Roznegliżowane

Czeski film
Kilka dni przed Bożym Narodzeniem, zaśnieżona Praga i zwłoki młodej wietnamki ubranej w czerwony kombinezon z siateczki - bodystocking podrzucone do ogrodu chińskiego biznesmena. Tak rozpoczyna się akcja powieści "Roznegliżowane". Zamordowaną kobietą okazuje się być Ahn, dla niektórych znana jako Ania. Śledczy Marian Holina zaczyna dochodzenie kto mógł i miał motyw by zabić.
Akcja powieści toczy się przez właściwie przez 5 dni. W ciągu tych paru dni poznajemy wiele powiązanych z ofiarą osób: chińskiego biznesmena Wanga, ojca, matkę i ojczyma denatki, małżeństwo Knotków u których pracowała, jej współlokatorów Vandę i Emila, do szaleństwa zakochanego w niej Patrika, szefa klubu mocnego Loma, Doubrawkę i jej dwóch partnerów Davida i Arnosta, a w tle rekordowa wygrana w EuroJackpot. Ta mnogość postaci, powiązań i wątków sprawia, że akcja powieści toczy się bardzo opieszale. Utrudnieniem była dla mnie czeskie imiona, nazwiska oraz wtrącane do tekstu powiedzenia. Strawiły, że czytanie szło mi jeszcze wolniej.
Kryminał zapowiadał się obiecująco, jednak na obietnicach się skończyło. Pomysł na powieść był ciekawy, jednak autorka nie wykorzystała tego potencjału.Liczyłam również na trochę czeskiego humoru, ale go tam nie znalazłam.
Trochę tą powieść ratuje rozwiązanie. Było dla mnie zaskoczeniem i nie domyśliłam się kto jest mordercą. Na plus dla mnie jest też to, że autorka krótko wspomniała jak dalej potoczyły się sprawy po 4 i po 8 latach. Dzięki temu wszystkie niejasności zostały wyjaśnione.
Była to moja pierwsza czeska książka i pierwsza powieść tej autorki i na razie jedyna, ponieważ mnie nie urzekła. Zabrakło jej tego "czegoś" co powoduje, że czytanie pochłania do reszty. W tym wypadku czytanie było "męczeniem się".

Informacje dodatkowe o Roznegliżowane:

Kup książkę Roznegliżowane

Pyszna środa
Iva Prochazkova0
Okładka ksiązki - Pyszna środa

Słyszeliście o domu dziecka Słonecznik? Rządzi tam pani Pralinka, która uważa, że nadmiar porządku szkodzi wyobraźni, nigdy nie zawraca sobie głowy...

Czeskie Krymi. Mężczyzna na dnie
Iva Procházková0
Okładka ksiązki - Czeskie Krymi. Mężczyzna na dnie

Na dnie jeziora zostaje znalezione ciało policjanta. Kto stoi za jego śmiercią? I czy zbrodnia może mieć związek ze znakiem zodiaku? Podinspektor Marián...