Star Stable Przebudzenie legendy

Magia, przyjaźń, walka dobra ze złem – to wszystko znadziecie w tej książce. Choć, ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że jest to książka dla nastolatek – przeczytałem ją z chęcią. Przyznam, że początek nie był porywający – być może wpłynął na to fakt, że nie byłem wtajemniczony w pierwszą część StarStable. Niemniej, z każdym kolejnym rozdziałem książka stawała się coraz ciekawsza.
Ale do rzeczy. "Przebudzenie legendy" to ziszczenie się starożytnej legendy o czwórce odważnych dziewczyn, które mają ocalić świat. Tym razem muszą stawić czoła Garnokowi, prastaremu potworowi morskiemu, odbierającemu ludziom dusze. Po tysiącach lat niewoli w głębinach morskich, stwór usiłuje zerwać swe kajdany i wrócić na Ziemię, by siać pustkę i zniszczenie.
W realizacji tego planu pomaga mu niejaki pan Sands. To postać dosyć interesująca. Niegdyś pokochał dziewczynę, która została niesłusznie oskarżona o uprawianie czarów. Poddano ją kilku próbom (wymyślnym torturom...), które wprawdzie przyniosły jej uniewinnienie, ale nadwerężyły jej zdrowie. Nic przeto dziwnego, że wkrótce opuściła ten nieszczęsny padoł. Sands, zakochany w niej do szaleństwa nie potrafił pogodzić się ze śmiercią ukochanej. Za wszystko obwiniał mieszkańców Jarvik, których postanowił ukarać. Zrozpaczony i pełen nienawiści, oddał się na usługi wspomnianego Garnoka, który obiecał pomóc zrealizować jego marzenia (o przywróceniu ukochanej do życia), ofiarowując mu równieś nieśmiertelność, w zamian za... uwolnienie morskiej czeluści. Tak więc, Sands od kilkuset lat snuje plany uwolnienia bestii, oraz wywarcia zemsty na ludziach. Tworzy mroczną organizację – Dark Core – z którą współpracują inne dziewczyny obdarzone magiczną mocą oraz końmi ciemności.
Temu wszystkiemu stawić czoła muszą nasze cztery niezwykle odważne i oddane sobie przyjaciółki – Alex, Linda, Lisa oraz Anne. Są one Jedźcami Dusz, mającymi za zadanie ochronę ludzkości oraz niezwykłych koni – Tin-Cana, Starshine'a, Meteora oraz Concorde'a. I to właśnie ich konie są przyczyną czy motywem głównym powieści. Dziewczęta muszą je ocalić przed łapami Sandsa, który pragnie wykorzystać moc Starbreed'ów, aby uwolnić legendarnego Garnoka. Jeśli nie podołają, świat czeka apokalipsa...
W książce spodobało mi się to, że opowiada o tym, że niezależnie od opresji, w naprawdę beznadziejnych sytuacjach, nadal pozostaje w nas iskierka nadziei. Wydaje mi się, że celem Autorki było właśnie pokazanie, że ten mały promyk nadziei jest w stanie wszystko zmienić, i to na lepsze. To ona jest naszym napędem, to ona trzyma nas przy życiu. I sądzę, że powinny o tym pamiętać zwłaszcza młode dziewczyny, do których skierowana jest powieść. Przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał was wesprzeć. Zawsze można się podnieść i pójść do przodu. Zawsze.
Star Stable Przebudzenie legendy to nie tylko opowieść o magicznych mocach, kosmicznych stworach czy potworach. Moim skromnym zdaniem, to również uniwersalna opowieść o prawdziwej przyjaźni, takiej przekraczającej granice, bezgranicznie oddanej, czasem skomplikowanej, ale zawsze niesamowicie potrzebnej.
Z chęcią zdradziłbym wam zakończenie, ale byłoby szkoda pozbawić was ponętnej przygody. Spytacie czy poleciłbym ją waszym córkom – zdecydowanie. StarStable to nie tylko przygoda, ale nauka o tym, co powinno być ważne w życiu każdego człowieka. Gorąco polecam.

Ps – moja 12-letnia córka była oczarowana. I sam nie wiem czy bardziej zajęły ją przygody dziewczyn, czy przyjaźń pomiędzy człowiekiem a końmi.

"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

mniej

Kup książkę Star Stable Przebudzenie legendy

Star Stable. Opowieści o zmroku
Helena Dahlgren 0
Okładka ksiązki - Star Stable. Opowieści o zmroku

Tych historii lepiej głośno nie opowiadać! Z tym zegarem od początku było coś nie tak. Anne kupiła go pod wpływem impulsu od staruszki, która pachniała...

Soul Riders. Księga Ciemności
Helena Dahlgren0
Okładka ksiązki - Soul Riders. Księga Ciemności

Nad Dolinę Złotych Wzgórz nadciągnęły ciemne chmury. Drzewa stały się czarne, wszystkie ptaki odleciały i zapadła przeszywająca cisza. Cztery przyjaciółki...