompromisowo analizuje psychikę kobiet w rodzaju Aileen Wuornos...