Śmierć i Małgorzata

Akcja powieści rozgrywa się w sercu Warszawy i rozpoczyna w pewny upalny, letni dzień. Henryk Wieroński, świetnie zapowiadający się lekarz neurolog, z kwiatami w dłoni przybiega rano do mieszkania swojej byłej narzeczonej, dostając wcześniej maila z prośbą o przybycie. Ma nadzieję na wskrzeszenie swojego związku z Małgorzatą Detman, który zakończył się tuż po hucznym przyjęciu zaręczynowym. Z jego wizyty nie jest zadowolona rodzina dziewczyny.
 Niestety, kiedy Henryk wchodzi do pokoju ukochanej, znajduje jej martwe ciało, w bestialski sposób zmaltretowane i prawdopodobnie zgwałcone. Od razu nasuwa się pytanie: jak to możliwe, że mieszkający z nią rodzice i siostra bliźniaczka niczego nie zauważyli. I dlaczego, po kilkumiesięcznej rozłące, dziewczyna wysłała do niego wiadomość?
Rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi prokuratorka Roch i inspektor Molski. Historię poznajemy z dwóch stron, ponieważ Henryk podejmuje dochodzenie na własną rękę. Dzięki temu możemy spojrzeć na całość z różnych punktów widzenia.  Na jaw wychodzą kolejno sekrety z przeszłości. Okazuje się, że przed śmiercią wiele osób miało kontakt z Małgorzatą. Przesłuchania kolejnych świadków zamiast przybliżać, oddalają nas od poznania prawdy. Padają kolejne podejrzenia, pojawiają się nowe wątki. Każdy staje się podejrzanym. Pytań nasuwa się mnóstwo, zaś jednoznacznej odpowiedzi brakuje. Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, nawet sama prokurator Roch, nikt nie jest idealny. Jakie tajemnice skrywała sama tytułowa Małgorzata?
Wydaje się, że ukazana się na początku przepowiednia Cyganki rozpoczęła lawinę zdarzeń, która miała wpływ na życie bohaterów.
W fabułę wplecione są niejednoznaczne fragmenty dziennika Małgorzaty. Czy znajdują się w nim wskazówki wyjaśniające jej tajemniczą śmierć?
Myślę, że to dobry debiut, warty przeczytania. Ciekawa jest zarówno sama zagadka kryminalna, jak i aspekt psychologiczny. Książka zaskakuje i intryguje. Dzięki krótkim rozdziałom czyta się ją szybko. Z pewnością sięgnę po kolejną pozycję autorki.

Informacje dodatkowe o Śmierć i Małgorzata:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-08-11
Dodał/a opinię: dlb

Zobacz opinie o książce Śmierć i Małgorzata

Kup książkę Śmierć i Małgorzata

Czucie jest gonitwą pragnień ścigających się do niewidzialnej mety. Sprzecznych, niszczących, albo tylko głupio naiwnych.

Zderzacz
Joanna Łopusińska0
Okładka ksiązki - Zderzacz

A co, jeśli wszystko, co wydaje się nam przypadkowe, przypadkowe nie jest? Co, jeśli istnieje wzór na przypadek? I co, jeśli ten wzór zmieni znany nam...

Zero
Joanna Łopusińska0
Okładka ksiązki - Zero

Czy można bać się liczby? Czy to ona jest największą zagadką naszego uniwersum? I co łączy miłość, śmierć i boski umysł? Wrzesień 2012 roku, Oksford...