Roznegliżowane

Wydawnictwo: Afera
Data wydania: 2017-05-29
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788365707086
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: Dívky nalehko
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: Julia Różewicz

Ocena: 4 (3 głosów)

Na peryferiach Pragi, w ogrodzie chińskiego biznesmena zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana wyjątkowo niestosownie do pogody – w seksowny czerwony kombinezon z siateczki. Roznegliżowana. Na miejscu natychmiast zjawia się podinspektor Marián Holina, wielbiciel rogalików i astropsychologii, zawierzający wyłącznie własnej intuicji, która objawia się łaskotaniem w okolicy pępka. W rozwiązaniu kolejnej niełatwej sprawy z praską mniejszością wietnamską w tle wesprą go: wpędzająca współpracowników płci męskiej w kompleksy, hiperaktywna kapitan Šotolová, młody podkomisarz Diviš, zawsze umiejący zadbać o zawartość swojego żołądka, i niezbyt rozmowna stażystka Běla. Czy sympatycznemu zespołowi Holiny uda się połapać w labiryncie tropów, tak licznych i poplątanych jak alejki na ogromnym wietnamskim targowisku? "Roznegliżowane" to druga część serii ze śledczym Mariánem Holiną autorstwa Ivy Procházkovej. Pierwszy tom, "Mężczyzna na dnie" zjednał sobie także polskich czytelników. Wartka akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej.

Kup książkę Roznegliżowane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Roznegliżowane

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Czeski film
Kilka dni przed Bożym Narodzeniem, zaśnieżona Praga i zwłoki młodej wietnamki ubranej w czerwony kombinezon z siateczki - bodystocking podrzucone do ogrodu chińskiego biznesmena. Tak rozpoczyna się akcja powieści "Roznegliżowane". Zamordowaną kobietą okazuje się być Ahn, dla niektórych znana jako Ania. Śledczy Marian Holina zaczyna dochodzenie kto mógł i miał motyw by zabić.
Akcja powieści toczy się przez właściwie przez 5 dni. W ciągu tych paru dni poznajemy wiele powiązanych z ofiarą osób: chińskiego biznesmena Wanga, ojca, matkę i ojczyma denatki, małżeństwo Knotków u których pracowała, jej współlokatorów Vandę i Emila, do szaleństwa zakochanego w niej Patrika, szefa klubu mocnego Loma, Doubrawkę i jej dwóch partnerów Davida i Arnosta, a w tle rekordowa wygrana w EuroJackpot. Ta mnogość postaci, powiązań i wątków sprawia, że akcja powieści toczy się bardzo opieszale. Utrudnieniem była dla mnie czeskie imiona, nazwiska oraz wtrącane do tekstu powiedzenia. Strawiły, że czytanie szło mi jeszcze wolniej.
Kryminał zapowiadał się obiecująco, jednak na obietnicach się skończyło. Pomysł na powieść był ciekawy, jednak autorka nie wykorzystała tego potencjału.Liczyłam również na trochę czeskiego humoru, ale go tam nie znalazłam.
Trochę tą powieść ratuje rozwiązanie. Było dla mnie zaskoczeniem i nie domyśliłam się kto jest mordercą. Na plus dla mnie jest też to, że autorka krótko wspomniała jak dalej potoczyły się sprawy po 4 i po 8 latach. Dzięki temu wszystkie niejasności zostały wyjaśnione.
Była to moja pierwsza czeska książka i pierwsza powieść tej autorki i na razie jedyna, ponieważ mnie nie urzekła. Zabrakło jej tego "czegoś" co powoduje, że czytanie pochłania do reszty. W tym wypadku czytanie było "męczeniem się".

Link do opinii
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2017-07-08, Przeczytałam,

Postać Mariána Holiny polubiłam od pierwszego wejrzenia już podczas lektury „Mężczyzny na dnie”. Spokojny, niemal melancholijny, ale jednak z przytupem, gdy sytuacja tego wymaga. Od czasów poprzedniej kryminalnej historii życie Mariana stało się uboższe o osobę Sabiny, ale bogatsze o nowe, astrologiczne doświadczenia. Teraz może diagnozować osoby związane ze śledztwem, na podstawie własnej wiedzy, wyniesionej z kursów astrologicznych.

Jako rodowity Słowak, od czasu do czasu wspomina rodzinne strony i można wyczuć nawet brzmiącą w tych słowach tęsknotę. Szybko jednak przychodzi opamiętanie, bo Praga jest już jego właściwym domem, nawet jeśli przeklina ciągle po słowacku.

Jego intuicja podpowiada mu właściwe kroki w śledztwie, ale potrafi też głucho milczeć i utykać w martwym (sic!) punkcie. Wtedy z odsieczą przychodzi jego partner – Diviš. A przynajmniej taką nadzieję i w tej sprawie miał Holina. Pech chciał, że jego uroczy szef pomyślał bardziej o swoim interesie niż Mariána. W „Roznegliżowanych” miejsce świetnie dopełniającego partnera zajmuje irytująca i hiperaktywna Šotolová. Jak przystało na dżentelmena, Marián znosi to ze stoickim spokojem. A może górę bierze jego empatia i ciekawość swoją nieznaną koleżanką?

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2018-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Pyszna środa
Iva Prochazkova0
Okładka ksiązki - Pyszna środa

Słyszeliście o domu dziecka Słonecznik? Rządzi tam pani Pralinka, która uważa, że nadmiar porządku szkodzi wyobraźni, nigdy nie zawraca sobie głowy...

Czeskie Krymi. Mężczyzna na dnie
Iva Prochazkova0
Okładka ksiązki - Czeskie Krymi. Mężczyzna na dnie

Na dnie jeziora zostaje znalezione ciało policjanta. Kto stoi za jego śmiercią? I czy zbrodnia może mieć związek ze znakiem zodiaku? Podinspektor Marián...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy