Spacerujący z Książkami

RECENZJA

„Cóż, ludzie coraz częściej zapominają o czytaniu. A przecież to właśnie ludzi można znaleźć między okładkami, ludzi i ich historie. Każda książka ma serce, które zaczyna pulsować, kiedy się ją czyta, bo wówczas łączą się z nim także nasze serca”.

Czy jest coś piękniejszego niż świat zaklęty w książkach? Czy jest coś piękniejszego niż zapach książki i struktura jej stron? Książki od zawsze były i będą w moim życiu. Już jako mała dziewczynka zaczytywałam się w powieściach i chłonęłam każdy ich szczegół. Są one stałym i nieodłącznym elementem mojego życia. Kiedy jest mi źle, sięgam po nią, aby chociaż przez chwile odpocząć od problemów codzienności. To właśnie dzięki nim znalazłam się tutaj, na bookstagramie i mogę dzielić się z Wami moimi przeżyciami.

Carl Kollhoff jest niezwykłym księgarzem. Z książkami łączy go miłość, która dla niektórych wykracza poza granice dobrego smaku. Każdego wieczoru, podczas spaceru nosi książki swoim klientom. To są ludzie wyjątkowi niby różni, a jednak tacy sami. Dla Carla są prawie jak przyjaciele, choć nic o nich nie wie i nie chce mieszać się do ich życia. Pewnego dnia przyczepia się do niego Schascha, strasznie wygadana dziewczynka w żółtej kurtce. Chociaż Carl z początku nie lubi jej towarzystwa, ona nie daje się zbyć. Jest przebiegła i sprytna... A kiedy Carl niespodziewanie traci pracę, za sprawą książek i tej nietuzinkowej dziewięciolatki wszyscy zdobywają się na odwagę, żeby porzucić bezpieczną anonimowość i zbliżyć się do siebie…

„Spacerujący z książkami” autorstwa Carsten Henn to niezwykle piękna i chwytająca za serce opowieść o miłości i dobroci. To książka o książkach. O tym, jak wielką wartość mają dla człowieka, są niczym przyjaciele, a każda z nich opowiada o innym elemencie z życia bohatera. Można powiedzieć, że jest hymn oddający cześć książce, która jest lekiem na wszystko: na samotność, na miłość. Ta historia wzrusza i łapie czytelnika za serce. „Spacerujący z książkami” to książka inna niż wszystkie. Pełna magii i zaskakująca w każdym momencie. Czy można powiedzieć, że to taka bajka dla dorosłych? Oczywiście, bo w każdym dorosłym drzemie małe dziecko, które od czasu do czasu trzeba nakarmić baśniową historią. Książka porusza nie tylko te dobre strony z życia człowieka, ale pozwala też zobaczyć te gorsze elementy człowieczeństwa: okrucieństwo, zwątpienia. To historia dla każdego książkoholika, ale i nie tylko. Myślę, że z tą lekturą powinien zapoznać się każdy z nas. Ja jestem nią oczarowana i zostanie ona na długo w mojej pamięci. Gorąco polecam.

Dziękuje Wydawnictwu Marginesy za egzemplarz recenzencki tej historii.

Informacje dodatkowe o Spacerujący z Książkami:

Wydawnictwo: Marginesy