Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Dagmara Sijka <wolne.litery@gmail.com>
19:46 (0 minut temu)

do ja

Uwielbiam książki z nutką medycyny w tle, a jak są jeszcze tak dobre jak ta, to uwielbiam je jeszcze bardziej! Książka, która jest naukowa, która ma poważną bibliografię i milion przypisów, a którą czyta się tak lekko i łatwo, jakby całą historię opowiadał nam najlepszy przyjaciel. Mamy tutaj pokazaną historię i powstanie chirurgii i medycyny. Poznajemy lekarza Josepha Listnera, który całe życie poświęcił na badania i rozwój medycyny. Był on chirurgiem i cały czas próbował zrozumieć dlaczego tak wiele osób, po zabiegach chirurgicznych czy zwykłych, małych zranieniach umiera. Dla mnie niesamowite jest to, że ktoś mógł tak naprawdę bez niczego zrozumieć rolę bakterii i zakażeń i nauczyć innych i samego siebie jak z tym walczyć! Dla mnie Ci lekarze, badacze z XIX wieku potrafili zrobić COŚ ogromnego z niczego. Wszystko co osiągnęli kosztowało wiele pracy, lat, badań i domysłów. Oni nie mieli dosłownie nic i tylko przez empiryzm mogli działać i uwierzcie mi ... działali bardzo prężnie! To dzięki niemu wprowadzono do szpitali i na sale operacyjna dezynfekcję. Ci ludzie nie wiedzieli, że bród i ropa to coś złego!
Książka momentami drastyczna, okrutna, ale jak bardzo prawdziwa! Wszystko co w niej jest zawarte to sama prawda, oparta na historii. Ja jestem przerażona, jak wtedy wyglądały szpitale, więzienia, czy zwykłe ulice! Wiecie, że po Tamizie pływały łodzie z więźniami, bo nie mieli gdzie ich trzymać? Albo, że operowali guzy na żywca?! Że szpitale to tak naprawdę były domy śmierci? Że większość kobiet nie przeżywała połogu? MUSICIE przeczytać tą książkę ! Jest genialna !

Informacje dodatkowe o Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-09-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3754-4
Tytuł oryginału: The Butchering Art. Joseph Lister
Tłumaczenie: Łukasz Müller
Dodał/a opinię: Dagus93

Zobacz opinie o książce Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Kup książkę Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Nowe poglądy uchodzą zawsze za podejrzane i natrafiają zwykle na sprzeciw z tej tylko racji, że nie są jeszcze przyjęte powszechnie

Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną
Lindsey Fitzharris0
Okładka ksiązki - Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną

Nowa książka autorki bestsellerowych Rzeźników i lekarzy. Lindsey Fitzharris powraca w wielkim stylu z opowieścią o narodzinach chirurgii plastycznej...