Spacerujący z Książkami

Carl Kollhoff, starszy już, doświadczony księgarz to prawdziwy miłośnik książek. Książki wypełniają całe jego życie, zastępują rodzinę i przyjaciół. Jest też księgarzem wyjątkowym, bo przynoszącym klientom zamówione wcześniej egzemplarze wprost do ich domów. Nie jest tym zachwycona nowa właścicielka księgarni, ale Karl zdaje się nie zwracać na to uwagi. Pewnego wieczoru do spacerującego księgarza dołącza mała dziewczynka, Sascha, bardzo elokwentna i rezolutna młoda osóbka. Początkowo Karlowi przeszkadza jej obecność, rozgadanie, zainteresowanie się jego klientami. Z czasem Karl przekonuje się do dziewczynki. Okazuje się też, że to ona swym dziecięciecym serduszkiem czuje więcej, lepiej rozumie klientów Karla, dostarczając im takich książek, jakich oni właśnie potrzebują, by zmienić swe życie. Przy okazji pokazuje też Karlowi, że poprzez książki można trafić  do ludzi, nawiązać z nimi bliższe relacje, bo tak naprawdę to ludzie są ważniejsi od książek.

Pewnego dnia Sascha znika, a spokój Karla przez pewne wydarzenia zostaje zakłócony. Nie będę jednak zdradzać zakończenia tej ciepłej i wzruszającej powieści o tym, jak książki łączą ludzi. Na pewno nie jest ona, jakby się z pozoru wydawało, prostą, nieskomplikowaną opowieścią. Choć oszczędna w słowach przekazuje wiele treści - o ludziach, ich niełatwych czasem losach, bo każdy z jej bohaterów ma swoją wyjątkową, niepowtarzalną historię. Jest to także opowieść o uczuciach - samotności, wyobcowaniu, ale też i o przyjaźni, bezinteresowności, potrzebie bliskości.

Bardzo wzruszyła mnie ta opowieść o starszym, samotnym księgarzu i jego towarzyszki- małej dziewczynce o wielkim sercu. Wywołała wiele refleksji związanych z książkami, ich rolą w życiu człowieka. Zachwyciła też pięknymi cytatami, mądrościami wartymi zapamiętania. Myślę, że “Spacerujący z książkami” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto kocha czytać.

“Każda książka ma serce, które zaczyna bić, kiedy się ją czyta, bo wówczas łączą się z nim także nasze serca”.

Czytajmy zatem  książki, zawsze, w każdych okolicznościach życia, bo są one lekarstwem na cały zgiełk tego świata i przynoszą ukojenie dla duszy.

Informacje dodatkowe o Spacerujący z Książkami:

Wydawnictwo: Marginesy