Sprawa dla koronera

Książka stanowi zbiór spraw, jakie w całej swojej karierze zawodowej prowadził Ken Holmes. Możemy także prześledzić drogę, jaką pokonał, aby spełnić swoje marzenie i pracować w biurze koronera, a potem samodzielnie objąć to stanowisko. Z pozoru wydaje się to praca, której raczej nikt nie chciałby wykonywać. Koroner cały czas obcuje ze śmiercią oraz z rodzinami zmarłych, którym przekazuje on złe wieści, co nie wydaje się ułatwiać sprawy. Jednak Ken Holmes był właściwą osobą na właściwym miejscu, ponieważ podczas swojej kilkudziesięcioletniej kariery zawsze dążył do poznania prawdy, niósł pomoc rodzinom zmarłych, a przede wszystkim kochał to, co robił. Wielokrotnie wyjaśniał, że jego praca ma pomóc pozostałym przy życiu znajomym i członkom rodzin zrozumieć, co stało się z ich bliskimi oraz dążyć do ukarania winnych, jeżeli tacy się pojawili.
Książka zawiera wiele przerażających spraw, które prowadził Holmes. Pokazuje ludzką naturę także z tej najgorszej strony, kiedy człowiek jest w stanie odebrać innemu człowiekowi to co najcenniejsze, czyli życie, a często czyni to w okrutny sposób. Spotkamy tu także przypadki, które z pozoru wydają się oczywiste, ale po głębszej analizie okazuje się, że ich rozwiązanie jest zupełnie odmienne od tego, jakie mogło się na pozór wydawać.

***

"Wszystkie te szczegóły były elementami obrazu, na który patrzył. Obraz był jak puzzle, jego fragmenty musiały do siebie pasować."

***

Jest to niezwykle interesujące studium sposobów ludzkiej śmierci oraz pracy koronera. Książkę czyta się szybko, a autor stosując bardzo przystępny styl pisania spowodował, że nie trzeba znać żadnych zawiłych terminologii, aby rozeznać się o co w tym wszystkim chodzi. Ja sama chyba spodziewam się po książce czegoś więcej, ponieważ nie wywołała we mnie efektu Wow, ale nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Ciesze się, że mogłam poznać tajniki pracy koronera i lepiej zrozumieć ten trudny zawód. Dodatkowo Holmes pozwolił mi spojrzeć inaczej na śmierć i zrozumieć, jak wiele zmian wiąże się z utratą bliskich, a także przybliżył sposób, w jaki powinniśmy radzić sobie ze śmiercią, która przecież jest naturalną koleją życia. Polecam sięgnąć po książkę.. Na pewno was zaciekawi.

Informacje dodatkowe o Sprawa dla koronera:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-01-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-4898-4
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Anna Sak
Dodał/a opinię: zaczytanalala

Zobacz opinie o książce Sprawa dla koronera

Kup książkę Sprawa dla koronera

„Każda śmierć ma swoją historię, jak każde życie. Koronerzy są w nią wtajemniczeni jak żaden inny zawód. Tym, co przyciąga do niego ludzi takich jak ja, jest możliwość bycia obecnym, zrozumienia i pomagania innym w radzeniu sobie z czymś, co zwykle okazuje się straszne, w czasie, gdy ludzie zazwyczaj czują się najbardziej samotni.”

„Niektórym się wydaje, że skok z mostu to taki lekki, zwiewny sposób odebrania sobie życia – komentuje Holmes. – Chciałbym obalić ten mit. Kiedy skaczesz z mostu, uderzasz w taflę wody z całej siły. Nie ma w tym nic romantycznego.”