Scarlet. Saga Księżycowa. Tom 2

,,Ilu ludzi pomagało ją ratować i chronić? Ilu ludz trzymało w tajemnicy jej sekret? Ilu ryzykowało własne życie w przekonaniu, że jej warte jest więcej?" Księżycowa saga jest piękną opowieścią wzorowaną na baśniach a jednocześnie niesamowicie oryginalną. Akcja dzieje się bowiem ,,dawno dawno temu w odległej przyszłości". Pekin po IV wojnie światowej kiedy wszyscy mieszkańcy Ziemi żyją w pokojowej unii, każdy ma w ciele czip identyfikacyjny, tablet dostarczający najważniejsze informacje i statek kosmiczny. Gdzie życie można uratować wszczepiając w ciało rozmaite urządzenia, gdzie sztuczna inteligencja nie jest czymś niezwykłym. W tym właśnie świecie pojawił się Kopciuszek - cyborg, czyli ocalała księżniczka z księżyca i w tej właśnie części czerwony kapturek niemieszcząca z babcia dostawczyni świeżych warzyw. Jakby tego było mało ziemię atakują kosmici. Scarlet - czerwony kapturek ciężko pracowała z babcia na farmie. To było jednak jej szczęśliwe życie. Ojca alkoholika nawet nie chciała znać. Teraz jednak babcia zaginęła w tajemniczych okolicznościach a dziewczyna za wszelką cenę stara się ją odnaleźć. Policja jednak wcale nie chce jej pomóc uznając, że świrnięta staruszka uciekła sama bo chciała i prawdopodobnie popełniła samobójstwo. Scarlet jednak się nie poddaje. Powoli odkrywa tajemnice swojej kochanej babci kiedy na jej drodze staje Wilk. Nie jest do końca pewne jakie zamiary ma ten tajemniczy przystojniak, który w pewnych momentach jest spokojny delikatny i strasznie nieśmiały w innych staje się agresywnym uczestnikiem nielegalnych walk. Czerwony kapturek wie, że na wilka trzeba uważać ale co jeśli tylko wilk wie gdzie znajduje się babcia. Marissa Meyer stworzyła całkiem inną wersie baśniowych kobiet. Zarówno Cinder jak i Scarlet można uznać za przeciwieństwo charakteru swoich pierwowzorów. Kopciuszek odtrącona biedna sierota, pomiatana i nie dająca sobie rady z trudnościami losu. Dopiero dobra wróżka a na końcu książę wybawili ją z opresji. Podobnie czerwony kapturek mała dziewczynka trochę nierozważna nie poradziła sobie ze złym wilkiem. Gdyby nie leśniczy na pewno bajka skończyłaby się tragedią. A w księżycowej sadze nie mamy biednych bezbronnych dziewczynek. Wręcz przeciwnie są to odważne niezależne kobiety, które radzą sobie z każdą sytuacją. Może mają swoje słabości, może się zakochują ale na pewno nie są bezbronne. Cinder już pokazała charakterek w poprzedniej części. Teraz również ma do odegrania ważną rolę. A jej poczucie niezależności jeszcze bardziej się wzmacnia. Mimo wyrzutów sumienia powoli wykorzystuje swoją luminarską moc i ucieka z więzienia. Książę tutaj choć darzy dziewczynę cyborga uczuciami nie może jej pomóc a wręcz przeciwnie w tym momencie stanowi nawet zagrożenie bo jego zadaniem jest złapać uciekinierkę i oddać w ręce królowej Luny. Cinder za to towarzyszy kapitan kradzionego statku kosmicznego, którego wyciągnęła z więzienia. Postać swoimi tekstami znakomicie dodaje trochę humoru do książki. Najciekawsza wydały mi się postacie wilków. To czym byli, jak się zachowywali, co miało na to wpływ. Bardzo ciekawa wataha. Sam znajomy Scarlet oczywiści w tym wszytki najciekawszy w swoim charakterze. Nie chcę jednak za dużo zdradzić przeczytajcie sami. Losy Cinder i Scarlet w końcu się spotykają na co jednak trzeba trochę poczekać. Ogółem jednak strasznie podoba mi się pomysł połączenia obu baśni. Wszytko jest pięknie dopracowane, nic nie jest wciśnięte na siłę. Widać, że saga była dobrze przemyślana. Wciągnęłam się niezmiernie w ten świat z przyszłości i strasznie mnie boli, że dalsze części nie są przetłumaczone. Co gorsza ponoś wcale nie mają być :(. A niestety książka kończy się tak, że człowiek chce wiedzieć koniecznie co będzie dalej. Ciężko mi powiedzieć czy polecam książkę osobą które nie znają angielskiego i z góry wiedzą, że nie będą miały dostępu do dalszych losów. Z dwiema książkami miałam wspaniała przygodę a jednak niedosyt pozostał. Polecam więc tym którzy lubią wyobrażać sobie zakończenia niedokończonych historii macie duże pole do popisu lub mającym nadzieje, że wydawnictwo zlituje się nad fanami tej pięknej serii.

Informacje dodatkowe o Scarlet. Saga Księżycowa. Tom 2:

Wydawnictwo: Egmont