Saga księżycowa. Cinder

,,Czy istoty twojego pokroju wiedzą, czym jest miłość? Czy ty w ogóle coś odczuwasz, czy to jedynie kwestia... oprogramowania?" Różnych adaptacji ,,Kopciuszka" było już tyle zarówno książkowych jak i filmowych, że jak usłyszałam, na jakiej podstawie jest ta książka stwierdziłam, że nie dla mnie opowieści o królewnach. Przekonał mnie jednak fakt, że Kopciuszek jest cyborgiem... Akcja dzieje się w dalekiej przyszłości (po IV wojnie światowej) w Pekinie. Temat fabuły nadaje się na niezła komedię ale mimo humorystycznych scen książka ogólnie jest poważna, porusza trudne tematy, chwilami bardzo wzrusza i zasmuca. Cinder nasz tytułowy Kopciuszek w dzieciństwie przeżył bardzo poważny wypadek. Czekałaby ją śmierć gdy jej przyszywany ojciec nie postarał się o to aby żyła. Jedynym sposobem na uratowanie 11-letniej dziewczynki było przerobienie jej niemal na robota. Wciąż jest człowiekiem, który czuje i kocha jednak inni widza w niej tylko dziwadło, ze sztuczną nogą i ręką oraz mnóstwem kabli w organizmie. A ona nie może nawet zapłakać przez brak kanalików łzowych. ,,36,28 procent. W takim stopniu nie była człowiekiem." Po śmierci ojczyma Cinder zamieszkała z macochą i jej dwiema córkami. Dokładnie tak jak w Kopciuszku jest pomiata i wykorzystywana do najcięższych prac. Są jednak pewne różnice. Nasza Cinder jest najlepszym mechanikiem w mieście. Naprawia różne roboty i androidy bardzo popularne sztuczne inteligencje w tych czasach. Doskonale zna się na swoim fachu. Nawet przychodzi chwila kiedy ma obsłużyć samego księcia. Jej charakter również odbiega nieco od typowego Kopciuszka. Cinder jest o wiele bardziej pena siebie, kobieta znająca swoje wartości i potrafiąca stawić czoła przeciwnością losu. Mimo ciągłego traktowania ją jak wyrzutka społeczności dziewczyna ma jeszcze siłę zawalczyć o swoje prawa. Wie, że jej wygląd nie przyciąga tłumów wielbicieli ale wie, że ma inne zalety i talenty, które potrafi wykorzystać. To nawet czyni ją lepszą postacią od kopciuszka która bez swojego księcia i magicznych mocy nie była w stanie nic osiągnąć. Drugim wyjątkiem od baśniowej wersji jest jedna z sióstr Cinder czternastoletnia Peony. Nie znęca się ona nad przybraną siostrą. Choć matka traktuje ją jak małą księżniczkę, a ona sama potajemnie podkochuje się w księciu jest urocza sympatyczną dziewczynką, której losy również stają się bardzo ciężkie. Jakby było jeszcze mało do oryginalności w Pekinie panuje okropna zaraza, dziesiątkując ludność. Zakończenie również nie było tradycyjne spodziewałam się i żyli długo i szczęśliwie a tu jeszcze nie koniec. Trzeba polować na kolejną część i myślę, ze warto. Ponoć mają wejść inne baśnie w fabułę. Fabuła chwilami jest bardzo domyślna a mimo to pomysł sam w sobie jest mega ciekawy i nietypowy. Czym Cinder pojedzie na bal, co zgubi i kto okaże się dobrą wróżką, która zdobędzie dla Cinder sukienkę? Tego wam już nie zdradzę. Zachęcam do czytania. Całe to wzorowanie się na Kopciuszku to można powiedzieć jednak tylko dodatek do większej fabuły. Prawdziwa akcja rozpoczyna się kiedy na ziemię wkraczają kosmici z mocami o których ciężko stwierdzić czy działają za pomocą magii czy lepszej od naszej technologii. Jedno jest wiadome są od nas o wiele silniejsi i stanowią zagrożenie. Nikt nie chce wojny w tak trudnych czasach. Królowa Luny ma jedno żądanie chce małżeństwa z księciem. Okazuje się, że nie tylko miłosny wątek komplikuje całą tę sytuację. Książka jest ciekawa, oryginalna i strasznie wciągająca. Połknęłam ją w dwa dni tylko dlatego, że nie miałam możliwości w jeden. Miło jest w końcu znaleźć coś nietypowego odbiegającego od schematu mimo że wzorowanego na baśni. Brawa należą się autorce również za świetny styl pisania. Mimo, że jest to jej debiut literacki szybko znalazła wielu fanów swojej serii.

Informacje dodatkowe o Saga księżycowa. Cinder:

Wydawnictwo: Egmont