Siła kobiet

ROZALIA, ZUZANNA I ADA - trzy kobiety, które łączy jeden mężczyzna - Ignacy Lubowidzki. Żona, kochanka i siostra. Zdrada, piekło i walka o siebie.

Mężczyzno, nie denerwuj kobiety. Doprowadzona do ostateczności może sięgnąć po broń. Nie lekceważ siły kobiet.

BARBARA WYSOCZAŃSKA
SIŁA KOBIET

Brak prawa do samostanowienia, do wolności, do nietykalności - tak wyglądało życie kobiet po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pomimo uzyskania prawa do głosowania. Mężczyzna był panem i władcą, a kobieta jedynie jego ozdobą, przedmiotem, z którym mógł robić co chciał: poniżać, bić, gwałcić. Tak wyglądało życie Rozalii po tym jak ojciec wydał ją za mąż za posła na sejm II Rzeczypospolitej. Gdy mężczyzna ginie w zamachu, kobieta odzyskuje wolność i postanawia wrócić do domu, do Francji. Przed wyjazdem zgadza się jednak spotkać z Zuzanną, kobietą, która utrzymuje, że była kochanką jej męża. To spotkanie zmienia życie obu kobiet.

🌷

"Ten kraj wciąż nie jest gotowy na prawdę, postęp i wolność. (...) Kobieta nie ma prawa decydować o sobie, w co się ubierać i z kim spotykać. (...) Jakby kobieta nie miała własnego rozumu."

Ciężko opisać emocje, które towarzyszyły mi przy czytaniu tej książki. Niby jej akcja toczy się w latach 20. XX wieku, ale niektóre problemy są tak aktualne, że aż straszne. Cnoty niewieście, bycie utrzymanką, zależną finansowo od męża, kontrola wydatków - to się wciąż dzieje w polskich domach, choć minęło 100 lat od historii opisywanej przez Barbarę Wysoczańską.

🌷

Ból, trauma, psychiczny i fizyczny terror doprowadza kobietę do ostateczności, do sięgnięcia po broń. Desperacki czyn jednej kobiety wyzwala drugą.
Przepiękna książka o sile kobiet, o przyjaźni, która łączy żonę i kochankę tyrana, o młodej kobiecie, która, która potrafi przeciwstawić się zaborczej, zdewociałej matce (och jak mnie ta zakłamana dewota denerwowała!).

Siła jest w nas, kobietki 💪 Uwierzmy w siebie i nie dajmy się zniewolić. Te czasy już dawno minęły.

Informacje dodatkowe o Siła kobiet:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-02-23
ISBN: 9788381958318
Dodał/a opinię: czaraksiazek

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Zobacz opinie o książce Siła kobiet

Kup książkę Siła kobiet

Świat na nowo
Barbara Wysoczańska0
Okładka ksiązki - Świat na nowo

Historia wyłaniającej się z gruzów Polski, wielkich uczuć, troski i zrozumienia, które miały zbudować świat na nowo. Kończy się II Wojna Światowa, a w...

Aktoreczka
Barbara Wysoczańska0
Okładka ksiązki - Aktoreczka

Rok 1950, Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie zasypia, sława, pieniądze i samotność. Polski fotograf Konrad Rogowski przebywający na emigracji w Nowym...